Започва фестивалът "Аквамур" във Венеция. Той е посветен на водните екосистеми и се провежда всяка година, малко след Международния ден на водата и земята. Учени, изследователи и нобелови лауреати, които са се посветили на изучаване на водното богатство, ще вземат участие в празника.
Тази вечер на сцената на "Театрино ди Палацо Грасси" ще бъде откриването на събитието. То ще започне с театрална постановка и концерт, посветени на водата. На отделни места в града са планирани изложби на водни инсталации, придружени със специални светлинни ефекти. Част от тях са поставени върху гондоли, които ще преминат през по-малките канали на града. По време на събитието ще се проведат конференции, семинари и изложби, насочени към популяризирането на най-важния ресурс на планетата: водата.
Фестивалът е част от амбициозния проект за превръщане на града-лагуна в световна столица на водата – "Венецианска водна долина". Друга важна цел, която организаторите си поставят, е "Аквамур" да образова хората в опазването на водните ресурси не само във Венеция, а и в световен мащаб.
Фестивалът ще постави акцент върху биомимикрията. Това е научен подход, основан на доказани модели и стратегии на природата, за решаване на предизвикателства, пред които хората по света се изправят. Според биологът Марта Мусо: "Венеция е като лаборатория на бъдещето. Затова в ерата на изкуствения интелект, трябва да се върнем там, откъдето произлиза животът".
Фестивалът ще завърши утре вечер със специална програма, посветена на рождения ден на града, който навършва 1604 години от създаването си.
В " Галерията - независимо пространство за изкуство" Виктория Янкова и Дарина Стоянова представят от 4 април изложбата си "Моите чудовища". Тя включва 55 творби, като повечето картини са нарисувани върху възглавници. "Моите чудовища" или изложба срещу кошмари – това са две заглавия на идеята на Виктория Янкова да пребори чудовищата в себе..
Започна 21-вото издание на фестивала за криминална литература и кино "Quais du Polar – Полярни кейове" в Лион, Франция. Почетен гост ще бъде американският писател Джеймс Елрой. Той ще участва в събитие, озаглавено "Един час с...", и ще изнесе университетска лекция. Фестивалът е водещ форум във Франция и Европа, като целта му е да популяризира..
Науката като знание, творчество, изследване и забавление – така изглежда тя на най-големия фестивал на науката в Кипър, който се провежда днес и утре в столицата Никозия. Негов организатор и домакин е Кипърският институт – водещият научноизследователски център в страната. "Панаирът на науката 2025" ("sCYence Fair 2025") кани деца и възрастни..
Ново училище в Ирландия ще обучава младо поколение майстори, за да спаси изчезващите сламени покриви, предаде AFP. В плановете на създателите са организирането и провеждането на съботно-неделни курсове по различни стилове и методи на изграждане на тези все по-редки покриви. Уникалното училище се намира на 260 км северозападно от Дъблин, близо до..
Разработен е най-малкият пейсмейкър в света от американски биоинженери от Северозападния университет, съобщи италианската обществена телевизия "Рай". Устройството е с размерите на оризово зърно и се активира от светлина. Пейсмейкърът се инжектира в тялото чрез спринцовка и се активира от светлинни импулси, излъчвани от преносимо устройство, което..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg