Как изборите за президент в Румъния илюстрират разломните процеси в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стилиян Деянов, журналист на свободна практика, който живее в Румъния.
Как излезе математиката на Никушор Дан
"Сложно е, защото на първия тур имаше един триъгълник между статуквото, националистите и Никушор Дан, който беше независим кандидат. Освен това Джордже Симион, според мен, имаше много лоша кампания между двата тура. Той веднъж се яви на един телевизионен дебат на 9 май, дебат, който загуби, и след това реши да не се явява повече на нито един дебат, и всъщност избяга, хората го възприеха като човек, който бяга от час. Много са факторите, но действително в първия тур имахме всъщност два протестни вота. А във втория тур имаше състезание между двама кандидати, за които казват, че са антисистемни.
Друг е въпросът доколко е антисистемен Симион, защото едно по-задълбочено наблюдение на връзките, специално на Симион и на неговата партия, с партиите на статуквото, показва, че всъщност те не са чак толкова отдалечени от статуквото. Но така или иначе те са две съвсем различни визии за Румъния."
Кои политици се страхуват от дебати и въпроси
"На първо място, да тръгна оттам, че действително, както и в България, наративите на крайното дясно – националистическите и антиглобалистските – действително са станали глобални. И това им помага, защото навсякъде има едно митологизиране на "лошите".
Това са някакви соросоиди, някакви либерали, които правят лоши неща с децата ни, с пола ни и т.н. Т.е. това е разказ, който не е само вътрешен, това е разказ, който е култивиран в целия свят. Разбира се, когато всички тези наративи излязат в публичната сфера от мястото, където обичайно са разпространявани – социалните мрежи, масите и т.н., тогава виждаме колко много противоречия има всъщност вътре в този дискурс, който иначе изгражда една митология, която успокоява тези, които вярват в него. И те вярват, че действително се борят за добро, за спасение едва ли не на човечеството, а дори казват и на демокрацията.
И да, Симион не можеше да отговаря в първия дебат на въпросите на Дан и не знаеше дори как да се отнесе към различните групи, които гласуват за самия него. Примерно, той беше попитан: "Вие какво ще кажете, земята плоска ли е или кръгла?" И той дори на този въпрос не поиска да отговори. Той каза, ние трябва да попитаме учените, защото той знае, че действително в голяма част, не голяма част, но може би 5-10% от хората, които гласуват за него, са плоскоземци."
Да се порадваме седмица-две на победата на Дан, че след това той ще започне да прави назначения и ще ни разочарова
"Той все пак има лостове, защото номинира прокурори, съдии в Конституционния съд, той номинира и премиера по свой избор. Има лостове за влияние. Освен това той участва в заседанията на ВСС, който тук се нарича ВСМ, но без парламент не може. Всъщност той ще продължи трудната игра от Букурещ, където той беше кмет, но мнозинството в Общинския съвет, точно както и в София, не беше негово и той трябваше за всеки един проект да чака с месеци и понякога с години. Много често и не се случваха нещата.
Същото ще трябва да се случи и на националния ниво, където е още по-сложно. И разбира се, хората, избирателите трябва да разберат как е структурирана политиката. Точно както и в София хората трябва да разберат, че кметът не може да направи нищо без Общинския съвет, така и в Румъния трябва да разберат, че президентът не може да направи нищо без парламент.
Голямата разлика между Румъния и България е това, че те все пак успяха да направят ефективна антикорупция, а не антикорупционна маска, както беше в България.
Но, както виждате, демокрацията е ежедневно усилие и дори в Румъния, след толкова много осъдени политици, министри, премиери. Естествено, наследниците на Комунистическата държава ще се опитват да завземат отново всички институции, да ги направи частни. Затова гражданското общество трябва наистина всеки ден да се опитва да се противопоставя на този процес."
Демокрацията и алтернативният разказ
"Аз наблюдавам, че както в България, така и в Румъния, щом се каже някаква истина, веднага някой казва обратното на истината и това става част от алтернативния разказ.
Примерно медиен олигарх казва, че соросоидите били всъщност тези, които разпространявали някакви лъжи, и абсолютно всичко, всичко, според мен, се обръща с главата надолу.
Европа, разбира се, е разбрана по различен начин, но според изказването на Джей Ди Ванс, демокрацията според него, е защитавана явно от такива като Тръмп, може би и Путин.
Гледайки от романска гледна точка, дори това, което се случи в последната седмица, беше много интересно, защото след втория тур Джордже Симион, първо, каза, че той е президент. Четири часа по-късно призна изборите и каза, че са били честни. Два дена по-късно повтори тезите, първо, на основателя на Телеграм Павел Дуров, също така на идеолога на Кремъл Дугин, който каза, че изборите в Румъния били повлияни от Френска и от молдовска намеса.
Симион два дена по-късно повтори същия дискурс, също така братята Тейт, които са едни мачисти инфлуенсъри, свързани с MAGA, които имат бизнеси в Румъния и са съдени за изнасилване и трафик на жени в няколко държави, те имаха същата теза. И това, което коментираха румънците, може би в моя балон, беше, че щом всички тези твърдят едно и също нещо, значи може да сме спокойни, че всичко е окей с нашите избори.
Но, да, има голямо разделение и в кръговете на Симион тези твърдения са абсолютно вирално разпространявани в ТикТок, Фейсбук, Инстаграм и в всички мрежи. Как можеш да ги убедиш в обратното?"
За статуквото в Румъния, Крин Антонеску, "проектът Борисов" и как могат да бъдат потушени огромните разломи сред гражданите, чуйте анализа на Стилиян Деянов в звуковия файл.
Снимка – БТАВладимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..
Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..
В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов : "Чистото и задълбочено политическо..
Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg