Реформата в МВР. Скандалът с ГДБОП. Има ли чадър над престъпни групировки и лица? Кой ги покровителства?
Как да спрем безумната война по пътищата на България? Достатъчни ли са сериозни законодателни промени? Къде е разковничето?
Адв. Иван Демерджиев, ексминистър на вътрешните работи, коментира в ефир много от наболелите въпроси в системата:
Изоставане в подготовката на полицаите
"Отговорът, от една страна, е Академията на МВР, школите за подготовка, а после трябва да има периодични изисквания и контрол върху подготовката на служителите. Не виждам обаче тенденция подготовката да се подобрява. Трябва да се подобри първоначалното обучение, да се провежда постоянно и периодично обучение, вкл. като има изисквания към физическаа форма на полицаите и към цялостната им подготовка, съобразно спецификата на техните задължения."
Ротациите на кадри в МВР
"Не бих сложил всичките промени напоследък под общ знаменател. За Димитър Кангалджиев нещата са ясни – той действително нямаше как да заема нито поста зам. главен секретар, нито главен секретар (към който се беше запътил). Не бих сложил под същия знаменател Георги Машонов (директор на ОД на МВР Пловдив), за чиято смяна няма никакви реални основания. Освен желанието да бъде овладяна по някакъв начин тази дирекция... и да бъде приобщена към други 24 дирекции, на които Калин Стоянов, министърът на Пеевски, назначи директори и много началници в районните управления. Странно е, че не е сменен изпълняващият функциите на главен секретар, тъй като той беше професионален ръководител на ведомството по време на изборите. Знаем резултатите. Тогавашният министър Атанас Илков отнесе много критики, но не по-малко критики трябва да се отнесат към професионалното ръководство в лицето на Бойко Рашков.
Няма главен секретар на МВР от дълго време. Има изпълняващ функциите. Това силно затормозява системата, пречи на професионалното ѝ ръководство. Фактът, че дълго време няма такъв, очевидно пречи на МВР да изпълнява функциите си успешно."
Назначаването на нови членове на регулаторите. Има ли зависимости?
"Последните избори с нищо не се отличаваха от предходните. Отново се лансираха хора по същия модел – доверени на тези, които ги лансират, и обвързани с тях, зависими. Ако искат промяна в регулаторите, политическите сили трябва да променят подхода към избора и назначаването на ръководители на тези регулатори. Да се търсят добри професионалисти с доказани професионални и морални качества, почтени хора. За да се разкъса омагьосаният кръг на овладяната държава, която не работи чрез своите институции и не решава нито един проблем на гражданите. Това поражда сериозно напрежение и ако този проблем не бъде разрешен, не искам да предвиждам до какви последици може да стигне..."
Скандалът с ГДБОП и отстранения директор Калин Литов
"Това са отново някакви аварийни действия, целящи да успокоят създаденото обществено напрежение. Припомням, че случаят е от 19 ноември 2024 г. Отдавна е трябвало ръководството на МВР да предприеме действия още тогава, а не Калин Литов да пребевава на този пост досега, до момента, в който се вдигне шум около станалото. Притеснявам се от това, което виждам. Вероятно ще се направи опит някак си да бъде "изпран" Калин Литов, да се намери обяснение за действията му. Изчезна от фокуса на внимание другият герой – секторният началник Мариян Митков... Намирам тези действия за целящи по някакъв начин да тушират напрежението, а не за нормални действия на една добре управлявана система, която цели да установи фактите и да се освободи от служители, които се намират под някакъв тип нерегламентирано влияние."
Има ли чадър над определени престъпни групи и особи у нас
"Да, такова впечатление остава у нас, когато се види как определени канали работят почти безпрепятствено дълго време. Налага се един такъв модел, който, по времето на служебните кабинети, се беше разкъсал. Всеки, който е работил с мен, знае колко държах МВР да работи обективно, съобразно закона, да не си избира кога да работи и кога – не. За съжаление тези 10 месеца, в които управлявах ведомството, се оказаха крайно недостатъчни. И ставаме свидетели на действия, абсолютно недопустими и неприемливи. Трябват решителни мерки тези действия да бъдат преустановени. Трябва решителен сигнал към хората в системата, че няма да бъдат толерирани такива действия, ако ръководството на МВР иска да овладее ситуацията. Ако то не иска да я овладее, напрежението расте и взема застрашителни размери."
