Идеята за въвеждане на задължителни предварителни договори с лечебни заведения за студентите медици, които учат по държавна поръчка, не намира широка подкрепа сред лекарите. Това показват резултатите от професионална онлайн дискусия, организирана от платформата CredoWeb, в която са участвали над 400 медицински специалисти от цялата страна. Темата предизвика задълбочен дебат, а журналистът Петър Галев коментира резултатите в ефира на Lege Artis.
Според Галев по-голямата част от по-младите лекари и студентите по медицина категорично не подкрепят идеята. Сред по-опитните медици има известна подкрепа, вероятно поради аналогии с административното разпределение на лекарите в миналото, което беше практика преди 1989 г. Въпреки това, мнозинството от участниците в дискусията изразяват аргументирани позиции, а не просто "за" или "против".
Един от основните аргументи срещу задължителните договори е свързан с разбирането, че понятието „държавна поръчка“ или „безплатно медицинско образование“ е условно. Макар студентите по медицина, обучаващи се по държавна поръчка, да не плащат семестриални такси, самото обучение изисква значителни лични разходи. С оглед на продължителността на медицинското образование – шест години университет и допълнителни години специализация – самата идея за „безплатност“ не отразява реалността. В този контекст завършилите медици трудно биха приели да работят при неблагоприятни условия само защото държавата е покрила част от разходите им за обучение.
От друга страна, поддръжниците на идеята изхождат от позицията, че обществото инвестира ресурси в бъдещите лекари и е логично тези инвестиции да се върнат чрез задължителен труд в страната. Въпреки това, Галев изразява скептицизъм относно ефективността на подобни мерки, тъй като досегашните опити за административно задържане на кадри в системата не са дали трайни резултати.“
Слушайте!
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg