Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Парижкият Хелоуин започва с кино

Снимка: Pixabay

Ирландският културен център в Париж открива събитията за Хелоуин в града с кинофестивала "Celtic Horrors", съобщава изданието "Sortir à Paris". Събитията се провеждат днес и утре.

Въпреки че в Париж Хелоуин обикновено се свързва с тематични партита, паркове и игри, празникът има по-дълбоки корени, припомня медията. Той произхожда от келтска традиция отпреди повече от 2500 години, създадена в чест на духовете на покойните. С течение на времето това езическо тържество се е превърнало в днешния Хелоуин.

За да почете това културно наследство, Ирландският културен център организира две вечери на ужасите – на 30 и 31 октомври. Прожекциите ще се състоят в кино "Трите Люксембурга" в 6-и район на Париж и ще представят четири филма на ирландски, уелски и шотландски режисьори.

Днес програмата включва продукцията от Уелс "The Mill Killers" ("Убийците от мелницата") – история за момичета, преследвани в изоставена мелница, и ирландския филм "Oddity" ("Странност") – разказ за сляпа жена, убедена, че може да общува със света на духовете.

Утре ще бъдат прожектирани "Fréwaka" ("Бдение") – един от първите ирландски филми на ужасите, вдъхновен от митологията, и шотландският "Kil" ("Убий"), в който трима братя планират убийството на своя баща насилник.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Покана

Пловдивският фестивал на науката събира малки и големи с десетки събития

Пловдивският фестивал на науката събира учени от цял свят в града под тепетата. Това е трети пореден фестивал, който фондация "Красива наука" организира под патронажа и основното партньорство на Министерството на образованието и науката и Българската академия на науките. Във фестивала участват повечето 40 учени, а насрочените събития са 70. От..

публикувано на 27.11.25 в 15:14

Мексико обяви създаването на най-мощния публичен суперкомпютър в Латинска Америка

Мексико обяви създаването на суперкомпютъра "Коатликуе", който се очаква да стане най-мощният публичен компютърен център в Латинска Америка, предаде агенция EFE. Проектът ще продължи две години и цели да осигури на страната собствена инфраструктура за масова обработка на данни – ключова за научни изследвания, държавни решения и технологично развитие...

публикувано на 27.11.25 в 12:01
Покана

Юбилеен концерт на гъдуларя Пейо Пеев в Пловдив

Послучай 50-та си годишнина гъдуларят Пейо Пеев тази вечер ще представи юбилеен авторски концерт в залата на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство. В концерта ще участва Академичния народен оркестър с диригент проф. Владимир Владимиров. Специално са поканени певицата Ваня Вълкова и акордеонистът Петър Ралчев. На юбилейния..

публикувано на 26.11.25 в 14:07
Соломон Шехтер изучава текстовете от Каирската гениза, 1895

Изкуствен интелект анализира огромно съкровище от средновековни еврейски записи

Изследователи в Израел се надяват да направят нови открития за еврейската история с помощта на изкуствения интелект, предаде "Ройтерс". Каирската гениза е най-голямата колекция от средновековни еврейски документи в света. Тя е обект на безброй часове проучвания от учени в продължение на повече от век, но само малка част от над 400 хилядите документи са..

публикувано на 26.11.25 в 13:58
Силни гравитационни лещи, наблюдавани от

Астрофизик твърди, че е наблюдавал тъмна материя  

Астрофизикът проф. Томонори Тотани от Университета на Токио твърди, че е открил доказателство за съществуването на тъмната материя, обяви "Гардиън". Ученият е анализирал данни от космическия телескоп за гама лъчи "Ферми" на НАСА. Потвърждението на резултатите би било пробив в дългогодишните изследвания на неуловимото вещество, съставляващо 27% от..

публикувано на 26.11.25 в 13:50