Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Расте напрежението между Анкара и Атина заради избягалите турски военни в Александруполис

Снимка: БТА

Расте напрежението между Анкара и Атина за екстрадицията на военните, които се приземиха с турски хеликоптер в Александруполис. По информация на адвоката по защитата на подсъдимите, те са искали да се приземят в България, но недостигът на гориво ги насочва към летище Александруполис. Утре военните ще бъдат съдени за незаконно влизане в Гърция.

В сложен казус с неизвестни последствия за двустранните отношения се превърна съдбата на турските военни. Те подадоха иск за политическо убежище пред миграционните власти, а процедурата изисква време. Анкара настоява за незабавна екстрадиция. Турският посланик в Атина каза, че ако метежниците не бъдат екстрадирани „това няма да помогне на двустранните отношения“. В гръцките медии веднага се появиха коментари: “Турският посланик заплашва Гърция“.

На първото заседание на съда в Александруполис дори полицията се намеси, като отстрани наблюдатели по делото, които заплашвали подсъдимите турски военни с „предатели, ще ви убием“ , Това съобщи адвокатът по защитата Василики Маринаки.
Тя коментира пред медиите и рисковете на случая:

Случаят е изключително сложен, по много причини, особено от дипломатическа гледна точка. Разбирам, че е много трудно за гръцкото правителство, защото живея близо до границата и знам какво може да се случи, ако отношенията ни с Турция са лоши.

Опозицията, както и авторитетни гръцки магистрати, предупредиха правителството да спре коментарите по казуса, защото „компрометират гръцкото правосъдие“, което е независимо.

Министърът по миграция Музалас изрази безпокойство за засилване на миграционната вълна при тези събития в Турция.
Засега не се отчита повишен натиск към гръцките острови в Егейско море, съобщават от охраната на морската граница.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Няма да се вдигат данъци и осигуровки, реши Съветът на управляващите

Правителството няма да увеличава осигурителната тежест и да променя данъци при изготвянето на бюджета за тази година.  Това съобщи след края на заседанието на Съвета за съвместно управление министър-председателят Росен Желязков.  Той обаче не уточни какви ограничения ще се наложат на разходите, за да се запази 3-процентният дефицит: "Обсъждахме..

публикувано на 04.02.25 в 16:54
Благотворителните концерти на

Благотворителен концерт на децата от "Й. Йовков" в Кърджали помага на съученик

Ученици и учители от Средно училище „Йордан Йовков“ в Кърджали организират благотворителен концерт в подкрепа на съученика си Арджан Мехмед, който има нужда от асансьор за достъп до класните стаи. Арджан е със заболяване, което затруднява придвижването му, а досегашното повдигащо съоръжение вече не е достатъчно. Концертът ще се проведе на 24 февруари..

публикувано на 04.02.25 в 15:08
Николай Нанков

Има неразплатени 500 млн. за проекти на общините, твърдят от ГЕРБ-СДС

Депутатът от ГЕРБ-СДС Николай Нанков заговори за дупка от 500 милиона лева само по проектите на общините, включени в бюджета. "Това, което знаем още от миналата година, е че има неразплатени над 500 милиона лева и фактурирани към общините по общинската програма. Това, за което сезирахме още миналата година. Помните, че още февруари месец 2024 година..

публикувано на 04.02.25 в 14:56

Учителите са в готовност за протест, ако не бъдат увеличени заплатите им

Учители са в готовност за национален протест, ако не бъде предвидено увеличение на заплатите им в новия бюджет за тази година. Пред БНР Янка Такева, председател на Синдиката на българските учители към КНСБ, обясни: "Причината за националния протест е това, че ни обещаха 125% да бъде учителската заплата над средната работна заплата за страната. В..

публикувано на 04.02.25 в 13:21

Тръгва делото срещу бившия главен архитект на Кърджали

Делото срещу бившия главен архитект на Кърджали Делин Запартов, който е подсъдим за подкуп в особено големи размери, тръгва на 5 март в открито съдебно заседание с разпит на свидетели и вещи лица.  Днес се проведе разпоредителното заседание, на което се установи, че на досъдебното производство не е допуснато отстранимо съществено нарушение на..

публикувано на 04.02.25 в 12:19
Снимката е илюстративна

Новият сняг в Смолянско е около 5 см

Новият сняг в по-високите части на Смолянска област е около 5 см, но пътищата в региона са в добро състояние и няма въведени ограничения за движение. Въпреки заснежените участъци, те са почистени, опесъчени и проходими при зимни условия. До 31 март тази година ще останат затворени за тежкотоварни автомобили с ремаркета и полуремаркета някои участъци...

публикувано на 04.02.25 в 11:03

Бивши депутати от Хасково дължат пари на държавата

Петима бивши депутати от Хасковска област дължат пари на Народното събрание. Те не са погасили задълженията си към държавата за неплатени наеми, ток или вода.  В Районен съд Хасково са образувани пет заповедни производства, потвърди председателят на съда Пламен Георгиев. За два от случаите вече има решения на съда, едно е прекратено, а за другите два..

публикувано на 04.02.25 в 11:00