Европейската комисия даде България на Съда на ЕС по два случая. Първият иск е за неправилно транспониране на правилата за правото на адвокат, а вторият – на правилата на ЕС за таксите за изминато разстояние и винетките. България не е транспонирала правилно в националното си законодателство Директивата за правото на достъп до адвокат и осъществяване на връзка при задържане.
Коментар на адв. Петър Николов, консултант на предаването:
"Това е Директива 2013/48/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 22.10.2013, относно правото на достър до адвокат в наказателното производство и производството по Европейска заповед за арест, както и правото на трети лица да бъдат инфирмирани при лишаване от свобода и правото на задържаните лица да комуникират с трети лица и с консулски органи.
Основни изисквания на Директивата са: Право на достъп до адвокат (и то без основателно забавяне). Когато има разпит от органи на МВР или други органи по разследване, при извършване на следствени действия – право на достъп до адвокат по време на задържане, когато имаме съдебни производства по мерки за неотклонение. Тук се засяга право за поверителност в комуникацията между обвиняемия и адвоката (т.нар. "адвокатска тайна"), информирането на трети лица (близки, роднини), например при задържането на едно лице; Правото на контакт с консулски орган за чужденци; приложимост към Европейска заповед за арест.
Държавите членки трябваше да траспонират Директивата до 27.11.2016 г. Въпреки приетите промени в Наказателно-процесуалния кодекс и Закона за правната помощ са установени дефекти при транспонирането на Директивата, за които са повдигани въпроси от адвокатурата. Те касаят забавен или ограничен достъп до адвокат."
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Снимка – БНР
Фондация "За Доброто", Нов български университет и специализирана болница за активно лечение по детски болести "Проф. д-р Иван Митев" поставят началото на нова ера в детското здравеопазване с първата по рода си следдипломна квалификация по терапевтична комуникация в педиатрията. Едно дете никога не забравя престоя си в болница. В болничната..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Стоянка Стайнова, гр. Свети Влас: Наследница съм на малко земеделска земя от моя дядо, но не мога да получа дяла си поради следните пречки: Дядо ми имаше пет деца. Единият от синовете му е емигрирал в Русия преди 85 години, през..
Защо са необходими промени в Семейния кодекс? Съвместно упражняване на родителските права – равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота на детето. Защо е важно за детето? Какви са положителните и дали има отрицателни страни? Споделеното родителство и правата на децата е темата на предаването "Законът и Темида". Йорданка Бекирска –..
В "Мигранти с таланти" днес ви срещаме с Мохамад Шариф Хемат от Кабул, Афганистан. Той идва в България през вече далечната 1982 г. като студент, след като печели стипендия за отличен успех в Кабул. Тук Шариф завършва днешния Технически университет, специалност "Медицинска апаратура и електроника", и работи по специалността около две години след..
"Глад 2.0" е изложбата, с която Националният военноисторически музей ще отбележи своята 109-годишнина. Откриването е на 3 юли, а на 4 юли е предвиден..
От 3 до 14 юли в галерия "Интро" в София ще бъде представена изложба на проекта "Home". Проектът "Дом" е интердисциплинарен културен продукт с..
"Чорлав Петър" от Хайнрих Хофман излиза за първи път на български език в превод на Любомир Илиев. Детската класика се ражда като идея малко преди..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg