Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Деян Драгиев

Закон за несъстоятелност на физическите лица – ще бъдат ли защитени интересите на гражданите?

д-р Деян Драгиев
Снимка: личен архив

Ще бъдат ли защитени интересите на гражданите с приемането на Закона за несъстоятелност на физическите лица? Какви са ?

Коментар в юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида" прави консултантът д-р Деян Драгиев – адвокат, член на Софийска адвокатска колегия, с практика в сферата на търговското право, гражданския процес и международното частно право. 

Особености и разлики между несъстоятелност на търговци и на физически лица

"От този въпрос започва цялата специфика на този вид производство по несъстоятелност на физическите лица или както граждански се нарича, "личният фалит". При търговските дружества – тяхното изпадане в несъстоятелност е свързано с невъзможността им да обслужват своите финансови задължения, тяхната свръхзадлъжнялост – това води или до оздравяване на тяхното предприятие, или от друга страна, до ликвидацията на имуществото им и удовлетворяването на техните кредитори.

При физическите лица, разбира се, това не може да се случи точно по същия начин просто защото физическото лице, дори да е свръхзадлъжняло, дори да е в неплатежоспособност, то трябва да може да продължи да съществува, независимо от това състояние. 

Световната практика в тази материя е свързана по-скоро с поставяне на акцент върху започването на едно "ново начало" в участването на физическото лице в гражданския оборот, след като премине през такова производство по несъстоятелност. 

Именно заради това се изискваше и България беше останала единствената държава в ЕС, която нямаше нарочен закон, който да взема предвид тези особености, така че да се осигури един баланс между удовлетворяване на кредиторите и обществения интерес от това физическото лице да може да бъде възстановено в състоянието и да бъде активен участник в гражданския оборот с някакво частично погасяване и освобождаване от неговите задължения.

Откога започва да действа законът – европейски и световни практики

"Има един гратисен период от 9 месеца, след което Законът за несъстоятелност на физическите лица ще започне да се прилага. Главната специфика е в постигането на едно съдебно производство, в някои държави – административно производство, с един баланс между интересите на длъжника (и лица, свързани с длъжника) и интересите на кредиторите."

Чуйте повече в звуковия файл.

Деян Драгиев е завършил СУ "Св. Климент Охридски“, Университета на Манчестър, Великобритания, и е доктор по право от Университета на Хамбург, Германия, с дисертация по международно частно право под ръководството на проф. Петер Манковски с награда "magna cum laude“. Специaлизира в Хагската академия по международно право. Адвокат, член на Софийска адвокатска колегия, с практика в сферата на търговското право, гражданския процес и международното частно право. Член от най-висока степен (fellow) на Лондонския арбитражен институт (Chartered Institute of Arbitrators, London), арбитър в арбитражните колегии на международни арбитражни институции в Европа, Близкия изток (Дубай и Абу Даби) и Азия. Автор на две книги и над 30 статии в български и международни издания по въпросите на международното частно право и гражданския процес. Дългогодишен автор в сп. "L’Europeo“ по теми за история и култура.

Снимка – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как вярата може да помогне на хората около нас

В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..

публикувано на 20.07.25 в 09:31
Данила Бабенко

Данила Бабенко: Не мога да разбера на какво се дължи упорството на ДАБ

Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...

публикувано на 20.07.25 в 08:45
адв. Велислав Величков

Велислав Величков: Прокуратурата води съда за носа

Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..

публикувано на 19.07.25 в 09:10
доц. Борис Грозданов

С навлизането на Deep Fakes обществото ще загуби доверие към всякакви информационни платформи

Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..

публикувано на 19.07.25 в 08:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45