Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Черният дроб: какво го уврежда и как да му помогнем

| обновено на 01.05.25 в 09:00
Снимка: Pixabay

В поредното издание на медицинското предаване Lege Artis темата за черния дроб и неговото здраве бе отново във фокуса на вниманието. Гост в студиото беше гастроентерологът д-р Николай Цонев, който предостави ценна информация относно функцията, заболяванията и начините за поддържане на този жизненоважен орган.

Според д-р Цонев черният дроб е най-големият орган в човешкото тяло и представлява приблизително една пета от теглото на възрастен човек. Той изпълнява ключови регулаторни функции, особено свързани с метаболизма на енергията. Черният дроб контролира и разпределя обработката на хранителни вещества и добавки, като играе централна роля в обмяната на веществата.

Заболяванията на черния дроб могат да варират от леки функционални нарушения до сериозни и прогресиращи състояния. Причините за тяхното развитие често са комплексни – от индивидуалния имунен отговор, през общото здравословно състояние на човека, до неговата генетична предразположеност.

Една от често срещаните патологии е омазненият черен дроб (стеатоза), който засяга около 30% от населението. Данните, споделени от д-р Цонев, показват още, че над половината от хората с диабет и цели 90% от страдащите от затлъстяване имат омазнен черен дроб. Това подчертава необходимостта от профилактика и навременно диагностициране.

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт предупреждава: здравната система възпроизвежда старите си проблеми

Проектобюджетът на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за следващата година предвижда близо 300 хиляди повече хоспитализации  и над 230 милиона евро допълнителни разходи  за болнична помощ. Според разчетите в документа, който ще бъде обсъден на заседание на Надзорния съвет на Касата, се очакват 2,4 милиона постъпвания в болници  през..

обновено на 29.10.25 в 12:27
Обеци с колие, посветени на каузата

Грижата за себе си започва с прегледа – послание от розовия октомври

В края на "розовия" октомври – месец, посветен на борбата с рака на гърдата – темата засяга не само здравето, но и емоционалната устойчивост на всяка жена. В рубриката "Темата на деня" д-р Мариела Василева  и Катя Пройкова  от Българското дружество за борба с рака на гърдата  споделят своя опит и наблюдения за болестта, за системата и за нуждата от..

обновено на 29.10.25 в 11:17
Емилиян Георгиев и Александра Кишишева

"Мениджър за един ден" – когато младите хора поемат ръководството

За тазгодишното издание на инициативата "Мениджър за един ден" разговаряме с Александра Кишишева , изпълнителен директор на фондация "Джуниър Ачийвмънт". В студиото на "Нашият ден" гостува и Емилиян Георгиев – участник в инициативата. Това, което отличава "Мениджър за един ден" от други стажантски инициативи, по думите на Кишишева, е..

публикувано на 28.10.25 в 11:20
Илюстративна снимка

България в еврозоната: нагласи, очаквания, възможности

Темата в "Нашият ден" са нагласите и очакванията на обществото след влизането на България в еврозоната. Какви са възможните пътища, по които ще направим трансформация в начина на живеене, на правене на бизнес, на управление на процесите в страната? Разговаряме със социалния антрополог Харалан Александров , както и с Петър Ганев – старши..

публикувано на 28.10.25 в 10:16

За птиците – с любов

Малко след втория за годината Световен ден на мигриращите птици (World Migratory Bird Day), проведен под мотото "Създаване на градове и общности, благоприятни за птиците", водещите на "И рибар съм, и ловец съм" Росен Мирчев и Асен Масларски потърсиха актуална информация за птиците и най-вече за хората, които се грижат за тях от Стойчо Стойчев и Димитър..

публикувано на 27.10.25 в 15:15