Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 14 май с творби от Бетовен, Фукс и Шостакович

Нов симфоничен оркестър представя трио "Пезанте"

Те вече са студенти, но любовта към камерната музика започва от Музикалното училище в София. Първоначално са квартет, но по ред причини се трансформират устойчиво в клавирно трио. Мина е от София, Тодор – от Пловдив, но след 8 клас идва да учи в София, а Филип от Стара Загора, но и неговият музикален път го отвежда в столицата. Техен преподавател по камерна музика в Националното музикално училище е Магдалена Далчева, а в Музикалната академия сега работят с Огнян Константинов.

Този концерт ни връща към годините, непосредствено преди Юлия Христова да създаде Нов симфоничен оркестър, тогава именно серия с камерни концерти поставя основата на този проект. И това продължава да е мисия на Нов симфоничен оркестър – да дава поле за изява на млади, още неутвърдени, но посветени на музиката инструменталисти, давайки им самочувствие да търсят собствения си път в изкуството.

Трио Pesante правят точно това – чуйте в интервюто колко внимателно са избирали програмата, как редом до Бетовен поставят изключително рядко изпълняваното у нас трио на Роберт Фукс, именит професор във Виенската консерватория, която и оглавява през 1893. Преподавал е на Малер, Енеску, Сибелиус и други. Бил е близък с Брамс, който пък е бил голям почитател на неговата музика. Триото на Фукс е за оригиналния състав на Pesante (цигулка, виола и пиано), иначе често свирят версии, в които виолата свири партията на виолончелото.


Концертът им е на 14 май, в сряда от 19 часа в камерна зала България.

Защо са избрали да се наричат Pesante, за пътя им в музиката и за мечтите – чуйте в интервютата на Лили Големинова с Мина и Тодор.




Тодор Георгиев е роден през 2004 в Пловдив. Завършил е в Национално музикално училище "Любомир Пипков", сега е студент II курс в Национална музикална академия.
Участвал е в майсторските класове на Минчо Минчев, Светлин Русев, Мила Георгиева, Албена Данаилова, Лия Петрова, Мони Симеонов, Антон Сороков, проф. Ромен Гариу, проф. Евгения-Мария Попова, проф. Ели Казакова и други.
Свирил е в редица камерни състави в изявени музиканти, а през 2021 изнася солов рецитал в Радио Пловдив.

Мина Георгиева е родена през 2004 година в град София. Музиката на Чайковски я омайва и така започва да свири първо на цигулка, след което се мести на виола (както сама казва – инструмент с красив и богат звук). Завършила е Национално музикално училище в София а в момента е студентка в Национална музикална академия. От 10 клас свири в Нов симфоничен оркестър.
Лауреат е на национални и международни конкурси, през 2023 е приета в Guildhall School of Music and Drama - Лондон. През 2024 записва с пианиста от триото Филип Ставров за БНР за Българското национално радио Еврейската сюита от Ернст Блох.Посещавала е майсторските класове на проф. Леонид Кербел, Сергей Малов, Момчил Терзийски, Симеон Кирков, Тимъти Редмънд. Участвала е във фестивали Квартет Интензив, Академия Роза (като водач на виолите).

Писниатът Филип Ставров също е завършил Националното музикално училище в София и е студент в Националната музикална академия, като се занимава и с хорово дирижиране. Носител е на награди от редица конкурси като "Лист, Барток, Кодай", Mozar в Бърно, Чехия; първа награда и "Гран При" на Международен конкурс за солово и ансамблово изпълнителско изкуство в Боровец. От март 2024 г. Филип е главен диригент на смесения хор "Рилски звуци".

Концертът на трио "Пезанте" се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура".

Снимки: ФС на трио "Пезанте"

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Джаз квартетът J Modules с концерт и предстоящ дебютен албум

Четирима опитни и изявени музиканти от софийската джаз сцена намират обща посока в джаза през 2022 г. и така се заражда формацията J Modules. Това са пианистът Мартин Марков, китаристът Петко Дреников, басистът Михаил Иванов и барабанистът Атанас Попов. Стартират като трио с музиката на Мартин Марков (издават албумите Curves (2018 г.) и New Sight..

публикувано на 13.05.25 в 08:45

Бостън и Токио на една сцена: силен старт на "Пражка пролет"

От днес до 12-и юни Прага е домакин на юбилейното 80-то издание на един от най-значимите музикални форуми в света - фестивала "Пражка пролет". Събитието отбелязва и 80 години от края на Втората световна война. Фестивалът е един от най-старите в Европа и е посветен на класическата музика . Малко преди официалното откриване участниците почетоха..

публикувано на 12.05.25 в 16:53

Аюуне Суле и Франсис Аямга с два концерта в България

Мина почти десетилетие от първия концерт на групата на Кинг Аишоба от ганайския Горен Северозапад, който "Аларма Пънк Джаз" организира в София под името "АфроВизия" , и ето, че в началото на юни отново посрещаме двама знакови музиканти от същата група – Аюуне Суле и Франсис Аямга , които ще изнесат два специалн концерта – на 05.06.2025 в Bee..

публикувано на 12.05.25 в 16:37

Незабравимата Гена Димитрова

Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял свят! Могъщ, неземен, феноменален глас, природна стихия, ураган, Божи дар, уникален талант и какви ли не още суперлативи можем да кажем за нея, но преди всичко човек с добро сърце, отдадено напълно..

публикувано на 10.05.25 в 08:05

Тино и Роби съчетават "Налей" с море

"Налей" е музикално и кинематографично пътуване в света на двама мъже, които мълчаливо се справят с живота, с мъката, с жените, и със самите себе си. Без да говори директно за любов, "Налей" разказва за братството. За болката, споделена между мъже. За бурята, която се случва вътре в тях, докато се борят с тази навън. "Налей" всъщност е съвместната..

публикувано на 09.05.25 в 16:50