Ситуацията в съдебната система – Пепи Еврото и Нотариуса
"Да обърнем внимание! Оказва се, че към днешна дата Прокуратурата не търси Пепи Еврото, съответно това не е възложено на МВР. Няма воля и желание да се изясни ситуацията с Пепи Еврото, с неговия архив, с това, което е правил, като влияние в съдебната система. Не е разкрито убийството на Мартин Божанов Нотариуса, не е разкрито убийството на Алексей Петров... Всичко това навежда на мисълта, че държавата не полага достатъчно активност, за да се изяснят тези зависимости между посочените хора и държавата като управление, като политически кръгове, като кръгове в съдебната система.
Това е изключително голям проблем, защото, без да се изяснят тези проблеми и изяснят всички факти, без да се накажат отговорните и виновните за такъв тип влияние, ние не можем да продължи напред. Във всеки голям областен град има подобни структури като тези, формирани покрай въпросния Пепи Еврото и Нотариуса."
Адв. Иван Демерджиев подчерта, че "когато такива абсурди съпътстват работата на съдебната система, ние не можем да очакваме никакви резултати, освен нарастване и формиране на все по-голямо напрежение и все по-голяма обществено недоверие в системата".
Още за промените в Закона за киберсигурност – отговаря ли България на критериите за обезпечаване на киберсигурността на гражданите; За скандалните разкрития в РПУ Велинград; Необходима ли е смяна на всички областни директори, инсталирани от Калин Стоянов, и началниците на РПУ, както и на главния секретар на МВР; Доколко състоянието на пътната инфраструктура у нас е причина за тежките ПТП и смъртни случаи; Какви мерки трябва да се предприемат за намаляване на смъртта на пътя – чуйте целия разговор от звуковия файл.
Снимка – БТА
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Димитър Димитров, Плевен: Съпругата ми почина преди 10 години. Наследници на нейната 1/2 от притежавания семеен апартамент са двете дъщери (на 23 и 25 години). Аз плащам дължимите данъци на Общината – децата никога не са плащали..
Стартира най-новата рубрика на юридическото предаване на БНР "Законът и Темида". Тя се нарича "Параграф семейство". Семейното право е много подценявано, а касае всички. В този момент то е в една много уязвима ситуация, защото има много законодателни инициативи, непрекъснато се развиват. В рубриката "Параграф семейство" ще стане дума за всичко, свързано..
Темата на деня е убийството на Чарли Кърк, което се превърна в пореден повод за поляризация в САЩ, а и у нас. Консервативният активист беше застрелян по време на лекция със студенти в Юта. Убиецът се издирва. Това е поредното политическо нападение в САЩ от общо 150 само от началото на годината. През юни американското общество беше разтърсено..
"Съпротивата срещу тоталитарния режим е сравнително добре изследвана, но аспектът на младежката съпротива остава в сянка. Смятам, че тя заслужава да се отдели и да се осмисли самостоятелно – казва Петя Ангелова, културолог в Софийския университет, автор на изследване по темата. – Самите млади имат осъзнато ангажиране към историческите процеси. И през..
Нова вълна на Covid-19 – пикът се очаква в края на месец септември, обяви Националният център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ). Броят на заразените нараства с 30 % на седмична база и ще се удвои. В Lege Artis разговаряме с проф. Тодор Кантарджиев , епидемиолог и бивш директор на НЦЗПБ. По думите на Кантарджиев към момента случаите..
Международният поетичен фестивал " Софийските метафори" съчетава съвременна поезия, музика, визуални и сценични изкуства по начин, достъпен за широката..
Изложбата “Димитър Яранов – 1964-2024 г.” се открива на 10 септември от 18:00 часа в галерия “Академия”. Експозицията включва живопис и рисунки на..
Международният филмов фестивал "Срещу течението" се открива на 11 септември в София, в клуб “Строежа” от 19 часа, когато ще бъдат представени 5 филма, а..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg