Колко труден е преразказът по темата от първо лице на две дами, лекари и творци, в ден като 24 май? В студиото гостуваха нефрологът проф. Боряна Делийска и психиатърът д-р Фани Цуракова.
Поставихме акценти върху много проблеми и въпроси – някои чисто медицински, други – философски. Говорихме за болестите и болките по тялото и душата, за надеждата и уроците от миналото, за страховете ни днес. В чисто докторски аспект проф. Делийска представи различни нови терапевтични подходи за лечение в областта на нефрологията. Болестите на бъбреците протичат тихо и почти безсимптомно, те често биват диагностицирани случайно или след лабораторни изследвания. В същото време обаче, тези болести увреждат сърцето и сърдечно-съдовата система. Както и обратното: много пъти кардиологични проблеми се "отпечатват” негативно върху здравето на бъбреците и тяхната функция. Ето този проблем, подчерта нашият гост – специалист по нефрология, вече има решение. Създадени и проучени са нови лекарствени формули и групи, които лекуват паралелно бъбреците и сърцето. Засега те са все още скъпи и не толкова масови, но съвсем скоро ще се появи "светлина в тунела" с широко прилагане на този вид терапия.
Д-р Фани Цуракова акцентира върху най-честите прояви на психично разстройство и депресии, сред които особено тревожни са явления като анорексията и булимията. Много често стремежът за слабо и хармонично тяло прераства в необратима психична болест. За жалост, това нерядко води и до суицидни мисли – с опити за самоубиство и прекрачване на границите на нормално поведение.
Разбира се, на празник като на празник: опитахме, заедно с нашите гостуващи дами на българското здравеопазване, да отговорим на въпроси като: защо мнозина лекари станаха писатели, с какво ни помага бягството от реалността, каква е лечебната сила на художественото слово и на рисуването? Самите те – проф. Делийска и д-р Цуракова, са автори на книги с проза, на приказки за деца, изявяват се в рисуването и в драматургията.
В поредното издание "За здравето" Боряна Делийска разказа за своите художествени изложби, приходите от които се предоставят за благотворителни цели. А Фани Цуракова представи своя нов белетристичен проект, подкрепен със субсидия от национален тематичен конкурс.
Завършихме съботното здравно издание на програма "Христо Ботев" с обичайния празничен привкус и с желанието по-често да чуваме българска книжовна реч и да четем творби на родния език!
В следващото издание "За здравето" очакваме да ни гостува проф. Елисавета Наумова в един необятен разказ за генетика, имунология, стволови клетки, банки за генетичен материал и новите иновативни възможности за лечение.
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
Сдружение "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg