Какво да направят наследниците при наследяване на имущество, в което има значителни задължения? Какво означава да приемеш наследството от своя наследодател? Как може да стане това? Какво означава да приемеш наследството под опис?
Какво може да направи един наследник, наследил освен права, включени в наследството, също така и парични задължения към трети лица? До какво води отказът от наследство и решава ли изцяло той проблема с дължимите суми? Допустимо ли е малолетни и непълнолетни деца да правят отказ от наследство? Може ли да бъде оспорен направеният отказ от наследство и по какъв ред? Какви ще са последиците от оспорването?
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, говори по следния казус на слушател.
"Слушател споделя следния казус: С децата на моя покоен брат наследяваме имуществото на моята майка и тяхна баба, починала през 2024 г. Оказа се, че по искане на племенника ми и внук на моята майка тя е взела кредит от банка, като е предоставила сумата на племенника ми, а тя е изплащала дължимите вноски до смъртта си. Останала е неизплатена една значителна сума от взетия кредит. След нейната смърт има останали имущества, включващи земеделски земи близо до София и такива в страната. Получих покана за изплащане на остатъка от кредита, който е станал предсрочно изискуем, поради невнасяне на ежемесечните вноски след смъртта на майка ми и същият е в голям размер. Как да постъпя, да заплащам ли дължимите суми, да приемам ли наследството, и какво мога да направя във връзка с него?"
Чуйте подробности в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" не сме такива хора, но знаем истински случаи на хора, които работят с удоволствие и без заплата. Освен за тях, в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на Деня на българските зоопаркове разказват за животни. -..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е потъващ кораб, че страната ни не изпълнява критериите наистина и лъже Европейската комисия за бюджета, който е представила. Как можем да обясним на гражданите доколко изброените тези имат основания,..
Как да защитим правата си, когато частен съдебен изпълнител (ЧСИ) запорира сметките и имуществото ни? Може ли ЧСИ заедно с полиция да влезе в жилището в наше отсъствие и да опише и изземе вещи? Коментар на адв. Петър Николов , консултант на предаването "Законът и Темида": "Много е важно гражданите да са абсолютно сигурни, че частен съдебен изпълнител..
Европейската комисия даде България на Съда на ЕС по два случая. Първият иск е за неправилно транспониране на правилата за правото на адвокат, а вторият – на правилата на ЕС за таксите за изминато разстояние и винетките. България не е транспонирала правилно в националното си законодателство Директивата за правото на достъп до адвокат и осъществяване на..
На 17 и 18 май 2025 г. Археологически комплекс "Калето" в град Мездра ще се превърне в сцена на живата история по време на единадесетото издание на Фестивала на средновековните традиции, бит и култура "Калето – Мездра". Събитието събира ентусиасти и реконструктори от цялата страна, които вдъхват живот на миналото, демонстрирайки средновековни..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е..
Изкуственият интелект не може да замени естествения, защото не може да разбере живота, съзнанието и да генерира смисъл, е тезата на Сергей Герджиков,..
Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg