Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот - избрано от печата

Варненски университети дават най-високи заплати, съобщава на челно място СЕГА. Данните за средните брутни заплати в държавните университети са към декември 2016 г. Според тях най-високи са възнагражденията в Икономическия университет във Варна - 2061 лв., а най-ниски - в Минно-геоложкия университет (МГУ) в София - 860 лв. УНСС се нарежда на осмо място с 1342 лева средна заплата, а Софийският университет "Св. Климент Охридски", който е лидер по повечето от професионалните направления, в които предлага обучение, е едва на 16-о място - с 1193 лв. средна брутна работна заплата. В класацията се открояват медицинските университети, които заемат второ, трето и четвърто място по възнаграждения. В МУ-София преподавателите получават средно 1995 лв., колегите им от Варна са с 1849 лв., а тези в Пловдив - с 1585 лв. Анализът показва, че в 4 от държавните висши училища, които подготвят едни от най-търсените кадри - инженерите, средната заплата е под 1000 лева, което се отчита като крайно негативна тенденция за сектора на висшето образование.

Виж повече

Размерът на официално получените доходи вече може да се проверява в интернет, информира СТАНДАРТ. От вчера функционира новата електронна услуга на НАП - "Справка за изплатени доходи (различни от трудови) на физически лица". Тя е достъпна, както с ПИК, така и с електронен подпис. Новата услуга дава възможност на гражданите да проверяват дали за тях има подадени данни от предприятия и от самоосигуряващи се лица за изплащани доходи, различни от тези по трудов договор, като например хонорари. Е-услугата дава данни за вида и размера на изплатения доход, както и удържан данък.

Виж повече

Опашките пред гишетата на КАТ остават в историята от есента. Тогава се очаква да заработят електронните облекчения за гражданите и да се разтовари администрацията, четем в СТАНДАРТ. А служителите в Министерския съвет, които ще се занимават с въвеждане на административната реформа, няма да излизат в отпуск през лятото, докато тя не бъде въведена. Това обяви пред Нова телевизия председателят на новата агенция "Електронно управление" Росен Желязков. Лично премиерът Бойко Борисов е наредил офанзивата, стана ясно от думите на Желязков, който смята, че още тази есен може да се сложи точка на голямото висене пред гишетата. Целта е в този срок прехвърлянето на автомобил от един собственик на друг да става, без да се налага да се ходи до КАТ. Достатъчно ще бъде минаването през нотариуса.

Виж повече

Софиянци дали над 1,5 млн. лв на паяците, отбелязва МОНИТОР. Това става ясно от финансовите отчети на общинските дружества за 2016 г. Те предстоят да бъдат гласувани на заседание на Столичния общински съвет в четвъртък. За наказателни паркинги столичани са дали 186 хил. лв. Центърът за градска мобилност отчита печалба от 11,8 млн. лв в сровнинши с 2015 г. От продажба на талони, есемеси и поставяне на скоби в ЦГМ са влезли 17,3 млн. лева. „Метрополитен” също е на плюс. Пред 2015 г. Приходите на дружеството са били 90,2 млн. лева.

Столична община може да бъде съдена за над 1 млн. лв. от Изабела Сярова, инвеститор и собственик на имот срещу бл. 64 в „Младост 1”, сочи ТРУД. Причината е, че Сярова е натрупала пропуснати ползи и загуби на обекта си в размер на 1 027 263 лв. понеже месеци не е строила там. Това се случило заради а заповед на кметицата на „Младост“ Десислава Иванчева да спре строежа й, издадена на 6 февруари. Тази забрана предизвика едноседмична гладна стачка на инвеститорката пред Столична община. Изненадващо, на 19 юни Иванчева издава друга заповед, с която пък разрешава на Сярова да строи, само че кметицата не отменя старото си нареждане, с което през февруари забранява на инвеститорката същото нещо. Утре Сярова ще атакува тази забрана в съда.

Виж повече

България мащеха за своите безценни билки, пише ТРУД. Страната ни е изключително богата на лечебни растения. Годишно у нас се добиват средно около 15 000 тона билки. Това нарежда България в челната петица по производство и износ наред с Индия и Афганистан. 80% от тези количества обаче заминават зад граница, заяви Емил Елмазов, председател на Съюза на билкарите и производителите на живи храни в България. Би било нормално държава като България, която има стремежи и претенции да бъде наравно с другите европейски страни, да обръща малко повече внимание на преработвателната промишленост. Това е всъщност основният проблем. Билките трябва да са наш национален приоритет. Те са ни богатство“, обясни ситуацията Светлана Аладжем от фондация „Информация и природозащита“.

Виж повече


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!