На 15 май (четвъртък), от 18.30 ч. в галерия "Синтезис" се открива изложбата "Честно казано, искам да се храня само с мъгла, като отшелник" на белгийската визуална артистка и фотографка Катрин Лонгли. Тя е родена в Белгия през 1980 г., живее и работи в Брюксел. Завършва фотография, комуникационни изследвания и антропология. Артистичният ѝ подход е едновременно документален и наративен. Нейни проекти са показвани в множество международни изложби и фестивали, авторка е на три фотокниги.
Проектът изследва темата за хранителните разстройства в контекста на японското общество. Храненето никога не е просто механична дейност. То може да бъде източник на удоволствие или инструмент за контрол над телата ни, начин за свързване с другите, източник на утеха или на тревога. Подходът ни към храната обединява множество аспекти и е дълбоко преплетен с нашите емоции, социална и семейна история. Но къде се крият корените на тази сложна връзка?
Като дете Катрин Лонгли страда от наднормено тегло. Балансирайки на ръба между контрола и удоволствието, връзката ѝ с храната остава белязана от призраците на тези детски спомени, които дълбоко оформят начина, по който човек възприема себе си. В проекта "Честно казано, искам да се храня само с мъгла, като отшелник" авторката изследва тези проблеми отвъд личния си опит — в контекста на японското общество, където натискът върху тялото изглежда по-силен от всякъде другаде.
По време на няколко артистични резиденции в Япония Катрин Лонгли провежда интервюта с хора на различна възраст, някои от които страдат от хранителни разстройства, за тяхното отношение към храната и тялото. Така научаваме как Юки постепенно потъва в анорексията, докато стига дотам, че може да преглъща само течности; как Рен намира защита от външния свят благодарение на "бенто" кутиите, грижливо приготвяни от майка ѝ; как Кеничи реагира, след като общинските власти го категоризират като "метабо", след измерване на обиколката на талията му; как Мина успява да възстанови връзката с липсващата ѝ майка, докато готви заедно с братята си; или как Рика успява да пази в тайна булимията си в продължение на повече от двадесет години.
Съпътстващата програма на изложбата включва прожекция на шведския игрален филм "Моята слаба сестра”, премиера на книгата "Образ и патологии днес" на Ванина Микели-Рехтман, издадена от асоциация "Българско психоаналитично пространство" и лекция на доц. Диана Циркова, психоаналитик и преподавател по клинична психология. Програмата включва и няколко срещи с Катрин Лонгли. Тя лично ще открие изложбата на 15 май, а на следващия ден ще представи свои фотокниги. По време на Нощта на музеите на 17 май авторката ще направи тур в изложбата, а на 24 юли ще се върне отново в София, за да приготви японска мисо супа за публиката.
Изложбата "Честно казано, искам да се храня само с мъгла, като отшелник" се осъществява с подкрепата на "Фотосинтезис", Wallonia-Brussels International (WBI) и в партньорство с асоциация "Българско психоаналитично пространство", кинофестивал "Срещи на младото европейско кино", кино Одеон и издателство Three Books, Токио.
Чуйте авторката Катрин Лонгли в звуковия файл:
Алтернативното в културата и в живота ни се обсъжда в това издания на "Гласът на времето". Участват: Данислава Делчева, Тончо Краевски, Милена Николова-Миленита и Ангел Каспарянов. Дискусията минава през музиката, опозицията алтернативна срещу “мейнстрийм” култура и разликите в артистичните подходи през 90-те и днес. Събеседниците отговарят..
В епизод 590 "Трамвай по желание" насочва вниманието на своята публика към провокативната постановка на продуцентската къща "Гръм и тряс", скандално озаглавена "П.О.Р.Н.О.". Стожерите на благоприличието няма защо да се шокират, защото, макар и провокативна, темата на спектакъла е не само обществено приемлива, а и обществено необходима. Става дума..
Международният кинофестивал, който тази година ще се проведе в Кан между 13 и 24 май , разпространи официалната си визия, съобщи за "Артефир" кинокритичката Павлина Желева , която следи събитието отблизо. По традиция плакатите на Кан често отбелязват годишнини от създаването на емблематични филми. Много известни актьори, между които Ингрид..
"Маршът Компарсита" се нарича новата книга на Петринел Гочев, която снощи беше представена в Драматичен театър - Габрово. На 15 май авторът ще има премиера и съвместна изложба, заедно с Гергана Змийчарова в BKI Haus Wittgenstein - Виена. През юни на Фестивала на камерните спектакли във Враца сборникът с новели "Маршът Компарсита" отново ще бъде..
В "Нашият ден" гостуват режисьорът Жан-Рене Дюшеман и журналистът Николай Томов, за да представят документалния филм "По следите на българите американци преди и сега" , създаден по Националната програма "Неразказаните истории на българите" на МОН, която превърна стотици български ученици в изследователи на българските следи по света. Ана..
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за..
Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg