Обикновено говорим за комунистическия режим в историята на България като за "близко минало". А междувременно на натрупаха над три десетилетия още по-близко минало. И също така междувременно различни поколения достигат до своята зрялост, а част от нея е събуденият интерес към миналото, към знанието и разбирането за него, към неговото осмисляне.
Те го откриват и преоткриват през своя поглед, през породилата се у тях необходимост "да открият своите корени", както точно го определи посетителка в изложбата "Картография на отсъствието" на Красимира Буцева, представена в галерия ИСИ-София до 27 април. И когато те са в едно травматично минало, въпросът е не само да го знаят и помнят, но и да го пресъздадат сетивно, доколкото това е възможно със средствата на изкуството.
Успоредно с това и интересът към по-близкото минало, особено към т.нар. преход, се засилва откъм различните поколения. През различния опит и поглед към него – който е едновременно перспективен и ретроспективен, докато естествено преминава в днешната ни съвременност. Именно тези гледни точки към периода след падането на комунистическия режим в България се засичат в проекта "Тази изложба щеше да е за кич", представен в "Ко-оп" до 30 април.
За тези две изложби в "Музей в ефира" разговарят Диана Попова, Гергана Минкова, Андрея Гандева и Вероника Десова.
Театралният пърформанс "Клетви" се игра вече няколко пъти в, а предстои и последното му представление – на 27 април в YALTA Art Room. Идеята и режисурата са на Марион Дърова, драматургията е на Стефан Иванов, звуковата среда – на Александър Евтимов-Шаманчето, костюмите – на Рая Кърпачева, а Мартина Апостолова и Николай Колев са актьорите на това..
Преди 10 години на 22 април беше открита новата галерия "Стубел" с тринадесет картини от серията "Вертикали" изложбата на Атанас Парушев-Шока "Абстрактно". За изминалите години той има още две изложби там. В пространството на галерията са представяли свои работи едни от най-добрите български художници – ето няколко имена: Динко Стоев, Камен..
За три дни от днес до 26 април за четвърти път ще се проведат "Литературни срещи" на фондация "Прочети София". Темата е "Археология на паметта". Автори от седем държави ще се срещнат с българската публика. Сред тях има вече утвърдени писатели като Мария Степанова, Шехан Карунатилака, Ю Хуа, както и млади творци – Анастасия Левкова от Украйна, Никола..
В Хасково започна 53-тото издание на Литературни дни "Южна пролет" 2025 и Национален конкурс за дебютна литература. Всяка година градът събира млади автори с техните дебютни произведения заедно с утвърдени имена. Акценти от литературната програма в "Нашият ден" представя Мария Вълчева , зам.-кмет на Хасково. Тази година участниците в..
Десислава Алексиева , председател на Управителния съвет на асоциация "Българска книга", говори в "Нашият ден" за наградите "Рицар на книгата", връчени на 23 април, за приключилият Поход на книгите, както и предстоящите книжни форуми в страната и чужбина. Наградата в категория "Общественик" получи водещият на предаването Светлозар Желев заради..
На 23 април се навършват 103 години от рождението на Радой Ралин, който пророчески беше възкликнал: "Революцията е една премиера. После спектакълът пада."..
Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе обяви финалистите в тазгодишното седмо издание на Конкурса за млад театрален режисьор "Слави Шкаров". Освен от..
O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg