Тази вечер (24 юни) в залата на Военния клуб в София ще прозвучи една програма, в която има много вътрешна логика и взаимовръзки между творбите. "Получи се наистина перфектен пъзел" – сподели в предаването "Метроном" диригентът Григор Паликаров, който е ученик на акад. Васил Казанджиев, с чиято творба се открива вечерта.
Ще прозвучат "Виртуозни движения за пиано и оркестър" от Казанджиев.. "Аз помня премиерата на тази пиеса и тя наистина заслужава да бъде изпълнена от състав като Софийски солисти (не само поради неговата свързаност с ансамбъла като диригент), но заради изключително високото качество на музициране, което те поддържат независимо от всички немузикални трудности" – разказа Паликаров. "Васил Казанджиев е безспорен композитор, доказал се в дълъг период от време, който на забележителната възраст от 90 години продължава да пише музика. Реално неговата творба е най-съвременната в тази интересна, предизвикателна, но и много слушаема програма" – подчертава той.
Солистка ще бъде Надежда Цанова, която е много свързана с творчеството на големия ни композитор и през последните няколко години неуморно изпълнява негови творби в различни музикални (и дори артистични и балетни комбинации). Надежда Цанова има афинитет към съвременната музика, стремеж към откривателство и се превърна в неотменна и важна част от музикалния ни живот. Родена в Казанлък, възпитаник на Стела Димитрова в Националната музикална академия, тя специализира в Кралската академия в Брюксел при Боян Воденичаров, като завършва и Скола Канторум в Париж с най-престижната диплома за концертен пианист. През 2013 печели Международния конкурс Флейм в Париж, която й отваря много врати. Гастролирала е в Япония, Китай, Испания, Португалия, Австрия, Германия, Русия, Франция, САЩ. Именно Надежда Цанова предлага концерта на Галина Устволская, който ще бъде в центъра на програмата тази вечер.
Устволская е едно от най-интересните явления в музиката на СССР от следвоенния период. Родена през 1919 в Санкт-Петербург, където живее до смъртта си през 2006, успява да влезе с музиката си в XX век. Макар да става известна в Европа едва след падането на комунистическия режим, в родния си град още през 70-те години е изключително уважавана и смятана за стълб на музикалния авангард. За музикалното ѝ изграждане голяма изиграва роля Дмитрий Шостакович. Устволская му е любима ученичка, в някакъв момент дори е увлечен по нея. Впоследствие отношенията им се разпадат; в музикалния си стил тя се отдалечава твърде много от учителя си, макар че в произведенията от ранния ѝ период се усеща влиянието му. Влиянието на Стравински, което също може да се долови, се запазва в музиката ѝ до по-късно. Концертът й за пиано и оркестър е писан в далечната вече 1946 година.
"Влиянието на Шостакович в тази нейна творба много се усеща. Дори само да вземем факта, че в Първия концерт за пиано на Шостакович има соло тромпет в четвъртата част, а в концерта на Устволская, имаме тимпани. Концертът е с тонален център "до" – до мажор/до минор, това все още е тонална музика, макар и разширено тонална. Затова реших, че Камерната симфония на Шостакович, едно произведение, което отдавна искам и мечтая да представя и което също е с тонален център "до", получава перфектната възможност и точно "пасва" в тази програма" – казва Григор Паликаров, който освен активната си диригентска дейност (само преди дни дирижира спектакъл на операта в Краков) е професор по оперно-симфонично дирижиране в Националната музикална академия в София.
"Тази програма не е нито трудно смилаема, нито изключително претенциозна, нито за минимална естетска знаеща публика – напротив, концертът е изпълнен с музика, която е пълнокръвна и с ясни послания. Няма да се уморя да повтарям, че най-важното за музиката е тя да въздейства. Интересен, предизвикателен, слушаем – такъв е този концерт и много се радвам, че си сътрудничим със Софийски солисти, което е първа наша среща" – добави в заключение Григор Паликаров.
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е най-дълго провеждащият се музикален фестивал в България и най-старият с дръм и бас насоченост на Балканите. Hard Music and Sounds United (HMSU) е българско музикално движение, създадено през..
Държавна опера - Русе за първи път взема участие във фестивала “Опера на върховете“, който се провежда за десета година на Белоградчишките скали. Фестивалът започва на 1 август и ще продължи до 6 септември . Русенската опера ще представи седем спектакъла под открито небе. Първият, с който ще бъде отрит “Опера на върховете“, e мюзикълът “Зоро”. В..
This is me. This is US! е тазгодишният наслов на Международния фолклорен фестивал "Велико Търново", който се открива на 19 юли и се организира от Националната Секция за България на CIOFF – Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства – официален партньор на ЮНЕСКО. БНР е медиен партньор на събитието, чийто..
Хоров проект под наслов "Ирландска благословия" събра публиката на официална премиера в Дом-паметника "Йордан Йовков“ в Добрич. Авторската хорова композиция Irish Blessing , по която младият композитор и диригент Мартин Кръстев работи интензивно през последните месеци, беше представена на годишната продукция на два хорови състава от град Добрич:..
С концерти в цялата страна продължава националното турне ”Музикална магия 2” . В него Оркестърът на Плевенската филхармония, под диригентството на маестро Йордан Камджалов , концертира с двама виртуози от световна величина, музикантите с международни отличия: брилянтната Вероника Тодорова , акордеон, и "българският Паганини на кларинета"..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg