Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йорданка Благоева на 78 изкачи Рейнбоу маунтийн в Перу

Неотдавна легендарната ни световна рекордьорка и олимпийска медалистка в скока на височина Йорданка Благоева се завърна от Перу, след като непрекъснато пускаше снимки и разкази в социалните мрежи от дългото си и увлекателно пътуване. Тя толкова много е бродила по света, че беше неизбежно да я попитам Перу коя посетена поред държава поред ѝ е. Оказаха се над 60.

Данчето така непосредствено и увлекателно разказва преживелиците си из Страната на инките, където бе на екскурзия със своята внучка Дона, че мнозина ще пропуснат да се запитат защо съм толкова учудена как се е изкачила на 5036 метра височина в Андите до пъстрата планина Рейнбоу. Няма да издам тайна като припомня, че тя е на 78 години, а внуците ѝ я наричат Екшън баба, което обяснява всичко.

Моята гостенка е първата българка поставила световен рекорд в леката атлетика. На къщата си недалеч от Калковския манастир край София тя  може да постави друг световен рекорд – по биоразнообразие от всякакви растения. Бойката дама се шегува, че ако някога я арестуват, то ще е за кражба на цвете. В петте декара двор, които обработва сам-сама, растенията са над 200 вида, а някои нейни приятели твърдят, че видовете са повече отколкото в Ботаническата градина. Какво е намислила Йорданка Благоева за личния си ботанически рай? Да го сподели и с други хора. Идеята ѝ хрумнала в Южна Африка, където видяла градини, отворени за посещение в определени дни. Тъй като много хора я молят да видят събраните от нея растителни видове, тя ще покани желаещите на Еньовден.

Данчето призна, че в Перу е напазарувала главно семена за растения, включително и за няколко от 3000-те вида картофи, които отглеждат там. Напълно съм съгласна с нея, че е трудно с думи да предадеш чувствата, които те обземат в Страната на инките.  Душата ѝ прелива от впечатления.

Участничката в четири летни олимпиади Йорданка Благоева продължава да тренира всеки ден... агро фитнес, както се шегува самата тя. Това ѝ е помогнало да изкачи без проблем каменните стъпала на Мачу Пикчу в Перу. Точно срещу него се извисява свещената планина Уайна Пикчу – с около 200 метра по-висока и неизмеримо по-трудна за изкачване – тесни и хлъзгави стълби, необезопасени с перила, но пък всеки успял да стигне върха се завръща някак пречистен. За инките това е било равносилно на поклонническо пътуване, извършено и от внучката ѝ Дона.


Снимки: Йорданка Благоева
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10