Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

11 души се включиха в кампанията „В кръвта ти е да спасяваш животи“ в Кърджали


Младите хора бяха мнозинство сред пожелалите да дарят кръв в днешната инициатива на Ротаракт Кърджали и доброволците на младежката организация на БЧК. Само за 3 часа кръв са дарили 11 жители от областния град на възраст между 25 и 35 години. Те оценяват като успешна акцията за безвъзмездно кръводаряване под надслов "В кръвта ти е да спасяваш животи".

"Нашата организация провежда акции по кръводаряване вече шеста година. Имаме желание да провокираме младите хора най-вече, защото те са първо тези, които имат право да даряват и второ да дариш кръв и да спасиш живот е едно дело, което може да даде много, чисто в човешки аспект", каза Петър Петков.

Към думите му се присъединява и Айтен Сабри: "Добре е да има благотворителност и да даряваме кръв, за да спасим един човешки живот. Приканваме повече хора да се включват в такива кампании", категорична е тя.

"Искам да помагам на хората и да ги караме да се усмихват и да бъдат добре. Днес видяхме доста хора, които искаха да дарят кръв, но не успяха, защото са с ниско кръвно. Но това ни кара да се радваме, защото го има желанието", допълва Виктория, която от две години е доброволец в БМЧК, в Кърджали.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Росен Желязков

България подготвя евакуация на сънародници от Близкия изток по въздух, суша и вода

Разглеждат се три възможности за организиране на евакуация на български граждани от Близкия изток - по въздух, суша и вода. Изборът на конкретен метод ще бъде съобразен с развитието на ситуацията в региона.  Временно пребиваващите българи в Израел са около 40 души, а в Иран - приблизително шестима, като по-малко от десет от тях са изразили желание да..

публикувано на 14.06.25 в 12:22

14 юни – Денят, в който благодарим на кръводарителите, които спасяват животи

Всяка година на 14 юни се отбелязва Световният ден на доброволния кръводарител – инициатива, посветена на хората, които безвъзмездно даряват кръв и така спасяват човешки животи. Мотото тази година е „Дари кръв, дари надежда, заедно спасяваме живот“. Целта на отбелязването е не само да се изрази признателност към доброволните дарители, но и да се..

публикувано на 14.06.25 в 10:54

Гърция отчита сериозен удар върху туризма заради напрежението между Иран и Израел

Ескалацията на конфликта в Близкия изток и временното прекратяване на полетите между Тел Авив и Атина предизвикват значителни загуби за гръцкия туристически сектор. Хотелиери алармират за масови анулации на резервации от израелски граждани, които традиционно избират Гърция за лятна почивка. Според данни на Института за проучване на туризма, това лято..

публикувано на 14.06.25 в 10:50

Очаква ни слънчево начало на деня, следобедни бури по източната част на страната

Днес над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево, с по-значителна облачност над югоизточните райони. След обяд над Източна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна и там на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевици. Ще духа слаб до умерен вятър от север-северозапад. Максималните температури ще са между 25° и 30°, в..

публикувано на 14.06.25 в 10:13

Милен Митев с лекция за медийната грамотност в Гърция

Генералният директор на Българското национално радио Милен Митев беше сред основните лектори на VIII Международна лятна академия по лидерство, която се проведе в периода от 9 до 13 юни 2025 г. в гр. Кавала, Гърция.   Събитието събра млади лидери, преподаватели, експерти и общественици от различни държави с цел обмен на опит и развитие на устойчиви..

публикувано на 13.06.25 в 16:25

Станка Колева: Интересът към българските неделни училища в Гърция става все по-голям

През 2017 г. е създадено първото българско неделно училище „Св. Иван Рилски“ с 12 деца в град Кавала, в Северна Гърция. Сега, осем години по-късно, те вече са шест, разказа пред Радио Кърджали ръководителят на училището Станка Колева, която отговаря и за филиалите му в Аспровалта и Неа Перамос, както и на българското неделно училище „Св...

публикувано на 13.06.25 в 15:28

ОбС на Кърджали ще гласува предварително съгласие за сервитут на нов електропровод към Гърция

Общинският съвет на Кърджали предстои да разгледа предложение от кмета Ерол Мюмюн за предварително съгласие за учредяване на сервитут върху общински пасища. Имотите попадат в трасето на бъдещата въздушна електропроводна линия 400 kV между подстанция „Марица изток“ в България и подстанция „Неа Санта“ в Гърция. Предложението е част от проект за изменение..

публикувано на 13.06.25 в 14:32