Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антоанета Иванова, директор на Карин дом:

Не можем да успокояваме разстроено дете с телефон

7
Снимка: karindom.org

"Всяко дете има право на щастливо детство!" – такова е мотото на Карин дом – Варна. Организация с нестопанска цел, основана преди около 30 години от потомствения дипломат и филантроп Иван Станчов, която носи името на неговата братовчедка Карин (родена с церебрална парализа). За нуждите на дома той предостовя фамилната си къща. От няколко години Карин дом се помещава в нова, подходяща за целта сграда.

Новата сграда на Карин дом

Целите

Фондация "Карин дом" стартира дейността си през 1996 година с визията да бъде център по английски модел, в който семействата с деца с увреждания получават подкрепа и достъп до съвременни ефективни терапевтични услуги, за да може изоставянето на тези деца в институции да бъде прекратено.

Благодарение на харизматичната си личност и силната лична мотивация да бъде в услуга на обществото, г-н Станчов привлича дарители и съмишленици, които да подкрепят каузата.

Карин дом разпространява добрата практика чрез обучения и консултации на родители и специалисти, работещи с деца със специални нужди от цялата страна, придържайки се към международните стандарти.

Екипът работи за застъпничество и промяна на политиките за деца на местно, регионално и държавно ниво. Важна част от дейността на фондацията е да се насърчава доброволчеството и социалната ангажираност на младите хора в страната.

Иван Станчов

Рехабилитацията

По думите на изпълнителния директор на Фондацията, Антоанета Иванова, за миналата година на постоянна терапия в Центъра за рехабилитация са били 200 деца, а в Центъра за ранна интервенция са преминали около 190 деца.

Отделно специалистите се занимават с интензивна терапия на деца от цялата страна, така наречените седмични пакети, от които са се възползвали още около 40 деца.

Децата, с които работи организацията, са на възраст от 0, тоест включително новородени недоносени деца, до 3 години. Повечето услуги по рехабилитация са за деца до 8 години, като изключение прави адаптираното плуване, за част от което има финансиране по общинска програма. Там са преминали към 90 деца и тъй като средата позволява,чрез плуване се рехабилитират и по-големи деца – до 11 години.

Расте ли броят на децата със специални потребности

Наблюденията на Антоанета Иванова са от 15 години насам, според нея има различия във вида на нарушенията – увеличават се доста нарушенията, свързани с комуникацията, с поведението, с общуването, със социализацията на децата. Може би малко намаляват двигателните нарушения.

"Искам да обърна внимание на един въпрос, който хората могат да контролират: как те общуват с децата си. Много често родителите просто от незнание, неразбиране идват с деца, примерно на 3 години, които говорят английски, но на български не могат да говорят. Това са деца, които всъщност са ползвали електронни устройства. Електронното устройство само по себе си не е вредно. Има значение как, кога и в какъв контекст то се дава на детето, колко време то прекарва с него. Всъщност по-важно е колко време детето участва в реално, истинско общуване с родителите си и с други хора. И затова много често по интервютата ние питаме родителите за тяхната рутина - дневен и седмичен режим на детето. За да има то добра социална среда, която изгражда умения за общуване, означава и семейството да се среща с други семейства, да има преживявания сред природата... Не можем едно разстроено дете да го успокояваме с телефон."

Антоанета Иванова

Личната мотивация

"Този въпрос е доста личен за мен. Аз съм директор на Карин дом от миналата година. Но съм свързана с него от 15 години. Имах син с увреждания, но с голяма душа, той ни напусна преди около 8 години... Но аз получих помощ от Карин дом, намерих среда, в която те приемат, в която те разбират, в която ти помагат и помагат на детето ти. За един родител на дете със специални потребности е много важен моментът, в който той също може да се гордее с детето си. Това, което се създава в Карин дом като дух, според мен е изключително!"

Цялото интервю с Антоанета Иванова може да чуете в звуковия файл.


Снимки: фондация "Карин дом"
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Митев

Владимир Митев за ситуацията в Близкия изток

Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..

публикувано на 28.07.25 в 15:25

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05