Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял свят! Могъщ, неземен, феноменален глас, природна стихия, ураган, Божи дар, уникален талант и какви ли не още суперлативи можем да кажем за нея, но преди всичко човек с добро сърце, отдадено напълно на изкуството. Или както пее една от нейните емблематични героини: "Живях от изкуство, живях от любов… Дарявах песента си жарка на небето, на звездите и засияваха те по-бързо…"
През 1970 година ролята на Абигаиле от "Набуко" на Джузепе Верди отрежда първото място сред младите оперни певци в София на Гена Димитрова и наградата "Специализация в Италия". Мечтата става реалност! След още две години печели конкурса в италианския град Тревизо отново с музика на Верди – Амелия от "Бал с маски". Това ѝ отваря вратите на Парма и "Ла Скала", а след това Европа и Латинска Америка. Гена се превръща в оперна прима.
Постепенно трупа роли във Вердиев и Пучиниев репертоар и отново съдбата белязва пътя на българската напред. През 1980 година звездата ѝ изгрява на най-голямата открита сцена – Арена ди Верона с операта "Джоконда" от Понкиели. Оттук повличат крак "Набуко", "Макбет", "Аида", "Турандот".
Гена достига върха! Но да се задържиш на него се изискват още повече усилия? Певицата споделя, че е изкачила високия връх в оперното изкуство благодарение на корените си и на хората около нея, които са носели високи човешки качества и добродетели: "Пих вода от много кладенци, работих с различни педагози, диригенти, режисьори, а те самите бяха от старата генерация и знаеха много. Предадоха ми своите знания, но и ме научиха на морал... За мен операта не е развлечение. Операта е храм!.. За да се твори голямо изкуство трябва изключително постоянство на мисълта, желанията, волята, както и непрекъснато творческо търсене, усъвършенстване, горене " – признанието на един голям артист!
В предаването "На опера в събота" по програма "Христо Ботев" на 10 май от 20 часа слушаме превъплъщенията на голямата ни певица в оперите "Аида", "Бал с маски", "Макбет" и "Силата на съдбата" на Джузепе Верди; "Тоска", "Турандот" и "Манон Леско" на Джакомо Пучини; "Андре Шение" на Умберто Джордано и "Норма" на Винченцо Белини.
"Налей" е музикално и кинематографично пътуване в света на двама мъже, които мълчаливо се справят с живота, с мъката, с жените, и със самите себе си. Без да говори директно за любов, "Налей" разказва за братството. За болката, споделена между мъже. За бурята, която се случва вътре в тях, докато се борят с тази навън. "Налей" всъщност е съвместната..
"Химикал Х" е новата посока, към която поема, и новата енергия, която раздава, Николай Пенчев - NikiSan. С едноименния си албум един от младите съвременни творци на ъндърграунд музиката, които боравят най-вече със словото, показва друга своя страна – не толкова меланхолична и загледана навътре към себе си. В "Химикал Х" представителят на хип-хоп..
През 2020 година, по покана на проф. Христо Пимпирев в 28-ата българска експедиция до остров Ливингстън в Антарктида, се включват двама от най-изявените български музиканти – световноизвестният кавалджия Теодосий Спасов и китаристът Християн Цвятков. Пет години по-късно с албума "Антарктически приказки" с пиеси, създадени на ледения континент и на..
Банско отново се готви да бъде столица на своя емблематичен джаз фестивал – събитието, което превръща града в международна столица на джаза всяко лято. Тази година фестивалът ще се проведе от 1 до 10 август и това издание ще бъде най-мащабното до момента – десет дни, три сцени, и десетки световни и български джаз звезди. "Банско джаз фестивал..
Новият албум на нидерландската джаз певица Фей Клаасен бе реализиран на физически носител на 4 април 2025 година, а вече е достъпен и в дигиталните платформи по цял свят от 2 май 2025 г. Заглавието на албума Fay Sings Barbra Streisand Live красноречиво говори, че е в почит към творчеството на легендата Барбра Стрейзанд. Записан е на живо и..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg