Село Бродилово е разположено в планината Странджа, в подножието на вулканичния масив Голямата Папия. То се намира на левия бряг на река Велека, при брод, който е дал името му и е само на 15 километра от общинския си център град Царево. Към момента в селото живеят около 200 човека.

Най-ранното споменаване на населеното място, под  името Педрикоз, е в османски документ за търговия със сол от 1498 г. Статистика  от 1898 г. отбелязва, че в Бродилово по това време е имало 140 гръцки и 10  български къщи. Две години по-късно се сочи, че в него са останали само 140  гръцки къщи. След 1914 г. гръцкото население се изселва в Северна Гърция -  главно в Солунско, Серско и Драмско, а в Бродилово се заселват бежанци българи от  Източна Тракия. Основният поминък на населението през тези години били земеделието  и животновъдството. През 1925 г. се създава кооперация за производство на  дървени въглища и строителен материал. Първото българско училище е основано  през 1913 г., а читалището - през 1928 г. Една от забележителностите, с която  се гордеят хората тук, е църквата "Св. Пантелеймон". Осветена е през 1911 г.

При спасителни разкопки на могила в местността "Св.  Богородица" през 2008 г., е открита първата по рода си в Странджа гробница с  полуцилиндричен свод. При археологически проучвания през есента на 2013 г. около  селото е открит укрепен дом на богат тракийски владетел. Празникът на Бродилово  е в деня на Св. Пантелеймон – 9 август.
Селото е силно свързано с нестинарството в Странджа.
Още за миналото и настоящето на селото – в звуковия файл.
Какво означава понятието "общество" днес? Може ли републиката да съществува без активни граждани? Защо имаме нужда от обществени медии? Тези въпроси стоят във фокуса на дискусията в предаването "Гласът на времето" по националната програма "Христо Ботев" непосредствено след 1 ноември – Деня на народните будители. Темата обсъждат победителят в..
"И рибар съм и ловец съм", въпреки своето конкретно заглавие, е едно предаване с много широка тематика, във всяко издание става дума за много повече... за природата, за екологията, за хората и за живота, за интересите, за хобито и за отговорността. Този път водещите Асен Масларски и Росен Мирчев са поканили за гост и събеседник Красимир Кръстев...
Задава ли се недостиг на енергия в световен мащаб и нараства ли потреблението на нефт, газ и въглища? Изчезва ли петролът? Търговски войни – накъде вървят енергетиката, електроенергията и горивата? От Татарстан през САЩ до Венецуела – необходими ли са нови инвестиции в нефтената промишленост и търсене на редки метали? Създава ли руският нефт хаос в..
В последните дни Министерството на околната среда (МОСВ) отчита видим напредък по Националната програма за чист въздух. Според данните в повечето градове на страната нивата на фини прахови частици вече са под нормата. В същото време по данни на Инициативата State оf Global Air, мръсният въздух убива три пъти повече българи, отколкото европейци, а..
Една от трите задушници, наречена още велика е в съботата преди деня на безплътните сили – Архангеловден. А е вангелско четиво от тази неделя е притчата за богаташа и бедния Лазар. Християнинът не следва да се съобразява с икономическите, обществените, верските и други различия, а да постъпва по закона на любовта. Бог ни е приел такива, каквито сме,..
Една от трите задушници, наречена още велика е в съботата преди деня на безплътните сили – Архангеловден. А е вангелско четиво от тази неделя е притчата..
Какво означава понятието "общество" днес? Може ли републиката да съществува без активни граждани? Защо имаме нужда от обществени медии? Тези въпроси стоят..
Подводната каменна гора се намира в района на Созопол, между остров Кирик и остров Свети Иван и засега за науката не е известен друг подобен природен..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg