В рамките на Европейската седмица на общественото здраве тази година, темата за "Здравословно стареене срещу мултиморбидности в цифровия свят" беше във фокуса на дискусиите. По този повод в ефира на предаването Lege Artis доц. д-р Гена Грънчарова, председател на Българската асоциация по обществено здраве, коментира ключови въпроси, свързани със застаряването на населението и предизвикателствата пред общественото здравеопазване.
Европа застарява – успех и тревога
Според доц. Грънчарова, за първи път в историята през 2024 г. населението в Европа на възраст над 65 години надвишава това на по-младите поколения. Това развитие може да се разглежда като успех на общественото здравеопазване – хората живеят по-дълго, благодарение на медицинските постижения и повишеното качество на живот. Но то също така поставя пред обществото сериозни предизвикателствал
В България тенденцията е още по-изразена – 24% от населението е на възраст над 65 години, докато децата под 14 години са едва 14%. Освен това, средната продължителност на живота в страната е значително по-ниска от тази в други развити държави – само 73,5 години, в сравнение с над 80 години в страни като Япония, Сингапур и Австралия.
Смъртност, раждаемост и нуждата от системни мерки
На фона на тези данни, България се нарежда на първо място по обща смъртност в ЕС, която е два пъти по-висока от раждаемостта. Това е показател, че проблемите, свързани с общественото здраве, не са изцяло обхванати и решени.
Европейска седмица на общественото здраве – седем години в подкрепа на устойчивото здраве
По думите на доц. Грънчарова, инициативата Европейска седмица на общественото здраве се провежда за седма поредна година и има за цел да повиши осведомеността и да ангажира обществото по най-важните теми в сферата на здравеопазването. Общото мото на тазгодишната седмица е "Иновации за устойчивост", с фокус върху изграждането на устойчиво бъдеще.
В рамките на седмицата са засегнати разнообразни теми:
Психично здраве – поставено като приоритет още в първия ден, то е дългогодишен и задълбочаващ се проблем, особено в контекста на съвременните социални и икономически предизвикателства.
Здравето на работещите в здравеопазването – акцентът тази година е върху необходимостта от осигуряване на подкрепа, безопасност и благосъстояние на здравните специалисти.
Глобално здраве и продоволствени системи – във вторник, 13 май, фокусът беше върху сравнително новото направление в общественото здраве – глобалното здраве, което съчетава усилията на медици, ветеринари, еколози и политици за опазване на здравето на хората, животните и околната среда.
Равенство в здравето – темата за четвъртък подчертава, че здравето не зависи единствено от достъпа до медицински услуги. То е резултат и от условията, в които хората живеят, работят и остаряват.
Слушайте!Безплатни прегледи за меланом се провеждат днес от над 200 специалисти в над 30 града из страната в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025. За превенцията и лечението на рака на кожата говори в Lege Artis онкодерматологът д-р Валерия Матеева , началник на отделението по дерматохистопатология и имунохистохимия към УМБАЛ "Александровска"...
Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд. Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis с Мая Илиева , председател на Синдиката на българските медицински специалисти. По думите на Илиева е проведена среща между Синдиката и екип от Министерството на здравеопазването. Срещата е..
Точно месец преди София Прайд 2025 в "Нашият ден" своята лична история разказва Велислав Петров. Като куиър младеж в България, той описва осъзнаването на принадлежността си към ЛГБТИ общността, взаимоотношенията с родителите, отношението на учителите, особено в рамките на допълнението в Закона за предучилищното и училищното образование от 2024..
В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни заплахи за обществото – манипулацията на вниманието, фалшивите новини и размиването на границите между журналистика и пропаганда. Според проф. Ставру, днес повече от всякога е необходимо да водим..
Университетът по библиотекознание и информационни технологии – УниБИТ чества своята 75-годишнина с поредица от научни форуми, дискусии и празнични събития. За съхраняването на историята, поддържането на академичния дух и бъдещето в "Нашият ден" говори проф. д. ик. н. Стоян Денчев – основател и дългогодишен ректор на УниБИТ, настоящ..
Никога не съм си представяла, че ще готвя за слонове в Тайланд! Че аз за себе си рядко подхващам тиган или тенджера. И изведнъж… усвоявах рецептурник за..
Те вече са студенти, но любовта към камерната музика започва от Музикалното училище в София. Първоначално са квартет, но по ред причини се трансформират..
Той е млад мъж в Христова възраст. Поет, писател, музикант, свободен дух с четка в ръка. Той е Росен Карамфилов. Автор на 9 книги, на 20-и май е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg