Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От египетските папируси до съвременните методи: През историята на пластичната хирургия с д-р Мектубджян

| обновено на 16.04.25 в 12:08
Снимка: Pixabay

В предаването Lege Artis разгледахме темата за пластичната и възстановителната хирургия с участието на д-р Рупен Мектубджян – специалист по пластично-възстановителна и естетична хирургия в болница „Вита“. В откровен разговор д-р Мектубджян проследи историческото развитие на тази специалност и очерта съвременните ѝ измерения.

По думите на д-р Мектубджян пластичната хирургия има древни корени – първите сведения за подобни интервенции се откриват в египетски папируси, датирани около 16 век пр.н.е. В тях са описани хирургични процедури за възстановяване на външния нос на войници, пострадали в битки – един ранен пример за реконструктивна хирургия.

Сериозен напредък в областта се наблюдава през VIII век пр.н.е. в индийската медицина. Индийските лечители разработват различни методики, някои от които, макар и адаптирани, продължават да се използват и до днес.

През първите векове около новата ера се включват и Древен Рим и Древна Гърция, които със своите постижения в медицината и занаятите също допринасят за развитието на пластичната хирургия. В тези общества хирургичните техники се усъвършенстват паралелно с развитието на военното дело, тъй като нуждата от възстановителни интервенции наранявания от битки е била голяма.

След Новата ера на преден план излиза арабската медицина. Там, по думите на д-р Мектубджян, няма религиозните ограничения, наложени от християнската църква, което позволява развитието на хирургията, включително и пластичната. Истинският подем обаче започва след края на Средновековието – в Европа хирургията бележи бърз напредък.

Най-голямо развитие пластичната хирургия достига по време на Първата и Втората световна война. Именно военните лекари се превръщат в първите специалисти по пластична хирургия, тъй като се изправят пред предизвикателството да възстановяват травмирани лица и тела на войници.

Днес, както посочи д-р Мектубджян, новостите в областта навлизат ежедневно. Пластичната хирургия се разделя на две основни направления – възстановителна и естетична. Възстановителната хирургия се занимава с намаляване на последствията от травми, изгаряния и вродени малформации. Естетичната хирургия, от своя страна, е насочена към подобряване на външния вид на пациента.

Съвременната пластична хирургия е резултат от хилядолетно развитие, обединяващо древни познания и съвременни иновации – подчерта д-р Рупен Мектубджян в ефира на Lege Artis в разговор с Александър Райчев. 




Снимки: pixabay, superdoc.bg


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Между благотворително мотосъбитие, детска книжка, наводняване на съседа и Куала Лумпур

Милен Марчев е организатор на предстоящото на 18 май десето юбилейно издание на The Distinguished Gentleman's Ride (DGR) ("Поход на забележителните джентълмени") в София. Походът е благотворително мото събитие, което съчетава стил, обществен ангажимент и страст към класическите и ретро мотоциклети. Милен Марчев го определя като "масово събитие на хора с..

публикувано на 12.05.25 в 13:32

Конкурсът "Хижа на годината": Кой и защо заслужава признание

Какво прави една хижа достойна за признание; на базата на какво са обусловени категориите в конкурса "Хижа на годината"; какви са критериите за номинациите и могат ли те да бъдат отправна точка за изготвяне на актуална наредба и правилник за хижите? На тези въпроси в "Нашият ден" отговарят Венцислав Венев – председател на БТС, и Иван Панчев..

публикувано на 12.05.25 в 10:22

"Потопеното наследство" – една изложба за забравените села под водата

Изложбата "Потопеното наследство" можете да видите от днес в библиотеката на град Троян. Материалите за таблата са събрани при теренни изследвания и проучвания на архивни документи, свързани с трансформациите, които предизвиква строителството на язовири у нас . Автори на изложбата са учените от Института за етнология и фолклористика с музей към БАН..

публикувано на 12.05.25 в 09:52

Абитуриенти от ППМГ Бургас с благотворителен концерт "ПО желание"

Абитуриентите от ППМГ "Акад. Н. Обрешков" в Бургас са избрали да отбележат завършването си по един нетрадиционен начин – с "Концерт ПО желание" в Летния театър. Със събраните средства от него те избират да подпомогнат дейността на Отделението по неонатология на УМБАЛ Бургас. Концертът ще се състои днес от 19:00 ч ., като в него ще вземат участие..

публикувано на 12.05.25 в 09:31

Северняшкият ансамбъл запознава ученици с българския фолклор чрез образователни концерти

Монтана ще бъде домакин на един от образователните концерти на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци “Иван Вълев” – събитие, което има за цел да запознае подрастващите с богатството на българския фолклор. Концертът е част от национална инициатива на ансамбъла, която обхваща множество градове из страната. Повече за проекта разказа в ефира на..

обновено на 12.05.25 в 09:23