С изменения на закона за авторското право от 29 март миналата година, всеки търговски обект, използващ музика с търговска цел трябва да заплаща такса за защитен репертоар. Обектът е длъжен да регламентира отношенията си с организации за колективно управление на права - съответно такава, която се грижи за правата на текстописци, композитори, аранжори и т.н, и такава, която защитава правата на артист-изпълнителите и продуцентите на съответния звукозапис. Освен това, според измененията в закона общински инспектори трябва да проверяват за уредени права за музиката в търговските обекти. Повече от година след тези изменения, собствениците на заведения се сблъскват с неуредности и в самият закон и в контрола, който трябва да се извършва.
За да внеса повече яснота по въпроса, а и за да бъда полезен на управителите на търговските обекти, ползващи музика с търговска цел, разговарям с Ефтим Чакъров, създател на Fonoteka.bg, компания за доставяне на фонова музика в хотели, магазини, ресторанти и др.
Трябва ли да се заплаща излъчваната музика в търговските обекти и защо?
"Често си говорим с колеги и журналисти по темата "Какво става с музикалния бизнес в България". За да съществува такъв бизнес трябва да има събираемост точно на тези авторски и сродни права. Случвайки се това ще пристигнат свежи пари точно към нас музикантите и ние ще си вършим по - качествено работата, а няма да се занимаваме със странични дейности. Ти не може 12 часа да си на смяна примерно в ТЕЦ "Бобовдол" и после да правиш невероятна музика."
Какво предлагаш на своите клиенти?
"Има една особеност на компанията и на това което аз предлагам. Сключването на договор с Музикаутор и Профон не е цялостното решение. Да, ти плащаш, но какво се случва след това? Дали ти получаваш подходящата музика, или въпреки че си платил, тепърва трябва да почнеш да избираш музика. Тогава се сетих, че мога да създавам музика специално за тези зони. Подходящата музика е също толкова важна колкото менюто, колкото осветлението, колкото топлината и всички всички други неща които ние усещаме."
Значи Вие сте една алтернатива на пазара за разпространение на музика. Макар и малка, но все пак алтернатива.
"Точно така! До преди март 2018 година закона допускаше само двете организации за колективно управление на права Профон и Музикаутор и моя уникален случай, в който аз съм автор, изпълнител и продуцент, да се договарям директно със собствениците на такива обекти. След промените закона позволява на други търговци, така наречените дружества за управление на права, също да търгуват на пазара и това е нещо, което тепърва ще се разраства в България, но за момента сме една от малкото алтернативи."
Защитен ли е от закона ползвателя на вашите услуги?
"Нашият клиент е напълно защитен, защото това е музика с уредени авторски права и ако излъчва само музика, която ние му предоставяме, може спокойно да си движи бизнеса, без да се притеснява, че дължи пари на някой друг и ще бъде санкциониран по някакъв начин."
Конкурентни ли са вашите цени на големите разпространители на аудио продукти?
"Това е един от плюсовете на нашата услуга. Особено за търговски обекти, в които музикалният фон не трябва да бъде част от световния каталог. Това донякъде е плюс, защото последния хит на Мадона или новата песен на Криско можеш да чуеш навсякъде, докато нашата музика можеш да чуеш на определени места и това дава една отличителна черта на търговските обекти, които използват нашите услуги."
Цялото интервю с Ефтим Чакъров може да чуете в звуковия файл:
Тази година Фондация "По-диви Родопи" празнува 10-годишен юбилей, а кулминацията на тържествата ще бъде работно-празнична. На 21 ноември в Кърджали ще се проведе целодневна научна конференция, която ще представи дейността на фондацията в Източните Родопи за тези десет години, ключовите резултати и постижения, свързани с връщането на дивата природа...
До 15 ноември продължава кампанията за безплатна проверка на техническото състояние на автомобилите в техническите центрове на Съюза на българските автомобилисти и Мото Пфое в цялата страна. Това съобщи за Радио Кърджали Живко Стойков, управител на клона на СБА в Кърджали. Той припомни, че акцията е традиционна и предпочитана от водачите в областта, а..
На 14 ноември международната общественост отбелязва световния ден за борба с диабета. В Кърджали МБАЛ “Д-р Атанас Дафовски“ е организатор на дискусия за предизвикателствата, които поставя болестта, и отговорностите в лечението й в утрешния ден. "По традиция в нашата болница в дните преди 14 ноември имаме поредица от инициативи, в които да..
Трябва да се търсят друг тип взаимодействие между партиите и друг тип взаимоотношения между техните лидери. Това заяви в ефира на Радио Кърджали лидерът на БСП в Кърджали Милко Багдасаров. Според Багдасаров е дошло време за експертно управление на държавата. Той изрази мнение, че вероятно отново ще стигнем до предсрочни..
Сдружение "Омега" започна изпълнението на проекта "Гласът на Кърджали" с младежки идеи за гражданска активност. Целта на проекта е да ангажира над 1000 млади хора от региона на Кърджали в различни културни дейности и обучения, свързани с гражданско участие. Чуйте повече в прикачения звуков файл.
" За Борисов е пределно ясно, че първото мнозинство, което трябва да се случи в следващото Народно събрание, е мнозинството за избор на председател. Затова неговата първа малка, но и съществена стъпка, е да провери дали наистина такова мнозинство е налично за избор на председател на Народното събрание, излъчен от политическа партия ГЕРБ. Ако..
Въпреки че съм избрана за народен представител от Пловдив област, ще работя и за моите съграждани от Кърджали. В това увери народният представител от ГЕРБ-СДС Цвета Карянчева в ефира на Радио Кърджали: "Изборите минаха и аз мисля, че оттук нататък трябва всички народни представители да не бъдат вече народни представители на определена политическа..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478