Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Събота, 10 май

Избрано от програмата

от 0.15 до 3.00 часа
Заедно след полунощ – Нощна стража
Водещи: Албена Велева, Иван Драгнев
• Новини от българската и световна музикални сцени.
• Нови сингли.
• На този ден през годините.
• Концептуални албуми: Ayreon - 2018 - Into The Electric Castle - A Space Opera.

от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен

от 5.00 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на Братя Митеви, ансамбъл "Пирин", Иван Пановски, Костадин Генчев, Диляна Василева, Николай Докторов, Нели Андреева, Мариета Аспарухова, Христо Косашки, трио "Вечерница", Вилияна Иванова, Христина Белева, Тодор Върбанов, ОНМ на БНР и други.

от 6.07 до 7.00 часа
Събота сутрин в...
Водещ: Валери Леков
На гости в село Долни Луковит, община Искър. Лида Томова – бивш учител и читалищен деец, Милица Василева – секретар на читалището и Тодорка Валентинова – библиотекар, разказват за миналото и настоящето на селото, за читалището и дейностите му, за поминъка, делниците и празниците на хората.

от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
Водещ: Ангелина Грозева
• Героите разказват: Мария Кюри.
• Четене с разбиране: книгата "Финансова грамотност за деца с Пеги и Мози". Разговор с автора Младен Запрянов.
• "Четене с разбиране" с децата от ОУ "Никола Обретенов", Русе.

от 8.06 до 9.00 часа
За здравето
Водещ: Стойчо Стоев
"Психиатрия и политика" – не/възможната комбинация? Разговор с проф. Христо Хинков, специалист по обществено здраве, здравно осигуряване и психиатрия. Акценти: чести психични разстройства и аномалии, възраст и здраве, психиатричните болници и центрове – изолация или приобщаване, що за диагноза са зависимостите от парите и властта? И още: спешни реформи, стрес, терапия и лечение, музиката като опиат…

от 9.10 до 11.00 часа
Семейно радио
Водещ: Калина Станева
• Семеен маршрут: проектът на издателство "Летера" – "Духовни маршрути в Пловдив", се завръща за шеста поредна година и предстои да получи своята реализация в осем обиколки из любими за пловдивчани градски пространства, запазили следите от многовековната история на града и приютили едни от знаковите му културни забележителности. Темата тази събота е "Римският Пловдив – късноантична сграда "Ирини" и римски терми".
• Семейна рецепта: тайни семейни рецепти споделят участниците в Празника на дрипавата баница в село Върбица.
• Каним слушателите и на "Ракла фест" в градинката на "Св. Седмочисленици" в София - поредица от циркови и театрални ателиета с вход свободен и спектакълът "Миг вечност" на Пътуващ театър "Скрин".
• Питай децата: питаме децата как виждат и рисуват митичните водни духове и кой е добрият дух Нат, който от древни времена се смята, че обитава земите на днешна Бирма. Негови скулптури се намират в една от залите на Националната галерия "Квадрат 500".
• От другата страна: проектозаконът за споделеното родителство – капани, възможности и изгубения фокус върху нуждите на децата - разговор с консултанта по разводи и семеен медиатор Христина Димитрова.
• Семеен адвокат
• Моето семейство: срещаме ви с приятелите от детството, а към днешна дата колеги, съмишленици, съучастници и хората, стоящи зад първия по вида си Боклуклен театър – едно истински забавно, замислящо и подканващо към грижа за околната среда сценично приключение – актьорите Петьо Петков-Шайбата и Магдалена Митева.

от 11.00 до 12.00 часа
Сътворението – другост и заедност
Водещ: Ана-Мария Кръстева
Религиозната идентичност в контекста на обединена Европа.
Осемдесет години след края на войната дали сме си взели поуките от една от най-трагичните страници в историята на човечеството. 9 май се чества като Ден на Европа в памет на историческото събитие, което поставя началото на обединението на Европа след Втората световна война още през 1950 г., а официално честването започва през 2009 година. Деня на Европа символизира мира и единството на континента след Втората световна война и началото на процеса на европейска интеграция. Как религиозните общности в България приемат европейското ни бъдеще. За свободата и изборите ни. Дали оценяваме присъствието си в ЕС. Защо като че ли думите на Алеко Константинов "Европейци сме ний, но все не сме дотам" от "Бай Ганьо" звучат актуално и днес. Тези въпроси засягаме с галериста и организатор на културни събития в Пловдив Торос Торосян, д-р Ариф Абдулах, преподавател в катедра "Арабистика" на Нов български университет и доц. Мартин Осиковски, философ, и историк.  

от 12.20 до 13.00 часа
Антон Митов представя
Водещ: Антон Митов
• Милен Марчев за предстоящото десето юбилейно издание на The Distinguished Gentleman's Ride (DGR) София – благотворително мото събитие, което съчетава стил, обществен ангажимент и страст към класическите и ретро мотоциклети.
• Христо Милев за детската си книжка "Гунчо" и етажната собственост.
• Васил Велев за Куала Лумпур.

от 13.00 до 14.00 часа
Литературата. Начин на употреба
Водещ: Надежда Московска

от 14.00 до 15.00 часа
Кънтри с Лили
Водещ: Лили Друмева
Интересни, алтернативни блуграс групи, в които свирят виртуозни музиканти: New Grass Revival, Nickel Creek, Uncle Earl.

