"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в здравната реформа – поетапното увеличение на здравноосигурителната вноска.
В момента здравната вноска в България е 8% и се определя ежегодно със Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). От тях 4,8% са за сметка на работодателя, а 3,2% – за сметка на осигурения. Самоосигуряващите се лица заплащат пълния размер сами.
Икономистът Аркади Шарков също коментира темата в ефира на предаването Lege Artis, като подкрепи аргументите на БЛС:
"Логично е това искане от страна, както на БЛС, така и от страна на всичките останали, работещи в системата. България е на едно от последните места в ЕС по разходи за здравеопазване на човек – около 1000 евро от БВП на човек, при средно 3600-3700 евро за ЕС."
Шарков акцентира и върху друг важен аспект – дали държавата действително покрива пълноценно своя дял от вноските. "Основната тежест в момента пада върху работещите извън публичния сектор", посочва той. По думите му държавата поема около 6,5-7% от нужните средства за групите, които осигурява – деца, пенсионери, служители в полицията, армията и администрацията.
Допълнително, с всяко увеличение на минималната работна заплата и максималния осигурителен доход, се увеличава и тежестта върху частния сектор. Това индиректно повишава приходите в здравната система, но поставя въпроса за справедливо разпределение на финансовата тежест.
Шарков предупреждава, че в следващите години не се очаква ръст в бюджета на здравната система, какъвто беше наблюдаван в периода след COVID-19. Очаква се увеличението на разходите през 2025 г. да е около 8%, което ще окаже натиск върху болничната и извънболничната помощ, както и върху разходите за лекарства.
"Увеличението на вноските ще падне изцяло върху работодателите и пациентите. Държавата трябва да направи качествен анализ как ще се преразпределят средствата и какво до момента тя реално заплаща за групите, които осигурява," подчертава икономистът.
Допълнително предизвикателство представлява и високият брой здравнонеосигурени – между 700 и 800 хиляди души.
Слушайте!
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..
В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..
За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..
Младежки банди, улични хулигани, локали – няма значение как ще наречем тези млади хора, по-важното е, че у нас почти всеки знае подобна история, ставал е свидетел, а понякога е бил и жертва на насилие. Защо няма работещ механизъм, за да бъде предотвратено това насилие, особено след като нападателите в повечето случаи са познати? Кое държи младежите..
Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания..
На 21 май в Художествената галерия Колекция "Дарение Светлин Русев" в Плевен ще се състои камерен концерт на трио в състав: Татяна Майони (пиано), Евгени..
Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg