Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Полет над България


В този епизод ще напуснем пределите на Родопите. Галина Стефанова ще ни разкаже за танцовия фестивал "Сакарско хоро се вие" в Тополовград. След това ще ви принеса далеч в Северозапада, където се проведе детски Национален фолклорен конкурс "Напеви от Северозапада". На конкурса ученици от музикалните училища от страната трябваше да се явят с две песни - една песен от Северозапада и една песен по избор. Доста участници избраха да се представят с родопски песни. 
В Тополовград дават началото на един фестивал, организаторите смятат да го превърнат в традиция за града. Става дума за танцовия фестивал  "Сакарско хоро се вие". Това е първата проява от празничната програма на община Тополовгрда, посветена на Деня на славянската писменост и на българската просвета и култура. Местните хора са избрали на този ден да честват и Деня на Тополовград.  Фестивалът се провежда за първи път. Идеята за него е възникнала спонтанно, както и организацията му. Може би затова фолклорните състави-участници не бяха много.  
В прикачения файл ще чуете интервю с музиканта Асен Асенов за Национален фолклорен конкурс  "Напеви от Северозапада", който се провежда всяка година в Монтана.  Това за тях е 10-ти юбилеен фестивал. На фолклорния конкурс участие взеха деца от музикалните училища и школи от Монтана, Търговище, София, Пловдив, Русе и Видин. Ако забелязвате все градове далеч от Родопите, но там на конкурса се чуха и доста родопски песни. Последните няколко години участниците на детския конкурсен фестивал са над 800 в двата фестивални дни. Интересното е, че в конкурса участват и българчета от чужбина с видео клипове. Тази година в комисията на журито, в десетото издание на конкурса, организаторите, бяха избрали изпълнители популярни във родопската фолклорна област, като Нели Андреева, Здравко Мандаджиев и гайдаря, и композитор Николай Балабанов. 
В това издание на "Полет над Родопите" няма да забравим да споменем и рождениците тази седмица. Това са Христина Лютова и Златина Узунова. 
Големият родопски глас Христина Лютова ще отбележи своя рожден ден на 24 май. Тя  е родена през 1940 г. в Смолян, надарена с богата музикалност, артистичност и забележителен алтов тембър, тя е певица със завидно гласообразуване и характерен стил. Творческата и кариера започва на 20 години, тя става една от основателките на ансамбъл „Родопа” в родният и град. През 1967г. е приета в ансамбъл „Филип Кутев”, където работи една година и пак се връща в „Родопа”, за да остане там 30 години. 
Още една родопчанка тази седмица ще отбележи своя рожден ден във вторник. Това е Златина Узунова. Тя е родена е на 22 май 1962 година в село Ерма река, общ. Златоград. На 12-годишна запява в детския фолклорен ансамбъл „Орфей” в Смолян. Завършва музикалното училище в Широка лъка и като негова солистка печели шест златни медала от републикански фестивали и конкурси. Става солистка на ансамбъл „Родопа”- Смолян, на дамски хор „София”, преименуван по-късно в „Големите български гласове”. Нейни изпълнения звучат и в компактдиска “Паметта на България”, издаден за събора на Рожен.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

30 деца от община Ардино ще получават „Топъл обяд“ от БЧК

Стартира програмата „Топъл обяд“ на БЧК. Тази година ще бъдат подпомогнати 30 ученици в община Ардино, каза в сутрешния блок на Радио Кърджали Светломира Димитрова, директор на БЧК- Кърджали. „Всяка година избираме да реализираме програмата в различни общини. Децата, които ще получават храна по тази програма,  са от СУ „Васил Левски“ в..

публикувано на 02.12.24 в 15:07

Никола Рахнев: Без природата сме загубени

В неделя пред театъра в Кърджали от 14.30 всички хора от областта ще имат възможност да отнесат фиданки със себе си, за да засадят бъдеще за нашата планета. Доброволци ще им раздадат 20 000 дръвчета - плодни, медоносни, паркови. Инициативата е втора по рода си в Кърджали, но поредна за Гората бг. Създателят на организацията Никола..

публикувано на 29.11.24 в 14:56
Стада пашуват по дъното на яз.

Отглеждат дини на дъното на язовир

Колко са вкусни дините, отгледани на дъното на язовир? На този въпрос могат вероятно да отговорят хората от кърджалийското село Лисиците. Селото е известно с най-дългия въжен мост у нас, на който туристи и от страната, и от чужбина прииждат, сега основно в почивните дни, дори само, за да си направят впечатляващо селфи.  А той, мостът, е..

публикувано на 28.11.24 в 17:54

Дами от клуб „Ахридос“ с благотворителна кампания за хора в нужда

В продължение на две седмици жените от Спортно-интелектуалния клуб „Ахридос“ демонстрираха ангажираност и съпричастност, включвайки се активно в благотворителна кампания, насочена към социално уязвимите групи в обществото. С много желание и отдаденост те събраха десетки кашони, пълни с дрехи, обувки, завивки и детски играчки, които ще бъдат дарени на..

публикувано на 27.11.24 в 13:44
Нешко Нешев

Юбилейният концерт на Нешко Нешев: Тържество на таланта, традицията и вдъхновението (ГАЛЕРИЯ)

На сцената на Театрално-музикалния център в Кърджали се проведе изключителен концерт по случай 70-годишния юбилей и 50 години на сцената на един от най-талантливите акордеонисти в България – Нешко Нешев. Събитието се превърна в празник на българската музикална традиция, събрало на едно място най-обичаните фолклорни изпълнители и почитатели...

обновено на 27.11.24 в 13:28

Идва Коледа! Да преоткрием важните неща под елхата

Да вярваш в любовта, да знаеш, че семейството и приятелството са значими, да браниш правдата, да вярваш, че любовта е по-силна от омразата. Тези ценности и истини са най-доброто, което можем да си пожелаем да преоткрием тази Коледа край елхата и рождението на Исус. Позабравените послания ни напомнят  момчетата от група "Хоризонт", които..

публикувано на 26.11.24 в 17:28
Марияна Стоянова, Заместник-директор на СУ „Йордан Йовков“; Диляна Гюрова, Експерт програми и проекти във фондация „Джуниър Ачийвмънт България“; Людмила Чаушева, Директор на СУ „Йордан Йовков“ и Ирина Илиева, Оперативен директор, Изпълнителен директор (2023-2024) във фондация „Джуниър Ачийвмънт България“ (от ляво надясно)

Добра практика по предприемачество показаха йовковци на национален форум

Директорът на Средно училище „Йордан Йовков“ Людмила Чаушева, представи на националния форум „Ние сме бъдещето“ добра практика по предприемачество, разработена и внедрена в школото в Кърджали. Форумът се проведе в Габрово, а организатори бяха Регионално управление на образованието, Фондация „Джуниър Ачийвмънт България“ (JA Bulgaria), Община..

публикувано на 25.11.24 в 19:39