Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Училището в Рани лист ще интегрира деца от етническите малцинства с европейски пари

4
Снимка: Божидар Чолаков БНР - Кърджали


Училището в село Рани лист днес посрещна своите 80 ученици. Услугата на образованието по нищо не отстъпва на тази в големия град. Учебното заведение работи и печели доста проекти с европейско финансиране. Днес школото разполага със стая за чужди езици, интерактивни дъски, дидактични игри и други. Училището събира деца от селата Рани лист, Скърбино, Солище, Иванци и Болярци.
Със спечелените проекти училището подобри качеството на образователните услуги, казва директорът Даниела Павлова. Преди дни училището е спечелило новия си проект към центъра за интеграция на етническите малцинства. Училището има и своите успешни ученици като Каан от V клас, които има грамота от областния кръг по математика и други отличени ученици в областта на фотографията в конкурса 'Вълшебния свят на Родопите". В малкото селско училище се налага един учител да преподава по няколко предмета. 
По-лесно ли се работи в едно селско учебно заведение, може да чуете в прикрепения файл разговор на Божидар Чолаков с  Даниела Павлова, директор на ОУ "Никола Й.Вапцаров" - село Рани лист. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Снимка Фейсбук

Айлин Пехливанова: ДПС няма монопол над младите турци

 Хората от регионите със смесено население вече търсят  реализация чрез партиите, които работят за тях, и районите, в които живеят. Капсулата на етническия вот в Делиормана вече е разчупена. Това казва Айлин Пехливанова, народен представител от Шумен, издигната и избрана от ПП "Продължаваме Промяната".  ДПС вече няма монопол над младите турци, смята..

публикувано на 28.04.25 в 12:34

Хотелите в Златоград са заети и за следващия Празник на чевермето

100 чевермета ще се завъртят в Златоград в началото на май . За празника на златоградското чеверме са заети всички хотели и къщи за гости не само за тази, но и за другата година . Освен нашенци, празникът става популярен и сред гърци. В ход са строежи на още места за създаване, каза още кметът на общината Мирослав Янчев. Повече за..

публикувано на 25.04.25 в 17:44

Пациенти живеят с години в психиатриите, няма кой да ги проследява след това

С 50 % да бъдат увеличени заплатите на лекарите и медицинския персонал в държавните психиатрични болници от 1 май, то ва обещават преди време на срещата с работещите там министъра на здравеопазването д-р Силви Кирилов. Необходимите 12 милиона и 500 000 лева ще осигурите Министерството на финансите. Средната брутна заплата в..

публикувано на 25.04.25 в 11:33

Фармфест „Красотата на Родопите“ събира, представя и опазва традициите на региона

Третото издание на Фармфест „Красотата на Родопите“ ще се проведе на 24 и 25 май 2025 г. в Момчилград, с фокус върху местните породи животни и традиционни родопски продукти. Събитието ще събере повече от 60 изложители, включително производители на млечни продукти, месо и местни ястия. „Фармфестът започна с идеята да популяризира местното..

публикувано на 25.04.25 в 11:05
Час по религия, воден от отец Максим от известния кипърски манастир Кикос

„Кой ще води този предмет?“ – директор от смесен район с притеснения за религията в училище

На 24 април се проведе обществена дискусия, посветена на въвеждането на предмет по религия и добродетели в българските училища. Събитието беше открито от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев и събра над 100 участници – представители на различни вероизповедания, народни представители, учители, родители и представители на неправителствени..

публикувано на 25.04.25 в 10:55

Борба с Лаймската болест: Историята на Галина и концерт за надежда

Понякога животът ни изправя пред тиха, дълга битка - като тази с Лаймската болест.  Ще чуете историята на Галина Алипиева - жена с огромен дух, която не просто се бори с тежкото заболяване, но и вдъхновява с откритостта и силата си. В разговора ще разберем как е открила болестта, как преминава през нея и през системата, която често не предлага..

публикувано на 24.04.25 в 14:27
доц. д-р Светла Ракшиева

Доц. Ракшиева: Традицията на рисуваното яйце е много по-стара от християнството

Интересна изложба за техниките за изписване на великденски яйца в България е подредена в Регионалния исторически музей в Кърджали. Откриването й беше последвано от работилница за писане и багрене с ученици, която беше водена от един от авторитетите по темата в България - доц. д-р Светла Ракшиева. Тя е етнолог, научен сътрудник в Етнографския институт..

публикувано на 18.04.25 в 12:56