Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Концерт-пърформансът "Преди да изгорим" от Будапеща гостува на куклено-театралния фестивал "Пиеро"

Продължава програмата на 14-ия межденароден куклено-театрален фестивал "Пиеро", който се провежда в Стара Загора. Едно от съпътстващите събития тази вечер е концерт-пърформансът "Преди да изгорим". Той е продукция на Малко театро, Будапеща и ще бъде представен в Музея на религиите от 20 часа и 30 минути с участието на композитора Николай Иванов – ОМ и актрисата Габриела Хаджикостова.

Габриела Хаджикостова пред Радио Стара Загора: "Музиката на Николай звучи много успокояващо, много медитативно, тя ви отвежда към други вселени и космоси. Всичко е направено с изключителна лекота."

Освен авторската музика на Николай Иванов – ОМ, в пърформанса звучат и текстове на български и унгарски поети, подбрани и изпълнени от Габриела Хаджикостова. Двамата артисти са в основата на Малко театро и творят между България и Унгария. Фестивалът "Пиеро" продължава до 29 септември с финансовата подкрепа на Министерство на културата, Община Стара Загора и Национален фонд "Култура".

По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Географска карта на първите испански заселници в Мексико е открита и върната в страната

Агенти на ФБР върнаха на мексиканското правителство географска карта, открита преди дни в американския град Санта Фе. Така приключват дългогодишните усилия ценният исторически документ, някога собственост на испански заселници в Мексико, да се прибере у дома , съобщава Асошиейтед прес. Архивни служители от Мексико Сити установили липсата на..

публикувано на 26.09.25 в 18:00

50 години Национална гимназия за екранни и сценични изкуства в Пловдив

Националната гимназия за екранни и сценични изкуства в Пловдив отбелязва 50-годишнината си с голям спектакъл в Драматичния театър. В училището в момента учат 248 деца. В деня на празника са обявили ден на отворените врати, за да могат ученици, на които им предстои да избират къде да учат да се запознаят с естеството на обучение. Единственото без..

публикувано на 26.09.25 в 17:45

Различни националности събира фестивалът Twin Towns & Friends в Ловеч

Ловеч става събирателен център на различни държави чрез фестивала "Побратимите градове и приятели/Twin Towns & Friends 2025", който започва тази вечер. Концерти, изложби, демонстрации на занаяти, както и традиционните ястия от Франция, Италия, Германия, Полша и България са заложени в три-дневната програма. Предвидени са занимания за всички..

публикувано на 26.09.25 в 17:45

Синдикален призив за ограничаване продажбата на алкохол в британските театри

Във Великобритания синдикатите призовават британските театри да ограничат продажбата на алкохол на местата за провеждане на представления, на фона на зачестилото напоследък "неприемливо малтретиране" на персонала и крайни хулигански прояви , пише вестник "Гардиън".  Синдикатите публикуват статистика, която показва, че "развилнели се" членове на..

публикувано на 26.09.25 в 14:25
Венсан Болоре

Френски кинорежисьори срещу "атаките на крайната десница" към обществените медии

В общо комюнике организации на френски кинорежисьори осъдиха "атаките на крайната десница" срещу обществените медии и призоваха властите към "бдителност" за запазване на плурализма , съобщава France Info.  Сдружението на авторите, режисьорите и продуцентите и Обществото на режисьорите и режисьорките на филми, представляващи общо около 700..

публикувано на 26.09.25 в 14:10