Въпроса обсъждаме в рубриката "Всичко за образованието" с Донка Дойчева-Попова, инициаторка на петиция "За ефективно чуждоезиково обучение в училище".
Не е тайна, че обучението по чужд език, най-вече английски, не отговаря на възможностите на децата и очакванията на семействата. За впечатляващия брой учебни часове (най-малкото 574 от втори до седми клас и 998 за профилираните паралелки с интензивно изучаване на чужд език в гимназиите) умните ни деца покриват едва ниво А 1.1., А 1.2., А 2.1., А 2.2. до седми клас и В 1., В 2. до дванадесети.
Така се пропиляват годините, когато доказано най-пълноценно се усвоява чужд език.
Родителите, загрижени за бъдещето на децата си и разполагащи с финансови възможности, плащат за школи и курсове, каквито пазарът предлага изобилно. Съвременната информационна среда също предоставя широк достъп до автентична реч и всевъзможни помагала и източници. Не са малко децата, които още преди да влязат в училище вече имат знания и умения по езика.
Има, разбира се, и деца, които разчитат единствено на обучението в общинските училища. Така в едни и същи класове се събират ученици с много различни нива на владеене на езика, но програмата е една за всички. В резултат едните скучаят, а другите се потискат на фона на "знаещите". В многочислените паралелки да се преподава с различно темпо и сложност е почти непосилна задача за учителите, а и системата не изисква повече от зададеното равнище.
Има ли решение за тази ситуация, от която никой няма полза. Чуйте каква е идеята на Донка Дойчева-Попова в звуковия файл.
Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..
Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти. Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна..
Конкурс за гимназисти, студенти, докторанти и краеведи обявиха от Центъра по българистика с Лекторат по български език, литература и култура при Мелитополския университет, Украйна. Това стана по време на ежегодните Дни на България, които Центърът организира в периода между 14 февруари, Успение Кирилово, и 11 март, рождената дата на Софроний..
Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..
Мечтая да пътувам толкова често, че служителите на летището да ме питат "Накъде този път". И с Александър Александров-Алекс е така. Той е певец, радио и телевизионен водещ и неуморим пътешественик. Музикалната му кариера започва благодарение на композитора Развигор Попов, който е автор на повечето му песни. Алекс има пет издадени албума,..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg