Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съвети на адвоката: адв. Елка Пороминска отговаря на слушателски въпроси

Какво да направят наследниците на имущество със значителни задължения

адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова
Снимка: БНР

Какво да направят наследниците при наследяване на имущество, в което има значителни задължения? Какво означава да приемеш наследството от своя наследодател? Как може да стане това? Какво означава да приемеш наследството под опис? 

Какво може да направи един наследник, наследил освен права, включени в наследството, също така и парични  задължения към трети лица? До какво води отказът от наследство и решава ли изцяло той проблема с дължимите суми? Допустимо ли е малолетни и непълнолетни деца да правят отказ от наследство? Може ли да бъде оспорен направеният отказ от наследство и по какъв ред? Какви ще са последиците от оспорването?

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, говори по следния казус на слушател.

"Слушател споделя следния казус: С децата на моя покоен брат наследяваме имуществото на моята майка и тяхна баба, починала през 2024 г. Оказа се, че по искане на племенника ми и внук на моята майка тя е взела кредит от банка, като е предоставила сумата на племенника ми, а тя е изплащала дължимите вноски до смъртта си. Останала е неизплатена една значителна сума от взетия кредит. След нейната смърт има останали имущества, включващи земеделски земи близо до София и такива в страната. Получих покана за изплащане на остатъка от кредита, който е станал предсрочно изискуем, поради невнасяне на ежемесечните вноски след смъртта на майка ми и същият е в голям размер. Как да постъпя, да заплащам ли дължимите суми, да приемам ли наследството, и какво мога да направя във връзка с него?"

Чуйте подробности в звуковия файл.

Снимка – БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Велислав Величков

Велислав Величков: Прокуратурата води съда за носа

Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..

публикувано на 19.07.25 в 09:10
доц. Борис Грозданов

С навлизането на Deep Fakes обществото ще загуби доверие към всякакви информационни платформи

Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..

публикувано на 19.07.25 в 08:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45
Адв. Пламен Борисов

За да израсне пълноценна личност, детето се нуждае от двамата си родители

Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..

публикувано на 18.07.25 в 12:40

За първи път момче на количка достигна връх Мусала

На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти".  Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..

публикувано на 18.07.25 в 10:53