Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо нараства броят на делата срещу лечебните заведения?

| обновено на 03.04.25 в 10:58
Мария Шаркова
Снимка: БТА

За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право "Шаркова и партньори".

Тази новина коментира адвокатът по медицинско право Мария Шаркова в ефира на Lege Artis. Според нея най-често тези дела са свързани със смърт на пациенти в лечебни заведения или с оказване на медицинска помощ в такива институции.

Общата тенденция сочи значително увеличение на съдебните искове срещу лечебни заведения. Ако до 2020 г. средният брой на подобни дела е бил между 60 и 70 годишно, последните данни от системата за електронно правосъдие показват ръст от 20-25%, а в някои случаи дори и повече. Това е сериозен сигнал за ръководителите на лечебните заведения, които следва да обърнат внимание на управлението на конфликтни ситуации с пациентите, за да не се стига до съдебни спорове.

Според Шаркова този ръст се дължи на две основни причини. От една страна, лечебните заведения не успяват ефективно да управляват комуникацията и конфликтите с пациентите и техните семейства. От друга страна, пациентите стават все по-информирани за своите права и активно търсят правна защита в случаи на медицински грешки или недобросъвестно отношение.

Наред с делата, свързани със смъртни случаи, значителен дял заемат и делата за причинени сериозни увреждания в резултат на некачествена медицинска помощ. Особено тревожно е увеличението на обезщетенията, присъждани от съда за неимуществени вреди, което от своя страна води до нарастване на финансовия риск за лечебните заведения.

Според адвокат Мария Шаркова тази тенденция изисква спешни мерки и по-добро управление на медицинските услуги и комуникацията с пациентите. Това ще помогне не само за намаляване на съдебните дела, но и за подобряване на цялостното качество на здравната система в страната.

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Глас, театър и смях – формулата на Милица Гладнишка

В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..

обновено на 04.04.25 в 13:18

Как кризите водят до развитие в психологията и обществото?

На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..

обновено на 04.04.25 в 12:43
проф. Илин Савов и Анелия Торошанова

Какви са предизвикателствата пред киберсигурността?

Какви са предизвикателствата пред киберсигурността? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсредата?  Проф. д-р Илин Савов има над 25 години професионален опит в системата за сигурност на Република България. Преподавател е в няколко български университета и академии, експерт по киберсигурност.  Консултант е на предаването "Законът и..

публикувано на 04.04.25 в 12:40
Николай Генов

За хранителните кооперативи от първо лице

Николай Генов, родом от Чирпан, но гражданин на света, както сам се определя, е програмист, предприемач и е председател на УС на първия хранителен кооператив в София, както и организатор на фермерския пазар на Римска стена в София. Идеята за чиста храна съвсем естествено го води и до биологичните форми на земеделие и познанието за онези..

публикувано на 04.04.25 в 12:15

Арнау Гарофе Фарас: Испанецът, който намери музикалния си дом в България

Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен! От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България! Животът на една френска бизнесдама в България Стивън Монтгомъри: Англичанинът, който обикна България Полският рапър Куба..

обновено на 04.04.25 в 10:57