Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дарин Сотиров от "Дедал": Търговците са в храма, но има и друг свят

Как школата по изкуствата "Дедал" във Варна обучава деца и младежи в неравностойно положение?

Реализират се образователни програми по изобразително изкуство, съвременно изкуство, кинематография, фотография, ударни инструменти и други. Школа "Дедал" има десетки реализирани проекта за последните 17 години, включващи: програми в сферата на изкуството, наблюдение на природата, художествени и фотографски изложби, създаване на авторска продукция от документално кино, импресии, репортажи, джем сешън срещи, кино прожекции на открито.  


Занятията са без такси, а екипът работи безвъзмездно, създавайки и два фестивала: "Карантината" – Международен фестивал на късометражното кино, и Q-jazz – джазът на младите.

Основателят на "Дедал", художникът Дарин Сотиров, беше гост в предаването "Другият до мен".

Не ми харесва това, което се случва в съвременното общество. Създадохме "Дедал", за да застанем от друга страна на тези процеси, да има положително проявление на таланти, на познание и морал. Решихме, че ще застанем на пътя на това колело съвсем толерантно, чрез познанието и нашите умения и добронамереност. Всяка година раздаваме на обществото напълно безвъзмездно познание в сферата на изкуствата.

Два фестивала създадохме, които са емблематични не само за Варна, подкрепяме млади автори от цял свят. В джаз фестивала не допускаме нищо друго, освен авторска музика. Фестивалите са международни, стимулират международния културен обмен и имаме правило, че нашите ученици припознават доброволчеството като начин на живот, а не днес да изчистим някой боклук, да се снемем усмихнати и целият свят да ни ръкопляска... Всеки ден трябва да се прави по нещо добро, малко или голямо, всеки ден. Представете си ако в нашата малка България 3 милиона души правят същото – всеки ден да отделят по един час за някаква добрина, без значение каква... 

Целият екип на фестивалите работи безвъзмездно, за разлика от всички други, без изключение, в страната ни. Мисля, че сме създали бъдещия модел на обществено поведение, на обществено отношение.


Двете събития имат и каузи извън фестивалните. Първо, да припознаем доброволчеството. Втората програма е екологична. Миналата година събирахме разделно отпадъци и накрая се оказа, когато върнахме събрания отпадък, че сме покрили почти два пъти електроенергията, която е изхарчил фестивалът, което е пример за изключително рационално и грамотно поведение.

На фестивалите не допускаме търговско присъствие, за да може връзката между хората и изкуството да е в абсолютно чиста форма в автентичната обстановка на рибарско селище "Карантината". Третата кауза е опазване на културно-историческото наследство чрез международния обмен и културата, която влиза тук. А чрез популярността, която придоби рибарското селище, успяхме да го запазим, имаше огромен инвеститорски апетит към мястото.


Кинофестивалът "Карантината" започна със 120 човека публика, в момента са над 1200. Има осигурен безплатен транспорт, а входът е свободен.

Много е важно да се знае какво точно правим и защо. Подкрепяме младите, даваме им среда, в която се чувстват спокойни и сигурни, могат да мечтаят. И е пример за това, че има и друг свят. Освен търговците, които са влезли в храмовете навсякъде, без изключение. 

Снимки: школа по изкуствата "Дедал", "Карантината", Q-jazz
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10