Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Актьорът Джозеф Ал-Ахмад със спомен за баба му – поетесата Ваня Петкова

Националният литературен музей представя "Четири поетични стихии"

Джозеф Ал-Ахмад
Снимка: Личен архив

Изложбата "Четири поетични стихии" в Националния литературен музей показва лични вещи, ръкописи и книги на поетесите Блага Димитрова, Станка Пенчева, Весна Парун и Ваня Петкова.

Експонатите са дарени от родственици на четирите поетеси и са подредени от литературната изследователка и уредник на Националния литературен музей Катя Зографова. Експозицията ще остане в музея до края на месец май – явление веднъж във врeмето и пространството, което намира своето място и на територията на "Terra Култура".

Минути преди откриването на "Четири поетични стихии" актьорът Джозеф Ал-Ахмад сподели в интервю за предаването спомен за своята баба и най-близка приятелка – поетесата Ваня Петкова.

"Изкуството не познава възраст, граници, разлики в поколенията", каза Джозеф Ал-Ахмад, който вярва, че поезията не е изгубила своята способност да вълнува.

Когато Ваня Петкова "отлита за Сириус" – така поетесата нарича своя жизнен край – нейният внук е на 13 години. Той пази ярък спомен за борбения дух на баба си и за годините, в които тя се грижи за него като майка.

Съдбата на Ваня Петкова е свързана с трудности заради личния избор, който поетесата прави. Нейната връзка със суданския студент, в когото се влюбва, е прецедент в годините на социализма, разказва Джозеф Ал-Ахмад.

Поетесата осъществява цели 800 рецитала, два от които на летящ самолет, за което е била предложена за рекорд на "Гинес". Била е артистична и е излизала на сцена с Невена Коканова в миниспектакъл.

Внукът на Ваня Петкова я определя като "човек, строил мостове и рушил стени".

А нейното послание от Сириус гласи: "Повече любов."


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Янев (вляво) и Емил Янев

Докосване до пеперудите на Рос

В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към известния българин е новият документален филм на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча "Butterflies on Everest" ("Пеперуди на Еверест"), който се фокусира върху последното артистично..

публикувано на 12.04.25 в 13:15

Лекциите на Иван Шишманов от 20-те години във Фрайбург са призив за мир

Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се появи на немски през 2023 година.  Съставители на тома са Елизабет Шоре и Румяна Конева. Те дешифрират и възпроизвеждат четените от Шишманов лекции на немски език във Фрайбургския университет..

публикувано на 12.04.25 в 12:12

Творчеството като неуморно бачкане през очите на колектив от артисти

"Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство" е изложба, която разглежда неуморната отдаденост, постоянство и усилия, които определят както труда, така и творчеството. Продуцент е Рада Дечева, а куратор Алесандро Винчентели. В контекста на несигурни и алтернативни форми на работа бачкането въплъщава спектър от труд,..

публикувано на 12.04.25 в 11:59

Роман за победените герои и раните на историята

Оценена високо както в Испания, така и извън нея, "Войници от Саламин" е книга за историческата памет , за победените герои, забравени в дълбините на историята, за прозрението, че Гражданската война, нещо толкова далечно за днешното поколение, колкото е битката при Саламин, не е минало, а едно от измеренията на настоящето, за отговорността към..

публикувано на 12.04.25 в 11:49

Изкуство на/за границата

На 8 април в Националния исторически музей в София се откри изложбата "През призмата на границите – Епизод 2: Художествени пътувания между България, Гърция и Турция" с куратори Катя Ангелова, Марион Оберхофер и Ангелика Буртшер. Произведенията в нея изследват живота, историята и травмите около най-югоизточната граница на ЕС и често сами стоят на..

публикувано на 11.04.25 в 17:47