В епизод 587. "Трамвай по желание" дава пространство на Драматичен театър "Гео Милев" – Стара Загора.
Конкретен повод е премиерата на спектакъла "Швейк през Третата световна война" – драматизация по знаменития роман на Ярослав Хашек "Приключенията на добрия войник Швейк през Световната война".
"Добродушният герой на Ярослав Хашек се пренася в бъдешето. Там войната е не само на бойното поле, а начин на живот. Това е история за "малкия човек” в сянката на големите събития и опита му да запази себе си, когато всичко се разпада. Но най-вече, това е история за любовта – единствената сила способна да ни спаси. За вярата, която ни води и надеждата без която не можем" – четем в анонса на старозагорския театър.
Основният въпрос за зрителя е: за какво ни е нужен днес Швейк – нескопосаният малък човек, който е гротеска на войник, но винаги находчиво намира пролуките на репресивната машина. А може би днешният Швейк ще потърси за оръжие освен хапливия си език, и могъщата сила на любовта.
Драматизацията и режисурата са на Дамян Тенев, а в ролята на храбрия войник се превъплъщава актьорът Красимир Ненков.
В епизод 587 на "Трамвай по желание" Краси Ненков и директорката на Драматичен театър "Гео Милев" Светла Тодорова представят, освен новото заглавие в своя афиш, и Първия театрален фестивал "Нови отворени сцени-Н.О.С.+", може би препратка към Гогол, който има за цел осигуряването на платформа за срещи на театрални професионалисти и артисти от България и други европейски страни.
Художествена критика в България се развива още от края на XIX и началото на XX век. Тя е свързана с дейността на първите професионални художници и създаването на художествени дружества. Писатели, философи и изкуствоведи са били активни критици (Иван Мърквичка, Андрей Николов, Кирил Цонев). Художествената критика е силно идеологизирана по времето на..
След вълната от предложения на Министерството на образованието за промени в учебните програми, едно от тях привлече особено внимание – намаляване на специализираните часове по изкуства в училищата с художествен профил. Идеята обаче имаше кратък живот – по време на общественото обсъждане стана ясно, че подобно съкращение няма да се случи...
Български филми под звездите и автентични народни хора на площада – това ще предложи второто издание на инициативата за възраждане на лятното кино във видинското село Ново село . Събитието е дело на младите ентусиасти от Сдружение "КиноГледка" , които преди година решиха да върнат магията на прожекциите на открито. За да сбъднат тази мечта,..
Галерия "Серякова къща" в Троян открива днес първата самостоятелна изложба с авторска керамика и живопис на художничката Марина Димитрова . Тя е трето поколение художник и внучка на карикатуриста Марин Радевски. Какво я е накарало да се върне към изкуството след професията зъботехник, разказва самата тя пред Юлия Владимирова. Марина..
Тази година Сеймът (Сенатът) на Република Полша определи за патрони писателите Стефан Жеромски, Антоний Слонимски, Владислав Реймонт, Мария Павликовска-Ясножевска. Това решение е взето на 16 заседание на Сейма от 24 юли 2024 г. Инициативата се провежда, за да се почетат приносите им към полската литература и култура. Стефан Жеромски е изтъкнат..
Днес един от най-разпознаваемите гласове в историята на рока – Иън Гилън – навършва 80 години. Певецът на Deep Purple остава символ на енергия и вокален..
В рубриката "Разговорът" в ефира на БНР двама от лидерите на студентската окупация от 2013 г. – Ивайло Динев и Лазар Петков – споделиха какво..
Галерия "Серякова къща" в Троян открива днес първата самостоятелна изложба с авторска керамика и живопис на художничката Марина Димитрова . Тя е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg