Сто дни след ареста на Екрем Имамоглу хиляди се събраха пред Общината в Истанбул, а журналисти от турското сатирично списание LeMan бяха арестувани заради публикуването на карикатура на Мохамед. Каква роля играе LeMаn в Турция и предстоят ли нови големи протести там, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Тайфур Хюсеин, зам.-главен редактор на "Обзор нюз".
Журналистът предполага, че арестуваният кмет на Истанбул Екрем Имамоглу ще остане в затвора задълго
"В момента в Турция тече процес за отстраняване на всички неудобни политически противници на Ердоган, които по един или друг начин биха били пречка за неговия нов мандат като президент. През последните няколко седмици критиките на Екрем Имамоглу изключително ядосваха и изкарваха извън релси турския президент."
Имамоглу в затвора
"Вече повече от сто дни. По много интересен начин след ареста на Имамоглу на самата опозиционна партия, за разлика от другите опозиционни партии, беше разрешено да провежда протести, които да са отдушник за опозицията като цяло. Достъпът до Екрем Имамоглу също беше облекчен. Благодарение на своите адвокати той има достъп до по-широка публика, както и право да публикува мнения и коментари относно отделни събития.
Но преди няколко дни беше арестуван и бившият кмет на град Измир (бастионът на основната опозиционна партия в Турция), както и 130 души от неговата администрация. Илюзията, която създава Ердоган, е, че самата опозиция не е в състояние да управлява Турция и да спечели изборите. Според изказванията на турския президент общините, които се управляват от опозицията, са средища на корупционни скандали. Всички арести целят именно това: да покажат на избирателите тази корупция.
Освен това продължават и арести на лица, които имат общо с опозиционната кемалистка партия, която досега винаги печели изборите в Измир. Натискът е много сериозен. Ердоган опитва да реорганизира опозицията по свой вкус. Както самият турски президент каза веднъж: "Аз съм човекът, който определя дневния ред на страната". И това е така. В момента всички в Турция говорят за опозиционната партия, а не например за икономическата криза, която е доста сериозна. От друга страна, различни социологически проучвания показват, че разликата в подкрепата за опозиционната кемалистка партия и упрявляващата АКП е само 5-6 процента, а тя никога преди това не е била толкова малка."
Арестувани журналисти от сатиричното списание LeMan заради карикатура на Мохамед, който се здрависва с Мойсей
"Според официалното становище на екипа на сп. LeMan в карикатурата не става дума за пророка Мохамед, а за мюсюлманин и евреин, тъй като Мохамед е едно от най-популярните названия в ислямския свят. Това списание е сред онези опозиционни медии, които не правят разлика между отделните опозиционни лица, тоест за тях всички онеправдани са хора, които трябва да бъдат подкрепяни. Списанието наистина дразни със своите карикатури турските управляващи, начело с Ердоган. Въпросното изображение е публикувано на 27 юни, а реакцията е 4 дни след нейната публикация. Тогава, след заседание на кабинета на Ердоган, различни министри публикуват постове в Twitter, а по много организиран начин тълпи се събират пред редакцията на списанието на протести. Така Ердоган показва, че владее улицата."
Енергията за протести в Турция
"Грешката на Йозгюр Йозел, лидерът на опозиционната партия, е, че не успя да консолидира тази енергия. Дано не съм прав, но Екрем Имамоглу го очаква дълъг период в турския затвор. В момента международната конюнктура е изключително благоприятна за Ердоган. Няма натиск от европейските партньори на Турция. Както не можем да говорим за такъв от страна на новата администрация на президента на Щатите Доналд Тръмп. Сега Ердоган е изключително удобен за всички световни лидери.
От друга страна, истинският проблем в Турция не е авторитарното управление на турския президент, а слабата опозиция. Енергията у гражданите, демонстрирана неведнъж по един интелигентен начин, е убита от политическата опозиция."
Снимка – БГНЕСМинистерството на регионалното развитие и благоустройството заяви, че няма да вземе предвид гражданските възражения срещу Наредбата за свободно къмпингуване. За морето, къмпингите и регулациите на 2025 година разговаряме в "Нашият ден" с Люба Батембергска от гражданската инициатива "Да спасим Карадере". Наредбата се основава на Закона за..
Днес отбелязваме Световния ден на борбата за забрана на ядреното оръжие. Навършват се 80 години от атомната бомбардировка над японския град Хирошима по време на Втората световна война (1939–1945), при която загиват близо 220 000 души, а над 200 000 умират по-късно от лъчева болест. На 6 август 1955 г. в Хирошима е проведена и първата Международна..
Днес в 18:30 ч. в центъра на Сливен ще се проведе концерт с кауза – защита на целостта на природен парк "Сините камъни". Инициативата обединява усилията на граждани, неправителствени организации, поети и музиканти, които искат да издигнат глас в подкрепа на опазването на уникалната природна среда. Поводът за организирания концерт е решение на..
Ако сте съвременни работещи родители и нямате наоколо баба да ви помага, сигурно често сте изпитвали нужда от подобна подкрепа на по-възрастен човек. Ето заради тази неволя на нейни приятели и познати Стела Балджиева от Пловдив решава да създаде "Rent-a-Баба" . Целта на проекта е да свърже самотни възрастни хора с достатъчно свободно време и любов..
Старокатолицизмът е християнско движение, което възниква през 19-ти век в резултат на разногласия с Римокатолическата църква относно догмата за непогрешимостта на папата и други въпроси. Старокатолиците се отделят от Римската католическа църква след Първия ватикански събор от 1869-1870 г., който утвърждава догмата за папската непогрешимост, когато..
На девети август в единствената ъндърграунд галерия в град Шабла, "Мазето на Баба Васа" ще бъде открита "Столове и валута". Автори са двама артисти..
Човешките емоции, дълбоките връзки и смисълът отвъд забързаното настояще са в сърцевината и на тазгодишното 33-то издание на Международния филмов фестивал..
Днес в 18:30 ч. в центъра на Сливен ще се проведе концерт с кауза – защита на целостта на природен парк "Сините камъни". Инициативата обединява усилията..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg