Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фондация "Картие" открива нов музей в центъра на Париж

Снимка: The Fondation Cartier pour l’art contemporain

Фондация "Картие за съвременно изкуство" открива високотехнологичен музей в Париж, разположен точно срещу Лувъра, съобщиха организаторите, цитирани от агенция ДПА. Културната институция е построена на мястото на сграда, в която са се помещавали администрацията и част от магазинната мрежа на "Лувъра". Тя е проектирана от известния френски архитект Жан Нувел и  струва 200 милиона евро. Откриването е на 25 октомври и ще бъде съпроводено с изложба озаглавена "Обща експозиция", която ще покаже 600 произведения на изкуството, дело на над 100 художници от цял свят.

Зданието е пет пъти по-голямо от предишното и е замислено от Нувел като динамична архитектура с пет мобилни платформи. Те са поставени на единадесет различни височини и ще се движат, което позволява разнообразни пространствени конфигурации, вертикалности и светлинни модулации върху площ от 6500 квадратни метра изложбено пространство. Тези мобилни нива определят интериора на сградата, позволявайки няколко трансформации в отговор на артистичните и кураторските нужди на участниците в различните мероприятия, които ще се провеждат в музея. Сградата има големи еркерни прозорци, а вътрешни коридори пресичат пространството подобно на балкони, като предлагат постоянно променящи се перспективи, а модулните тавани регулират светлината и големината на пространствата в музея.

Крис Деркон – директор на Фондация "Картие", казва: "Проектът въплъщава кулминацията на размислите на архитекта Жан Нувел върху музейната архитектура. Това място е за неочакваното, замислено като убежище, приветливо светилище, където всеки е поканен да открие изкуството на днешния ден."

Фондация "Картие" е основана през 1984 година от Доминик Перен и е първата частна артфондация във Франция, организирала над 300 изложби и подкрепила много художници от цял свят. През следващата година ще бъде открита голяма книжарница и ще се провеждат различни творчески ателиета за творци от всички възрасти.


По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученици представят архитектурното наследство на Пловдив на каменна хартия

Ученици представят архитектурното наследство на Пловдив, изобразено върху иновативен материал – каменна хартия. Творбите могат да бъдат видяни днес във фоайето на Народна библиотека "Иван Вазов" в Пловдив. В изложбата са подредени 24 картини – 16 на възпитаници на Художествената гимназия "Цанко Лавренов" и 8 на ученици от Националната гимназия за..

публикувано на 21.10.25 в 15:26

Пореден френски фестивал среща финансови затруднения

Организаторите на парижкия международен музикален фестивал "Лолапалуза" обявиха, че отменят изданието му през 2026 година, съобщава в. Figaro. Причините: "твърде много трудности и ограничения", които правят невъзможно провеждането на събитието в съответствие с техните амбиции.  В официалното съобщение за отмяната на фестивала, който обикновено се..

публикувано на 21.10.25 в 14:00

Ирак и Германия подписаха споразумение за културен обмен и сътрудничество

Ирак и Германия подписаха споразумение за културно сътрудничество, съобщават от пресцентъра на Европейскя съюз. Договорът цели засилване на партньорството между двете държави и създаване на  устойчиви културни проекти. Споразумението между двете държави полага правна основа за дейността на Немския културен институт "Гьоте" в Ирак. Министърът на..

публикувано на 21.10.25 в 14:00
Bad Bunny

Рекордни приходи от туризъм в Пуерто Рико заради концертите на Bad Bunny

560 милиона долара са приходите от наеми чрез платформата Airbnb в Пуерто Рико само за трите месеца, през които Bad Bunny изнесе поредица от концерти в родината си, предаде испанската агенция EFE. Според публикуваните данни повече от 10 000 домакини са отворили вратите си за над 550 000 посетители. Под надслова "Yo No Me Quiero Ir De Aquí" Bad..

публикувано на 21.10.25 в 12:18

Приказката "Момче и вятър" оживява на сцената на кукления театър в Пловдив

Нова интерпретация на приказката на Ран Босилек "Момче и вятър" представя кукленият театър в Пловдив. Премиерата е в сряда. Режисьор е Леонард Капон. В същото време пловдивските кукли са селектирани в престижния фестивал "Седмицата на кукленото изкуство" в Пекин с постановката "Хамлет". Там се селектират само 7 спектакъла от целия свят.  Режисьорът..

публикувано на 20.10.25 в 15:58