Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Здравка Валерианова

Скрининговото проследяване е отговорност на държавата

Не знам кой и какъв интерес има да няма Национален раков регистър

Проф. Здравка Валерианова
Снимка: Medical News

Болна тема ли са скрининговите програми в България въпросът коментира в Lege Artis проф. Здравка Валерианова, онколог с над 30-годишен опит в сферата на регистрация на злокачествените заболявания, епидемиологията на рака и раковия контрол.

Онкологичните заболявания са водеща причина за смъртността в световен мащаб, като ключова роля за лечението им имат ранната диагностика и профилактиката.

Проф. Валерианова заявява: "Непрекъснато говорим, че скринингът и профилактиката са болни теми. Това, което искам да уточня, е, че има разлика между профилактика и скрининг. Скринингът е вид профилактична дейност, но той е организиран, популационен, основава се на определени правила, критерии и стандарти за качествен онкологичен скрининг при локализация на рака.

Скрининговото проследяване е въпрос на финансиране не от НЗОК, а от държавата. Това става чрез официална програма за скрининг на онкологичните заболявания, в която с точни разчети е написано при коя локализация кой и как трябва да се извика, в кои възрастови групи попадат групите, които да бъдат скринирани, какво се случва при откриване на онкологично заболяване.

Пакетът профилактични дейности, който се заплаща то НЗОК, не е скрининг. Това е профилактика, каквато има във всяка страна. Тя се прави по отношение на други заболявания, имунизации, ваксинации. Мисля, че пакетът профилактични дейности е добре организиран в нашата страна."

Създаването на Национална програма за скрининг е отговорност на Министерството на здравеопазването заедно с Националния център за обществено здраве и анализи, подчертава проф. Валерианова и допълва, че в много страни в този процес е подкрепен от НПО организации.

Програмата "Спри и се прегледай", финансирана от ЕК, която приключи през 2014 година, е представлявала добро пилотно проучване по отношение на скрининга и правилата, по които трябва да се провежда той. Тогава е създаден специален скринингов регистър, който понастоящем не функционира, заявява проф. Валерианова.

"Защо? Аз не мога да отговоря на този въпрос. Защо, след като имаме приета от Министерския съвет Национална програма за борба с раковите заболявания, тя не действа – вътре е написано за скрининга. Защо в България имахме нещо хубаво, с което се гордеехме – Националния раков регистър,и той вече не работи. След 2013 година този регистър лека полека започна да се прехвърля към Центъра по обществено здраве, понастоящем към Националната здравна информационна система", казва още гостът.

 "Не знам кой и какъв интерес има да няма Национален раков регистър", настоява проф. Валерианова.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартин Георгиев и Грегъри Леон Фури

PlevelAI – изкуствен интелект за разпознаване и унищожаване на плевели

Земеделието, човешката дейност, която стои в основите на цивилизацията ни, е претърпяла изключително малка автоматизация и до ден-днешен редица тежки и изнурителни дейности се вършат на ръка – дали поради липса на технологични решения, или пък поради липса на средства у самите земеделци да си позволят нови технологични средства. В това..

публикувано на 01.07.25 в 12:31
Нина Цанева и Благовест Маламов

Фондация "Атанас Буров" организира лятно училище за студенти по икономика

Лятото може да бъде не само време за почивки и развлечения, но и за придобиване на нови знания и напредък.  Благовест Маламов от фондация "Атанас Буров" представя в "Нашият ден" лятното училище за студенти икономисти , което организира фондацията. Таз година се навършиха 150 години от рождението на финансиста, политик и държавник Атанас..

публикувано на 01.07.25 в 10:48

Морето, музиката и свободата: "Джулай морнинг" във Варна

Във Варна тази сутрин беше отбелязан един от най-емблематичните и обичани неофициални празници в България – "Джулай морнинг" , традиция, чиито корени се връщат чак до 1986 година. Въпреки че няма официален статут, празникът се е утвърдил като символ на свободния дух, на новото начало и на търсенето на светлина – в буквален и преносен смисъл...

обновено на 01.07.25 в 10:06
Зорница Русинова

През август стартира пълна информационна кампания за стъпките към еврозоната

Икономическият и социален съвет (ИСС) е гласът на организираното гражданско общество в България. Консултативният орган изразява позицията на работодатели, синдикати, граждански организации в разработването на политики в законодателството на страната по важни социални и икономически въпроси. Гост в "Нашият ден" е председателят на ИСС Зорница..

публикувано на 01.07.25 в 09:42

Като рибата от Вит друга няма!

Витските риболовни празници се организират всяка година от кметство Ъглен, НЧ "Отец Паисий 1926 г.", ЛРД "Сокол" – Луковит и ЛРД "Ъглен". Няма скромно да премълчим и участието на предаването "И рибар съм, и ловец съм" в лицето на двамата водещи Росен Мирчев и Асен Масларски. Те проследиха внимателно състезанието за млади риболовци на празниците и се..

публикувано на 30.06.25 в 17:25