Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо нараства броят на делата срещу лечебните заведения?

| обновено на 03.04.25 в 10:58
Мария Шаркова
Снимка: БТА

За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право "Шаркова и партньори".

Тази новина коментира адвокатът по медицинско право Мария Шаркова в ефира на Lege Artis. Според нея най-често тези дела са свързани със смърт на пациенти в лечебни заведения или с оказване на медицинска помощ в такива институции.

Общата тенденция сочи значително увеличение на съдебните искове срещу лечебни заведения. Ако до 2020 г. средният брой на подобни дела е бил между 60 и 70 годишно, последните данни от системата за електронно правосъдие показват ръст от 20-25%, а в някои случаи дори и повече. Това е сериозен сигнал за ръководителите на лечебните заведения, които следва да обърнат внимание на управлението на конфликтни ситуации с пациентите, за да не се стига до съдебни спорове.

Според Шаркова този ръст се дължи на две основни причини. От една страна, лечебните заведения не успяват ефективно да управляват комуникацията и конфликтите с пациентите и техните семейства. От друга страна, пациентите стават все по-информирани за своите права и активно търсят правна защита в случаи на медицински грешки или недобросъвестно отношение.

Наред с делата, свързани със смъртни случаи, значителен дял заемат и делата за причинени сериозни увреждания в резултат на некачествена медицинска помощ. Особено тревожно е увеличението на обезщетенията, присъждани от съда за неимуществени вреди, което от своя страна води до нарастване на финансовия риск за лечебните заведения.

Според адвокат Мария Шаркова тази тенденция изисква спешни мерки и по-добро управление на медицинските услуги и комуникацията с пациентите. Това ще помогне не само за намаляване на съдебните дела, но и за подобряване на цялостното качество на здравната система в страната.

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

АГ отделението в Перник остава въпреки кадровия недостиг

В предаването Lege Artis гостува изпълнителният директор на МБАЛ “Рахила Ангелова” – гр. Перник, Емил Ненков, който сподели актуална информация относно състоянието и бъдещето на АГ отделението в болницата, както и предизвикателствата, пред които е изправено лечебното заведение. Кметът на Перник с временно решение на кризата в родилното..

обновено на 30.04.25 в 14:17
Диана Георгиева

Специалистите по здравни грижи желаят да станат договорен партньор на Здравната каса

Специалистите по здравни грижи желаят да станат договорен партньор на здравната каса и да се въведе стандарт по здравни грижи. Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) настоява за сключване на договор между Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и всички изпълнители на здравни грижи в извънболничната помощ...

публикувано на 30.04.25 в 11:45

Когато дълговете стават история: Музеят на дълга в Буенос Айрес

Аржентина е страна, преживяла не една, а няколко големи икономически кризи. За повечето аржентинци думата "дълг" е не просто термин от учебници по икономика, а лично преживяване, белязано от инфлация, безработица и фалити.  През 2005 година в сградата на Факултета по икономически науки към университета на Буенос Айрес е създаден един нетрадиционен..

публикувано на 30.04.25 в 11:27

Кризата в "Захарна фабрика": Човешки съдби насред разрушени домове

Седмици след разрушаването на домовете на живеещите в столичния квартал "Захарна фабрика" ромски семейства в "Нашият ден" разговаряме с журналиста Иван Радев – за обществената подкрепа и омраза и за човешките истории зад хуманитарната криза. БХК: ЕСПЧ постанови нови привременни мерки за останалите без дом от "Захарна фабрика" По думите на..

публикувано на 30.04.25 в 10:36
Адв. Александър Кашъмов

ВАС обсъжда пpaвoтo нa гpaждaнитe нa дocтъп дo oбщecтвeнa инфopмaция

В деня, в който Общото събрание на съдиите във Върховния административен съд ще обсъжда ограничаването или yтвъpждаването на пpaвoтo нa гpaждaнитe нa дocтъп дo oбщecтвeнa инфopмaция пo дeлaтa cъc знaчим oбщecтвeн интepec – разговор в "Нашият ден" с Александър Кашъмов , адвокат и представител на фондация "Програма Достъп до Информация"...

публикувано на 30.04.25 в 09:53