Две трети от швейцарците вече са използвали ChatGPT или Gemini поне веднъж. Това показва допитване, проведено от института за пазарни проучвания Innofact, съобщава "Суис инфо". Само година по-рано – през 2024 г. – този процент е бил около 50.
Младите хора на възраст между 18 и 35 години се интересуват най-много от чатботовете: 81 процента вече са изпробвали един от тези инструменти. Във възрастовата група между 36 и 55 години използването също е високо – 66 процента. Почти наполовина пада употребата им сред хората над 56 години.
Чатботовете се използват активно за работа: създаване на автобиографии, изчисления и писане на компютърен код. Все повече хора обаче се обръщат към тях и за търсене на информация. Докато през 2024 г. само 27% от швейцарците са използвали ChatGPT или други инструменти с изкуствен интелект, от началото на 2025 г. този дял е нараснал до 33%.
Дигиталният експерт на компанията, провела проучването – Жан-Клод Фрик – обяснява, че "ChatGPT може да се утвърди като стандартен инструмент за сложни задачи за търсене, които изискват по-дълбок анализ, докато инструментът на Google остава основният начин за търсене на продукти, услуги и други така наречени "транзакционни" заявки."
Комуникацията с изкуствен интелект по лични здравословни проблеми обаче остава табу. Около 58% от анкетираните заявяват, че никога не биха се доверили на чатбот с информация за своите проблеми – включително свързани с психичното здраве. Проучването е проведено през март тази година и в него са участвали 1029 жители от всички езикови региони на Швейцария.
На 6 май отбелязваме Световния ден на акордеона, обявен от Международната конфедерация на акордеонистите през 2009 г . Датата е избрана в чест на патента на акордеона, подаден на 6 май 1829 г. от австрийския майстор Сирил Демиян във Виена. А в тези дни Международната конфедерация на акордеонистите организира множество събития, включително концерти,..
Новаторска арт-инсталация представя турската инвазия в Кипър през 1974 г. през погледа на жените. Тя бе открита днес в сградата на кипърския парламент под егидата на неговия председател Анита Димитриу . Художественият проект, озаглавен " Женският поглед към войната: Войната през нейните очи ", разказва чрез езика на изкуството и неговата сила..
В град Тарту, Естония, започва Международният литературен фестивал "Prima Vista 2025". Мотото на събитието тази година е "Книгата като място, мястото като книга", а патрон е естонската писателка Кай Аарелейд. Фестивалът ще продължи пет дни и ще се провежда на различни места в града . Програмата включва среща отблизо с "Живите книги" от "Жива..
На 5 май светът отбелязва Деня на африканското културно наследство, обявен от ЮНЕСКО през 2015 година по време на 38-ата сесия на Генералната конференция. Денят има за цел да подчертае значимостта на културното и природното наследство на Африка, като предостави възможност за празнуване и осъзнаване на уникалността му. Въпреки богатото си..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа в четвъртък изпълнителна заповед, с която цели намаляване на публичното финансиране на обществените медии NPR и PBS. Двете медии, обвинени в пристрастност, са финансирани от американските данъкоплатци само частично и разчитат предимно на частни дарения , посочва "Франс прес". В заповедта на президента се посочва,..
Над 90 прояви са включени в предстоящото 56-о издание на Софийски музикални седмици. За първи път в родния ефир директорът на фестивала Момчил Георгиев..
Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик..
OMG, NP, BFF, BTW… Ако имате у дома тийнейджър или работите с деца в тази възраст може и да знаете какво означават тези съкращения, но за останалите речта..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg