Две трети от швейцарците вече са използвали ChatGPT или Gemini поне веднъж. Това показва допитване, проведено от института за пазарни проучвания Innofact, съобщава "Суис инфо". Само година по-рано – през 2024 г. – този процент е бил около 50.
Младите хора на възраст между 18 и 35 години се интересуват най-много от чатботовете: 81 процента вече са изпробвали един от тези инструменти. Във възрастовата група между 36 и 55 години използването също е високо – 66 процента. Почти наполовина пада употребата им сред хората над 56 години.
Чатботовете се използват активно за работа: създаване на автобиографии, изчисления и писане на компютърен код. Все повече хора обаче се обръщат към тях и за търсене на информация. Докато през 2024 г. само 27% от швейцарците са използвали ChatGPT или други инструменти с изкуствен интелект, от началото на 2025 г. този дял е нараснал до 33%.
Дигиталният експерт на компанията, провела проучването – Жан-Клод Фрик – обяснява, че "ChatGPT може да се утвърди като стандартен инструмент за сложни задачи за търсене, които изискват по-дълбок анализ, докато инструментът на Google остава основният начин за търсене на продукти, услуги и други така наречени "транзакционни" заявки."
Комуникацията с изкуствен интелект по лични здравословни проблеми обаче остава табу. Около 58% от анкетираните заявяват, че никога не биха се доверили на чатбот с информация за своите проблеми – включително свързани с психичното здраве. Проучването е проведено през март тази година и в него са участвали 1029 жители от всички езикови региони на Швейцария.
Изцяло български екип от учени от Института по молекулярна биология "Акад. Румен Цанев" към БАН беше отличен от списание Nature за публикацията си относно разработването на иновативен метод за делене на хромозомите , съобщиха от Академията. Екипът установява с невиждана точност движението на хромозомите по време на митоза – ключов процес в..
Конкурс за стихосбирка #до40 обявява пловдивският многоезичен литературен сайт Plovdivlit . Авторите трябва да са на възраст до 40 години, да участват с до 40 стихотворения и да живеят в Пловдив. Конкурсът се осъществява с подкрепата на общината. Конкурсът се провежда за втора поредна година . През миналата година в надпреварата за..
Започна Световното изложение в третия по големина град в Япония – Осака с участието на 160 държави и региони, които представят технологии, а страната домакин се надява да даде на света така необходимата надежда , предаде агенция Франс прес. Сред акцентите на изложението в Осака, което ще продължи до средата на октомври, са метеорит от Марс и..
Културният сектор в белгийския град Шарльороа е изправен пред сериозна заплаха заради мерките за икономии, наложени чрез така наречения "План Oxygèn" , съобщава Белгийското обществено радио и телевизия. Планът, чието наименование означава "кислород", трябва да осигури "глътка въздух" за силно задлъжнялата община, като ѝ позволи да получи 112..
Лимасол и Ларнака са двата града в Кипър, които се класираха за финалния кръг на надпреварата за "Европейска столица на културата 2030", обяви международният експертен комитет след завършилия първи етап. Победителят ще бъде обявен през декември тази година. Пет града в Кипър претендираха за европейската титла. Сред тримата отпаднали е и..
На 17 април Иво Инджев ще представи новата си книга "Остродумия". И макар да беше поканен в "Мрежата", като добър познавач и анализатор на конфликтите в..
С певеца Александър Александров-Алекс неотдавна се разговорихме за пътешествията му по света - за Тайланд, Тайван и Дубай. Тогава той ми каза, че няколко..
Изложбата "На тяхно място" е социално изследване на Владимир Карамазов за свободата като човешко право, което движи света. В основата на идеята е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg