Преди седмица Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национални ефективни стачни действия във връзка с преговорите за колективен трудов договор в сектора.
Акушер-гинекологът д-р Неделчо Тотев, директор на Общинската болница в Чирпан и председател на Сдружението на общинските болници, коментира в Lege Artis исканията на здравните синдикати и настоява за "вкарване на реализъм в преговорите".
"Една част от преговарящите са в "Страната на чудесата" – другите сме в реалистична среда, в която работим повече 25 години. Всичко е пари – за съжаление парите са на изхода на системата. Първо те трябва да влязат в лечебните заведения, за да бъдат разпределени според приоритетните нужди. За нас няма по-важен приоритет от персонала. Кадровата криза, в която се намира България е безпрецедентна."
По думите на д-р Тотев държавата се опитва да налага неизпълними прагове за заплатите на медицинските работници, синдикатите искат малко по-малко, но всички знаят, че дефицитът е огромен и такъв колективен договор не може да бъде изпълнен от лечебните заведения.
Бъдещето на общинските болници е може би в тяхното закриване, смята д-р Тотев.
Петя Георгиева, специалист в областта на здравеопазването в Института по пазарна икономика, коментира в ефира на предаването оценката на качеството като решение за разходване на средства в здравеопазването.
По думите на Георгиева трябва да имаме много ясни медицински стандарти за това какво определяме като качествено, какво се очаква да се случи с пациента в края на клиничната пътека – дали е излекуван, дали не е умрял. Нужно е проследяване на всяка медицинска услуга и дейност, за да бъдат постигани здравни резултати за пациентите.
Чуйте повече по темата в звуковия файл:
Новото издание на култовото предаване " И рибар съм, и ловец съм " тази неделя е посветено на един неочакван аспект от риболовните и ловни практики – мечтата! Защото рибарите отдавна вече са повече мечтатели, отколкото колоси на семейната прехрана. Водещите Асен Масларски и Росен Мирчев беседват за новата мода в риболова, а именно "Хвани и..
На първи септември започва Църковната нова година . С какво е свързана датата, какво е значението на този ден, какви са приликите и разликите с другите вероизповедания – Ана-Мария Кръстева разказва в "Нашият ден". Кръстева обяснява: "Църковният календар е създаден за нуждите и изискванията на църквата. Има за цел да създава връзка между..
В "Мигранти с таланти" ви представяме Хестър Гартрел, която е от Лондон и живее в София от пет години. Тя има бакалавърска степен по история и теология MA (Hons) от Университета в Глазгоу и е завършила магистратура в Университета в Единбург. Преди да се премести в България, е работила в отдела за достъп и ангажираност на "Birkbeck, University of..
Само два и половина месеца, след като с тържествена церемония и много гости от цялата страна беше официално открита първата и единствена по рода си частна природонаучна колекционерска сбирка у нас, наречена "Дивите животни на България", и биологът, ловецът, приятелят на животните и водещ на "И рибар съм, и ловец съм" Росен Мирчев я посети в Батак...
Журналистката Златина Димитрова създава блога "Лицата на махалата", за да разкаже историите на хората, сред които живее, и да пресъздаде духа на района около "Пиротска" и Женския пазар. "Харесва ми, че дефиницията на махала обхваща мястото, хората и клюките, и раздумките. Районът, на който е посветен блогът, пасва много на това – казва Златина..
Ще се пренесем на улица "Раковски", където вече 60 години най-различната сцена у нас не спира да радва зрителите си. Театър 199 е характерен със своята..
Днес е официалното откриване на XXI Есенен салон на изкуствата Пловдив 2025. Най-големият културен формат на града обединява фестивали и отделни..
Театралната “Аполония” започна с романтична драма за двама души, които се срещат отново след години, за да преживеят докрай историята си, останала някога..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg