Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къде се намира "изгорялата планина"?

Многобройни черни кратери, върху които не расте нищо, а земята е е покрита с потоци застинала лава и тъмна вулканична пепел. Това са част от пейзажите, които могат да се видят в геоложкия парк Кула-Салихли в провинция Маниса в Западна Турция. Геопаркът обхващаща площ от близо 300 кв. км., като интересното е, че природният парк все още не е много популярен, въпреки че не са много местата по света, където човек има възможност да се разходи сред застиналите потоци лава. Вулканичният район обаче е бил добре познат в древността и дори добре описан – за него се споменава за първи път още през 1 век преди новата ера от древногръцкия географ Страбон, който нарича целия район "изгорялата планина" или "изгорялата земя". Факт е, че пейзажът оттогава до днес не се е променил – всичко тук е покрито със застинала лава и вулканична пепел.

Районът привлича много изследователи през вековете и научният интерес към това място май никога не е преставал, защото тук на терен може да се наблюдава разнообразието от вулканични и карстови пейзажи.

Преди 12 години геопаркът става част от списъка на Европейската мрежа на геопарковете на ЮНЕСКО и през юни 2013 г. е отворен и за туристи, като са изградени многобройни пътеки, създаден е малък природонаучен музей и дори посетителски център.

Пътеките в геопарка Кула-Салихли са с дължина близо 12 километра и без да излиза от тях човек може да премине през вулканични конуси, пещери, безкрайни полета от застинала лава и всякакви причудливи пейзажи. И въпреки че и днес земята изглежда като тежко обгоряла – в тъмнокафяво, черно и сиво, това не пречи между тъмната пепел да растат макове и пъстри диви цветя.

Дори само заради този контраст  си струва да се види това място, което учените определят като едно от най-младите вулканични полета в Турция.  Туристическият водач Ясмин Акън разказва за този район и за град Маниса, както и за културния фестивал Türkiye Culture Route, който се провежда в град Маниса.


Град Маниса се намира много близо до Измир, който е третият по големина град в страната. По думите на Ясмин Акън, в индустриално отношение градът е много добре развит, защото тук има много фабрики, отглежда се много грозде, има винарски изби, но също така има и тежка индустрия – циментови заводи и мраморни кариери. "Маниса е много добре развит град и това си личи особено вечер. Осветлението на града е толкова красиво, че бих казала, че градът е по-красив дори от Измир през нощта", разказва Ясмин Акън.

Впрочем градът има и дълга история – Маниса е бил градът на престолонаследниците на Османската империя. По време на османския период Маниса е служила като важен административен център, където престолонаследниците (шехзаде) са получавали образованието си, което му е спечелило титлата "Град на Шехзаде". По османско време тук престолонаследниците са се учили как да управляват. "Ето защо тук са посторени много домове, кервансараи, джамии, носещи техните имена, болници и медицински центрове. Затова и градът винаги е бил важен", обяснява Ясмин Акън.

Снимки: Оля Стоянова

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Боряна Йовчева

"Да живее България" – социален експеримент под формата на документално представление

Страх ли те е от еврото? Пречи ли ти гей парада? Какво мислиш за Halloween и народните будители? А за хорото пред Народния? Познаваш ли хора, които не мислят като теб? А представяш ли си ни всички на масата… с всичко на масата. На 27 септември от 19.30 в Топлоцентрала в София ще се проведе социално-театрален експеримент на театър..

публикувано на 25.09.25 в 17:10
проф. Радостина Александрова

Ново проучване: Мутациите, движещи еволюцията, не са случайни, а обусловени от генома

Ново проучване показва, че една еволюционно значима мутация в човешкия ген APOL1 възниква неслучайно, а по-често там, където е необходима за предотвратяване на заболявания. Изследването фундаментално оспорва идеята, че еволюцията се движи от случайни мутации и свързва резултатите с нова теория, която за първи път предлага в статия, публикувана в..

публикувано на 25.09.25 в 12:00
Ирина Манушева

Консенсус за истинско качествено образование или "идеологическа война" с "група либерални организации"?

В рубриката "Всичко за образованието" разговаряме за истинските и представяните за истински проблеми и решения за средното ни образование с Ирина Манушева, майка и активистка за качествено образование за българските деца. Започваме с притъпяването на чувствителността ни като общество към проблемите в образованието и приемането им за даденост. "За..

публикувано на 25.09.25 в 09:46

Виртуалният музей на "Света София" в Истанбул

Една нощ императорът на Византия, Юстиниан Първи, сънува Бог, който му се явява озарен от неземна светлина. Той му посочва място в сърцето на Константинопол и разтваря ръцете си, като му показва величествена църква – куполи, издигащи се към небесата, стени от мрамор и светлина, която се лее като река. "Тук ще издигнеш Дом Господен, какъвто светът не..

публикувано на 24.09.25 в 15:10

Смолян, Враца, Габрово и Кърджали посрещат Пътуващия фестивал на науката

Във второто издание на Пътуващия фестивал на науката домакини са Кърджали, Смолян, Враца и Габрово. За акцентите в програмата и за есенните научни маршрути в София разказва в "Нашият ден" Любов Костова от фондация "Красива наука". "Учените трябва да бъдат на сцените, да бъдат главните герои на нашите решения за ролеви модели" , заявява..

публикувано на 23.09.25 в 11:07