В доклад, публикуван в списание Science, учени разкриват как са живели и изглеждали индивиди от древната раса "Денисов човек", обитавали планетата Земя преди поне 10 000 години. Те са изследвали челюстта на "денисовец", открита случайно от рибари в протока Пънху край Тайван.
Учените установяват, че откритата челюст е била под водата между 10 и 70 000 години или между 130 и 190 000 години. Те не са успели да извлекат ДНК от пробата, но са изследвали протеини в костта. Мъжкият индивид е имал здрава челюст и много големи, мощни кътници. Откритието разкрива и впечатляващия географски обхват на този древен вид, който се е кръстосал с неандерталците, за да се появят съвременните хора.
"Ясно е, че денисовците трябва да са обитавали повече райони от неандерталците – от студени, открити територии в Северна Азия до субтропични гори в Югоизточна Азия", споделя проф. Крис Стрингър, водещ изследовател на човешкия произход в Природонаучния музей в Лондон. Той допълва, че тогавашните хора са устоявали и на изключително суровите условия на високопланинското Тибетско плато, където температурите падат до -30°C. За разлика от това, в Югоизточна Азия те вероятно са живели сред биволи във влажна и топла среда.
Новото откритие също така засилва хипотезата, че денисовците принадлежат към група, наречена Homo longi, или "човек-дракон", чиито напълно запазен череп беше открит в Харбин, в североизточен Китай.
В Кипър бе подписан първият по рода си меморандум за сътрудничество за насърчаване на многообразието, равенството между половете и приобщаването в академичната с реда. Инициативата е подкрепена от всичките 12 държавни и частни университети в страната. Споразумението има за цел да установи "обща основа за диалог, споделен ангажимент и..
Британските крал Чарлз и кралица Камила представиха новите си държавни портрети в Националната галерия в Лондон по случай втората годишнина от коронацията им. Картините ще бъдат изложени в Централната зала на галерията, преди да бъдат преместени в Бъкингамския дворец през юни. Портретът на краля го показва наметнат с държавната роба над..
Започна реставрацията на едно от монументалните произведения на музея "Орсе", картината на Гюстав Курбе "Погребение в Орнан". Повече от година реставраторите ще работят пред очите на посетителите на централно място в музея, съобщи "Франс инфо". Картината е с внушителните размери 3 метра височина и почти 7 метра ширина. Осем реставратори ще работят..
Вчера френският парламент започна обсъждането на нов законопроект, насочен към борбата с антисемитизма и расизма в университетите, съобщава изданието Le Monde . Текстовете предвиждат засилване на механизмите за превенция и сигнализиране при подобни прояви в системата на висшето образование. Заради напрегнатата атмосфера в пленарната зала..
На 6 май отбелязваме Световния ден на акордеона, обявен от Международната конфедерация на акордеонистите през 2009 г . Датата е избрана в чест на патента на акордеона, подаден на 6 май 1829 г. от австрийския майстор Сирил Демиян във Виена. А в тези дни Международната конфедерация на акордеонистите организира множество събития, включително концерти,..
"Флорална еклектика " е първата колективна изложба, организирана от новата Sofia Green Gallery, разположена на ул. "Сердика". В експозицията са..
Тази книга е истинско полиграфическо бижу и носи щрихи от биографията на артиста, поета, барда, композитора, режисьора и сценариста, но не е автобиография..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg