Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Сиди: ДПС не искат много, те искат всичко

Автор:

„ДПС не иска много, те искат всичко“. Така коментира пред Радио Кърджали народният представител от ВМРО Александър Сиди внесените от Движението за права и свободи предложения за промени в Изборния кодекс.

Основните сред тях са отпадане на принципа на уседналост за всички видове избори у нас, отмяна на забраната да се агитира на друг език, освен на български и повишаване на прага при преференциалния вот.

„Въвеждането на принципът на уседналост спря автобусите от Турция с гласоподаватели, които идваха, за да гласуват за кмет на конкретно населено място. Знаете, че на местни избори 100 – 200 – 300 гласа могат да обърнат резултатите. Това прави ДПС с хора, които нямат уседналост, не са живели в страната и в конкретното населено място през последните шест месеца преди провеждането на изборите. Това не е честно спрямо другите български граждани, които живеят в България и съответно имат своето място и бъдеще тук. Няма значение къде живееш. Аз например напоследък съм по-често в София заради характера на работата ми. Но това не означава, че трябва да избирам кмет на София. Аз съм си пловдивчанин и гласувам в Пловдив, коментира Александър Сиди. Изборния туризъм трябваше да бъде прекратен и той беше прекратен с приемането на принципа на уседналост“, каза още той.

Сиди отхвърли възможността в сегашния парламент да се стигне до консенсус относно предложените от ДПС промени в изборното законодателство. 

„Това са принципи, за които сме се борили не само ние, но и цялата демократична общност в страната. Няма как да допуснем агитация на майчин език или на друг, защото по Конституция българският език е официален. У нас образованието до 16 години е задължително, така че всеки български гражданин би трябвало да знае български език. Агитацията на друг език е абсурд“, коментира Александър Сиди настояването да отпадне забраната за агитация на друг език, освен българския.

Според него тезата, че ако гражданин на друга държава присъства на предизборен митинг и говори например на английски, то той ще бъде глобен, е спекулация.

„Това са много специални случаи, тогава е необходимо да бъде осигурен превод“, каза за Радио Кърджали Александър Сиди.

Били сме свидетели, когато от ДПС погазват закона. Те са завършвали включително и с осъдителни присъди“, коментира депутатът от ВМРО и като пример посочи бившият председател на ДПС Лютви Местан, който демонстрирал, че може да погазва закона, като говорел на турски на предизборни митинги.

Българските политици трябва да агитират българските избиратели на български език, категоричен е Александър Сиди. Според него дебатът за забраната да се агитира на друг език  продължава неприятната тенденция за разделение на българското общество. 

„Не виждам какъв е проблемът ДПС да говорят на български. Те твърдят, че не са турска партия, така че ако искат да го докажат, да говорят на български където и да е в страната“, призова депутатът от ВМРО.

Той обясни, че преди внасянето на промените в избирателното законодателство в пленарна зала е имало споразумение между политическите сили. 

„Имахме принципен ангажимент с ГЕРБ да направим промени, които да предотвратят така наречения „Феномен 15 – 15“. Това беше единствената причина за искане на промени. За съжаление в пленарна зала партиите отвориха кутията на Пандора и започна налагането на всякакви щения и искания, което е опит да бъдат наложени тези, които вече са отхвърлени“, коментира Александър Сиди.

Целият запис на интервюто може да чуете в прикачения файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Областният управител да върне решението за нови цени в "Синя зона", искат съветници от "Възраждане"

Общински съветници от партия "Възраждане" входираха при областния управител жалба срещу увеличените двойно цени на Синята зона в Кърджали и 50-процентовия скок на абонамента за платено паркиране. Това съобщи областният лидер на "Възраждане" Анета Георгиева. От политическата сила искат областният управител да върне за ново обсъждане решението на..

публикувано на 24.07.25 в 16:26
Светла Пенева

Имат ли давност детските мечти или как се учи цигулка 37 години след първия урок

Как се сбъдват детските мечти и какво е да се върнеш към цигулката 37 години след първите уроци? Това провери Светла Пенева - преподавател в езикова школа  и хоби музикант, както самата тя се нарича.  Когато е на пет годинки, Светла започва да учи цигулка в Школата към Дома на културата. За съжаление, след година прекратява уроците. По-късно изучава..

публикувано на 24.07.25 в 10:26

Как да постъпим, ако намерим паднало птиче? Експертни съвети от РИОСВ – Хасково

През летните месеци улиците и дворовете в населените места често стават сцена на първите, плахи стъпки на новото поколение птици към самостоятелния живот. Това предизвиква съчувствие у много хора, които, виждайки паднало птиче, веднага искат да го спасят. Но добрите намерения не винаги водят до правилни действия. Какво наистина е..

публикувано на 23.07.25 в 17:16

Тони Димитрова към кърджалийци: Нека да вярваме - в себе си и в доброто

„Когато има химия – става магия“, каза певицата Тони Димитрова след концерта, с който  докосна сърцата на своите почитатели в Кърджали.  Обичаната българска изпълнителка покори сцената на парк „Арпезос Север“  и остави след себе си топлина, емоция и вдъхновение. Макар родена край морето, тя се чувства прекрасно в Родопите – и не крие това...

публикувано на 23.07.25 в 13:55

Експертно мнение: И камъче може да е фатално за водач на тротинетка

Депутатите приеха някои промени в Закона за движение по пътищата , но не и всички след 9 часа дебати. Заседанието се провали заради липсата на кворум. Промените трябваше да позволят на камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Депутатите..

публикувано на 23.07.25 в 12:51

Временно облекчение за трафика в Кърджали: Регулировчици и нова организация на движението предлагат от "Възраждане"

   „В момента да се придвижиш в града, трябва да тръгнеш поне 40 минути по-рано. Докато нямаме летящи коли, трябва да чакаме решения от институциите,“ каза в ефира на Радио Кърджали общинският съветник от ПП "Възраждане"  Георги Дяков. През последните години Кърджали се утвърждава като един от най-натоварените транзитни пунктове в..

обновено на 23.07.25 в 09:10

Ивелин Михайлов: Делян Пеевски унищожи тютюнопроизводството в България

Председателят на партия Величие Ивелин Михайлов, прогнозира, че отиваме на нови предсрочни избори, като се позовава на казаното от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че може би е време политическите партии отново да се преброят. Той не изключи възможността на някои от следващите вотове на МЕЧ или "Да, България" - "Продължаваме промяната"..

публикувано на 18.07.25 в 10:40