Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преместване и ремонт: достатъчни ли са козметичните промени в психиатрията?

| обновено на 09.04.25 в 12:03
Цветеслава Гълъбова
Снимка: Иван Русланов

Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове за подобрение.

Според д-р Гълъбова, в момента се очаква решение на Министерския съвет относно увеличение на заплатите в системата. "Сигурна съм, че ще премине, защото министър Кирилов и министър Петкова бяха абсолютно категорични", посочи тя. По думите ѝ, планираното 50-процентно увеличение е крачка напред, която ще помогне да се задържат наличните кадри – макар и недостатъчни – в системата. В същото време тя отбеляза, че това увеличение не е достатъчно, за да привлече нови специалисти. "50% звучи много, но тръгваме от много ниска база",  добави д-р Гълъбова.

Състоянието на държавните психиатрични болници също остава далеч от съвременните стандарти. Лошите материално-битови условия, амортизираните сгради и неблагоприятните локации затрудняват не само работата на персонала, но и живота на пациентите. В тази връзка д-р Гълъбова настоява за ежегодна индексация на заплатите с 20% и подобряване на условията на труд, което, според нея, е единственият устойчив път към привличане на нови кадри в системата.

Особено тревожен е фактът, че около 30% от служителите в 12-те психиатрични болници в страната са в пенсионна възраст. Това крие сериозен риск, тъй като пенсионерите могат да напуснат без предизвестие, както позволява Кодексът на труда.

Въпреки тежкото наследство, започват и положителни промени. Предстои реновиране на някои от психиатричните болници – в Севлиево и Церова кория вече са открити строителните площадки. Най-големият проект обаче остава преместването на болницата в Курило, София. Според д-р Гълъбова, това ще бъде значителна стъпка напред – новото разположение ще позволи на пациентите по-лесно да поддържат контакт с близките си и ще намали усещането за изолация. "Болните ще се чувстват като всички други пациенти, а не да се налага да пътуват в гората",  подчерта тя.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ферма в Осоица

През целия си живот Даниел Георгиев е бил свързан с храната и произвеждането ѝ, въпреки че завършва Строителния техникум и Минногеоложкия университет в София. Съдбата, късметът, а може би и упорството и решимостта, го срещат с възможността да предлага, а сетне и да произвежда храна. И така, от нулата, както казва той, заедно с брат му създават..

публикувано на 17.04.25 в 15:25

Доброволци осигуряват празничен обяд за Великден на хора в нужда, можете да помогнете и вие

Над 1500 души, живеещи в домове за възрастни в цялата страна, ще бъдат зарадвани с празнична трапеза благодарение на Фондация "Предай нататък". А в София кампанията "Подай ръка" на Мартин Мартинов ще осигури топъл обяд на Великден на 150 – 170 бездомни и хора в нужда. Срещу дарение от 30 лв. за Великденски обяд, можете да станете част от Благодетелите..

публикувано на 17.04.25 в 12:55

Български фонд за жените за втори път спечели стратегическо финансиране от ЕК

Българският фонд за жените за втори път спечели стратегическо финансиране от Европейската комисия за продължаването на цялостната си програма за подкрепа и развитие на демократичния граждански сектор у нас. Рада Еленкова, програмен директор на БФЖ, представя в "Нашият ден" програмите на фонда за финансиране на организации от..

публикувано на 17.04.25 в 10:05
Мария Мира Христова, Десислава Христозова и Мира Добрева

Мисията на "Деси, къде си?" или "Тихо! За това не се говори..."

"Здравейте, аз съм Деси и съм дебела…" – така започва този разговор не само в студиото на "Семейно радио", но и навсякъде, където има хора, които са готови да се включат в битката с килограмите. И ако отговорите не винаги са удобни, то въпросите са повече от естествени. Задава ги журналистката и телевизионен редактор Десислава Христозова и..

публикувано на 17.04.25 в 08:05

От египетските папируси до съвременните методи: През историята на пластичната хирургия с д-р Мектубджян

В предаването Lege Artis разгледахме темата за пластичната и възстановителната хирургия с участието на д-р Рупен Мектубджян – специалист по пластично-възстановителна и естетична хирургия в болница „Вита“. В откровен разговор д-р Мектубджян проследи историческото развитие на тази специалност и очерта съвременните ѝ измерения. По думите..

обновено на 16.04.25 в 12:08