Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Менингит: Симптоми, лечение и ваксини – експертен анализ

| обновено на 02.04.25 в 14:21
Доц. Атанас Мангъров
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести.

Причинители на бактериалния менингит

Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители са:

  • Neisseria meningitidis (менингокок)
  • Streptococcus pneumoniae (пневмокок)
  • Haemophilus influenzae

Два от тези патогени (Streptococcus pneumoniae и Haemophilus influenzae) са включени в националния имунизационен календар от 2010 г., което е довело до значителен спад на заболеваемостта от тези видове бактериални менингити.

Менингококовият менингит – предизвикателства и ваксини

През последните дни общественото внимание бе привлечено от случаите на менингококов менингит, предизвикан от Neisseria meningitidis. От този патоген съществуват 13 серогрупи. Въпреки че в Европейския съюз от 2013 г. е налична ваксина за менингококи от серогрупа B, тя все още не е регистрирана в България.

Трагичният случай на починалото дете разкри, че причинителят е менингокок от серогрупа X – за която все още няма налична ваксина. Това подчертава необходимостта от по-широка ваксинална стратегия и възможности за защита срещу различните серотипове на Neisseria meningitidis.

Форми на менингококовата болест

По думите на доц. Мангъров Менингококовата болест има няколко клинични форми:

Менингококов менингит – Тази форма се развива, когато бактерията преминава защитните бариери на мозъка и предизвиква възпаление на мозъчните обвивки. Въпреки че е сериозно заболяване, при своевременно лечение прогнозата е благоприятна.

Менингококов сепсис с менингит – Характеризира се с появата на кожни петна, които постепенно се разпространяват. Заболяването включва както сепсис, така и възпаление на мозъчните обвивки, но прогнозата е по-добра от най-тежката форма

Свръхостър менингококов сепсис – Това е най-опасната форма, при която по кожата се появяват бързо разпространяващи се петна, а пациентите могат да загинат в рамките на 24 часа.

Начини на разпространение

Менингококовата инфекция се предава по въздушно-капков и контактно-битов път. Въпреки това, тя не е особено заразна и епидемии се наблюдават най-често в затворени колективи, където има предимно млади хора.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

АГ отделението в Перник остава въпреки кадровия недостиг

В предаването Lege Artis гостува изпълнителният директор на МБАЛ “Рахила Ангелова” – гр. Перник, Емил Ненков, който сподели актуална информация относно състоянието и бъдещето на АГ отделението в болницата, както и предизвикателствата, пред които е изправено лечебното заведение. Кметът на Перник с временно решение на кризата в родилното..

обновено на 30.04.25 в 14:17
Диана Георгиева

Специалистите по здравни грижи желаят да станат договорен партньор на Здравната каса

Специалистите по здравни грижи желаят да станат договорен партньор на здравната каса и да се въведе стандарт по здравни грижи. Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) настоява за сключване на договор между Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и всички изпълнители на здравни грижи в извънболничната помощ...

публикувано на 30.04.25 в 11:45

Когато дълговете стават история: Музеят на дълга в Буенос Айрес

Аржентина е страна, преживяла не една, а няколко големи икономически кризи. За повечето аржентинци думата "дълг" е не просто термин от учебници по икономика, а лично преживяване, белязано от инфлация, безработица и фалити.  През 2005 година в сградата на Факултета по икономически науки към университета на Буенос Айрес е създаден един нетрадиционен..

публикувано на 30.04.25 в 11:27

Кризата в "Захарна фабрика": Човешки съдби насред разрушени домове

Седмици след разрушаването на домовете на живеещите в столичния квартал "Захарна фабрика" ромски семейства в "Нашият ден" разговаряме с журналиста Иван Радев – за обществената подкрепа и омраза и за човешките истории зад хуманитарната криза. БХК: ЕСПЧ постанови нови привременни мерки за останалите без дом от "Захарна фабрика" По думите на..

публикувано на 30.04.25 в 10:36
Адв. Александър Кашъмов

ВАС обсъжда пpaвoтo нa гpaждaнитe нa дocтъп дo oбщecтвeнa инфopмaция

В деня, в който Общото събрание на съдиите във Върховния административен съд ще обсъжда ограничаването или yтвъpждаването на пpaвoтo нa гpaждaнитe нa дocтъп дo oбщecтвeнa инфopмaция пo дeлaтa cъc знaчим oбщecтвeн интepec – разговор в "Нашият ден" с Александър Кашъмов , адвокат и представител на фондация "Програма Достъп до Информация"...

публикувано на 30.04.25 в 09:53