Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Савка Сариева - един от славеите на Родопа планина

3
Народната певица Савка Сариева


Родена в село Баните на 5 април, в музикално семейство, трима братя и три сестри и всичките се занимават с музика. Трите сестри са певици, двамата братя Борис и Камен са инструменталисти, а най-големия брат - Румен Родопски е певец, но най-изявени през годините остават Савка Сариева и Румен Родопски. 

Още в невръстна детска възраст семейството им се мести да живее в карловското село Христо Даново. От там започват спомените на Савка Сариева, как са пеели в семейството, по родови срещи и събирания с приятели. Първите песни народната певица научава от майка си, баща си и дядо си. Родителите я записват да учи в музикалното училище в Пловдив, след което продължава музикалното си образование а музикалната академия в Пловдив. Там Савка става любимката на декана проф. Асен Диамандиев, който я кани да пее на концерти или да се включва в хоровете и ансамблите. Савка Сариева. Снимка: Личен архив.

След завършване на музикалната академията народната певица започва работа в Окръжен съвет за изкуство и култура в Пловдив, но семейния живот я кара да се премести да живее в Доспат от където е съпруга ѝ. Там Савка Сариева е преподавател по музика в местната гимназия, по-късно създава група за автентичен фолклор и детска музикална школа.  

Имаше много талантливи деца, аз ги поех всичките. Водих ги по фестивали и конкурси из страната. Това ме удовлетворяваше и ме радваше. Издирвах и разучавахме, стария, местния автентичен фолклор на Доспат. Аз защитих I клас квалификация, точно с такъв труд - Местния автентичен фолклор на Доспат, разказва Савка Сариева. Савка Сариева с детса група от Доспат. Снимка: Личен архив.

Първите записи народната певица прави в Радио Пловдив и Радио София. Албумът " Една родопска фамилия " говори за една утвърдена певческа традиция в семейството в този албум участват Савка Сариева, сестра ѝ Лидия и братята ѝ Румен, Борис и Камен. Като повечето им песни са родопски каматно гальовни. През годините създават общи проекти с брат си Румен Родопски и ансамбъл "Пазарджик". 

Сюитата с държавния ансамбъл "Пазарджик" е върха на изкуството, аранжимента е на Милчо Василев. Получихме обаждания, поздравления от чужбина за тази творба. Страхотна е песента. Това е върха на нашето творчество, разказва народната певица. 

Савка Сариева: Най-големите наследници на песента са моите ученици, които ги научих да обичат народната песен, да я разпространяват и да я изпълняват от сърце. Сигурна съм, че и след векове ще я има родопската песен! Народната певица Савка Сариева. Снимка: Личен архив

Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook. Последвайте страницата и в Instagram.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

30 деца от община Ардино ще получават „Топъл обяд“ от БЧК

Стартира програмата „Топъл обяд“ на БЧК. Тази година ще бъдат подпомогнати 30 ученици в община Ардино, каза в сутрешния блок на Радио Кърджали Светломира Димитрова, директор на БЧК- Кърджали. „Всяка година избираме да реализираме програмата в различни общини. Децата, които ще получават храна по тази програма,  са от СУ „Васил Левски“ в..

публикувано на 02.12.24 в 15:07

Никола Рахнев: Без природата сме загубени

В неделя пред театъра в Кърджали от 14.30 всички хора от областта ще имат възможност да отнесат фиданки със себе си, за да засадят бъдеще за нашата планета. Доброволци ще им раздадат 20 000 дръвчета - плодни, медоносни, паркови. Инициативата е втора по рода си в Кърджали, но поредна за Гората бг. Създателят на организацията Никола..

публикувано на 29.11.24 в 14:56
Стада пашуват по дъното на яз.

Отглеждат дини на дъното на язовир

Колко са вкусни дините, отгледани на дъното на язовир? На този въпрос могат вероятно да отговорят хората от кърджалийското село Лисиците. Селото е известно с най-дългия въжен мост у нас, на който туристи и от страната, и от чужбина прииждат, сега основно в почивните дни, дори само, за да си направят впечатляващо селфи.  А той, мостът, е..

публикувано на 28.11.24 в 17:54

Дами от клуб „Ахридос“ с благотворителна кампания за хора в нужда

В продължение на две седмици жените от Спортно-интелектуалния клуб „Ахридос“ демонстрираха ангажираност и съпричастност, включвайки се активно в благотворителна кампания, насочена към социално уязвимите групи в обществото. С много желание и отдаденост те събраха десетки кашони, пълни с дрехи, обувки, завивки и детски играчки, които ще бъдат дарени на..

публикувано на 27.11.24 в 13:44
Нешко Нешев

Юбилейният концерт на Нешко Нешев: Тържество на таланта, традицията и вдъхновението (ГАЛЕРИЯ)

На сцената на Театрално-музикалния център в Кърджали се проведе изключителен концерт по случай 70-годишния юбилей и 50 години на сцената на един от най-талантливите акордеонисти в България – Нешко Нешев. Събитието се превърна в празник на българската музикална традиция, събрало на едно място най-обичаните фолклорни изпълнители и почитатели...

обновено на 27.11.24 в 13:28

Идва Коледа! Да преоткрием важните неща под елхата

Да вярваш в любовта, да знаеш, че семейството и приятелството са значими, да браниш правдата, да вярваш, че любовта е по-силна от омразата. Тези ценности и истини са най-доброто, което можем да си пожелаем да преоткрием тази Коледа край елхата и рождението на Исус. Позабравените послания ни напомнят  момчетата от група "Хоризонт", които..

публикувано на 26.11.24 в 17:28
Марияна Стоянова, Заместник-директор на СУ „Йордан Йовков“; Диляна Гюрова, Експерт програми и проекти във фондация „Джуниър Ачийвмънт България“; Людмила Чаушева, Директор на СУ „Йордан Йовков“ и Ирина Илиева, Оперативен директор, Изпълнителен директор (2023-2024) във фондация „Джуниър Ачийвмънт България“ (от ляво надясно)

Добра практика по предприемачество показаха йовковци на национален форум

Директорът на Средно училище „Йордан Йовков“ Людмила Чаушева, представи на националния форум „Ние сме бъдещето“ добра практика по предприемачество, разработена и внедрена в школото в Кърджали. Форумът се проведе в Габрово, а организатори бяха Регионално управление на образованието, Фондация „Джуниър Ачийвмънт България“ (JA Bulgaria), Община..

публикувано на 25.11.24 в 19:39