от 15.00 до 16.00 часа
Домът на музите – Избрано
Водещ: Теодора Церовска
Таланти
• Разговор с певицата от гръцки произход Натаса Андреу за госпъл музиката и нейните майсторски класове.
• Номинираната за награда "Сивина" куклена актриса Надежда Георгиева разказва за майсторството на кукления театър по случай неговия международен ден.

от 16.00 до 17.00 часа
Плешивото куче
Водещ: Ивайло Кицов
• Памет за Булат Окуджава (9.05.1924 - 12.06.1997).
- Приносът на руския поет, писател и изпълнител в жанра на авторската песен.
- Еманация на съвременното определение сингър-сонграйтър.
- Трубадурът за седмото изкуство и като белетрист.
- Единственият съветски автор, преведен от Владимир Набоков на английски. Къде и по какъв повод се издъни видният интелектуалец при превода на песента "Сантиментален марш", посветена от Окуджава на Евгений Евтушенко.
- На кой известен герой на Оскар Уайлд е щял да бъде кръстен бардът?
- Какъв и защо такъв е прякорът му от детството?
• Песни и стихове от Булат Окуджава. Игличката на грамофона - в изключително рядката плоча "Вечер в България".
- Учител и ученици: Борис Гребенщиков "чете" класики на барда.
• В плейъра - "Втората световна война: Спомени за бъдещето", концептуалният албум на родната хеви метъл банда "Рампарт", вдъхновен от малко известни събития от Втората световна война.
- Какво се е случило на 22 юни?
- На какви мотоциклети са влезли руските войски в Берлин?
• Живата легенда на балканската фолк-метъл сцена Pero Defformero отново у нас.
- Интергалактическата - и вече технически преквалифицирана, супергрупа се завръща в изцяло подновен състав.
- Агентите на Горан Бишевац като бомбен микс от традиционен фолк с прогресив метъл (в мутренски костюм).
• A Tribute To Rammstein.
- Световният индъстриъл елит почита източногерманския секстет.
- Културният и музикален обмен между Изтока и Запада с тевтонска категоричност.

от 17.00 до 18.00 часа
Трамвай по желание
Водещ: Емил Янев
В своя епизод 591 "Трамвай по желание" прави поклон пред един от големите артисти на народа – фокусникът легенда Мистер Сенко. Най-пълноценният начин за тази почит е новоизлязлата биографична книга на писателя сатирик Михаил Вешим "Мистер Сенко. Един живот на фокус". "През 2025 г. се навършват 120 години от рождението на Мистер Сенко. Преди половин век той бе изключително популярен, направо култов, както биха казали днес. Идолите на народа тогава бяха няколко – Гунди във футбола, Лили Иванова и Емил Димитров в естрадата, пророчицата Ванга от Петрич... И Мистер Сенко. Неговото име бе влязло дори в ежедневния език, често можеше да се чуе някой да каже: "Аз да не съм ти Мистер Сенко!", когато ставаше дума за нещо сложно, невъзможно или невероятно. Само той – илюзионистът, фокусникът, магьосникът - умееше сложни, невъзможни и невероятни неща". Това е мостът към читателите и епохите, който авторът Михаил Вешим хвърля чрез ключовото име Мистер Сенко. В епизод 591 той разказва за подхода си към странната и митологизирана персона на изкусния илюзионист и разкрива "сенчести" и непознати страни от неговата биография.

от 18.30 до 19.00 часа
Документално студио
Сериал "Радиото" – "Сегашно продължително време" от Даниела Манолова и Теодор Иванов – част 10

от 19.00 до 20.00 часа
Ефир приключение: А сега накъде – Избрано
Водещ: Оля Стоянова
• Маршрути: Хумор, философски размисли и много слънце от Азия - разказ за обиколката на двойка пътешественици из Малайзия, Тайланд и Камбоджа. За способността да се губиш в света и за способността да се удивляваш.
• Истории на ръба: За Странджа и историята на местността Голямо Градище – как в реално време се създава светилище.

от 20.00 до 24.00 часа
На опера в събота
водещ: Даниела Найденова
Великолепната Гена Димитрова

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Неделя, 11 май

Избрано от програмата от 0.30 до 2.00 часа Радиотеатър след полунощ "Госпожицата" от Иво Андрич от 2.00 до 3.00 часа Нощна Академия комика Избрано от "Академия комика" и "Голямата къща на смешните хора". от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен от 5.00 до 6.00 часа Българска народна музика..

публикувано на 10.05.25 в 08:15

Петък, 9 май

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Френска връзка" "Малкият принц" от Антоан дьо Сент-Екзюпери – 15 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам редактор: Диляна Трачева БНР топ 20 Класация за български песни от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно..

публикувано на 08.05.25 в 09:29

Четвъртък, 8 май

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Френска връзка" "Малкият принц" от Антоан дьо Сент-Екзюпери – 14 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Анелия Димитрова от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Двама приятели си разделят вниманието ни – първо, пианистът Буге Веселтофт с..

публикувано на 07.05.25 в 08:25

Сряда, 7 май

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Френска връзка" "Малкият принц" от Антоан дьо Сент-Екзюпери – 13 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Два поредни концерта на гостувалия ни миналия месец в Джаз+ френски челист Матийо..

публикувано на 06.05.25 в 08:59

Вторник, 6 май

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Френска връзка" "Малкият принц" от Антоан дьо Сент-Екзюпери – 12 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Два поредни концерта на гостувалия ни миналия месец в Джаз+ френски челист Матийо..

публикувано на 05.05.25 в 08:20