Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След 15 години прекъсване във Велинград откриват курс по тамбура

Тамбуристи от ОНЧ „Св. св.Кирил и Методий – 1905“ Велинград


Ако се заслушаме в Родопа планина, ще се потопим в море от песни. Родопският фолкор  е събрал в себе си богатата душевност, топлотата и очарованието на родопчаните. Родопската песен е мелодична, весела, игрива, а понякога –  нежна и гальовна. Всяка песен е история – истинска, неповторима и неподправена. 
В Западните Родопи и по-конкретно във велинградския край поради географското си разположение, историята е събрала в едно фолклора със северозападното родопско звучене, фолклора от долината на река Места и Разложко и фолклора от пазарджишко. Там най- често може да се чуе звън  на тамбура.
След 15-годишно прекъсване в Западнородопския град Велинград откриват курс по тамбура. Образцово народно читалище "Св. Св. Кирил и Методи - 1905" спечели проект „Тамбури дрънкат”, в който ще се извършва обучение на деца и възрастни, желаещи да свирят на тамбура. Курсът ще води композиторът от Благоевград Петьо Кръстев. 
Секретаря на читалището Иван Пещерски разказва:  Тамбурата за Западните Родопи  не е просто музикален инструмент. Тя е част от родовата памет. Тя също разказва историята на рода. Предавала се е от дядо на внук , от баща на син. И днес сме свидетели на тази родова приемственост, защото и малкото останали тамбурджии  са наследили тамбурата и майсторлъка да свият на нея от техните бащи или дядовци. В допълнение към това е  важно да се знае, че тамбурджиите и в миналото,  и сега се ползват  с особена почит  и уважение, тъй като  без звъна на тамбурата празника е като хляб  без сол И както се казва „Без тамбура песен не се запява и хоро не се заиграва. Инструментът, на който в миналото са свирели предците ни, за съжаление, днес  малцина познават и малцина могат да засвирят на него. В нашия велинградски край прeз последните  години обучение по тамбура не е провеждано. Съществувалия към читалището Тамбурджийски  оркестър е разформирован преди повече от 10 години . Сега са останали неколцина  тамбурджии.  Деца и младежи не се обучават. Тамбурата може замлъкне, защото никой не може да свири на нея. Ние ще променим това. 
ОНЧ “Св.Св.Кирил и Методий-1905“ е читалище с модерна визия и идеи. Читалището работи в посока търсене, популяризиране и запазване на традициите и фолклора. Към  читалището репетират над 100 танцьори, певци и музиканти.
  Проектът „Тамбури дрънкат” е в синхрон с основната дейност на читалището. Създаването на детска школа по тамбура ще възроди традиция, свързана с характерен за региона инструмент -тамбурата. Уроците ще разширят познанията за родния край, ще  дадат знания за местния фолклор и традиции, ще са интересно и полезно занимание в свободното време, което ще отдели  децата от вредни  навици и среди. Чрез проекта  ще бъде направен опит  да се възстанови съществувалата  тамбурашка група към културната институция, ще се осъществи приемственост между старите музиканти и децата и ще се запази и затвърди връзката им с читалището – общността, традициите и фолклора. Снимка
Характеристика на тамбурата.
Тамбурата е от групата на струнните, дрънкови музикални инструменти. В Разложкия край е разпространено и названието „дрънка“. Изработват се от явор, орех, акация, череша. Грифа на тамбурата е разделен с прагчета, които определят тоновите височини. На шийката на тамбурата са поставени ключовете, чрез които се обтягат струните. Според броя на струните тамбурата може да бъде двуструнна, три, четири, шест, осем, дванадесет струнна. Най-разпространена е осем струнната тамбура, при която струните са две по две еднакво настроени. Звукът на тамбурата се получава чрез дърпане на струните с пластинка – перце. В миналото това е било парче черешова кора. Сега за изработка на перце се използват различни видове пластмаса. Струните се повдигат над резонаторната дъска със столче (магаренце). В долния край на корпуса се намира струнникът за който се закрепва края на струните.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Петнадесет дни празнуват Нова година в Китай

Китайската Нова година настъпи. Това е времето на великото преселение, когато в огромната азиатска държава стотици милиони хора пътуват, за да отидат на гости на близките си. Събират се обикновено у най-възрастните. Това е единственото време в годината, когато китайците имат по-дълга отпуска и могат да се приберат по родните си места. В..

публикувано на 02.02.25 в 18:35

Кърджалийци обядват в гръцко след влизането ни в Шенген

В съревнованието за клиенти от двете страни на Маказа за сега печелят гръцките заведения с по-доброто качество на предлаганата храна и с отношението на персонала към гостите. Това е впечатлението на д-р Димитър Димов, който освен един от най-добрите педиатри в Кърджали е и кулинар и пътешественик, и кулинар, познавач и ценител на добрата храна...

публикувано на 02.02.25 в 15:56

Орк. "Роял Бенд" с нов албум за десетата си годишнина

Стефан Йорданов, ръководител на оркестър "Роял Бенд" от Благоевград каза, че 2025 година започва силно за оркестъра с нови записи и проекти, сред които изпъкват две песни с участието на Яница Герова и Кирил Давидов. "Тези две песни са различни от обичайното звучене на оркестъра, тъй като включват зурна – инструмент, типичен за този вид музика...

публикувано на 01.02.25 в 16:00

Граждани ще обсъдят проблема с миризмата в Кърджали на среща в парк "Простор"

На 1 февруари, събота, граждани на Кърджали ще се съберат да обсъдят проблема с острата миризма в областния град. Срещата е планирана за 11:00 часа в парк "Простор", като във Фейсбук е създадено събитие със заглавие "Стига са ни тровили! Стоп на отровния въздух в Кърджали!".  Припомням,че РИОСВ Хасково установи източникът на острата миризма, а..

публикувано на 31.01.25 в 16:25
Кокичета

Какво ще бъде времето през февруари?

Топли ще бъдат първите дни на месец февруари. Съществената промяна се очаква след тях на 3 и 4 февруари. Тя ще се изрази най-вече с бързо и чувствително понижение на температурите. Това каза в ефира на Радио Кърджали синоптикът от Националния институт по метеорология и хидрология Мариана Попова. "Студено ще бъде през първата половина на месеца,..

обновено на 31.01.25 в 15:33
Мария Касимова-Моасе

Шапката на Мелания „покри“ указите на Тръмп

Шапката на Мелания стана „стръвта“, която беше хвърлен“ на публиката, за да се отклони вниманието от сериозните укази по важни политически и социални теми, които президентът Доналд Тръмп подписа веднага след инаугурацията си. С този толкова класически, схематичен тоалет Мелания Тръмп изразяваше строгост, подчиненост на протокола, тоест..

публикувано на 31.01.25 в 12:02

Нахапана от куче кърджалийка ще съди общината

Мария Стоянова от Кърджали ще съди общината , заради стряскащ инцидент с безстопанствено куче на автогарата. Жената се прибира както обикновено по обяд по този маршрут и изневиделица куче я захапва за крака. Тя успява да се отскубне, като по чудо и да предотврати кракът й да бъде разкъсан . Въпреки че не си обръща внимание обикновено,..

публикувано на 31.01.25 в 11:34