С изменения на закона за авторското право от 29 март миналата година, всеки търговски обект, използващ музика с търговска цел трябва да заплаща такса за защитен репертоар. Обектът е длъжен да регламентира отношенията си с организации за колективно управление на права - съответно такава, която се грижи за правата на текстописци, композитори, аранжори и т.н, и такава, която защитава правата на артист-изпълнителите и продуцентите на съответния звукозапис. Освен това, според измененията в закона общински инспектори трябва да проверяват за уредени права за музиката в търговските обекти. Повече от година след тези изменения, собствениците на заведения се сблъскват с неуредности и в самият закон и в контрола, който трябва да се извършва.
За да внеса повече яснота по въпроса, а и за да бъда полезен на управителите на търговските обекти, ползващи музика с търговска цел, разговарям с Ефтим Чакъров, създател на Fonoteka.bg, компания за доставяне на фонова музика в хотели, магазини, ресторанти и др.
Трябва ли да се заплаща излъчваната музика в търговските обекти и защо?
"Често си говорим с колеги и журналисти по темата "Какво става с музикалния бизнес в България". За да съществува такъв бизнес трябва да има събираемост точно на тези авторски и сродни права. Случвайки се това ще пристигнат свежи пари точно към нас музикантите и ние ще си вършим по - качествено работата, а няма да се занимаваме със странични дейности. Ти не може 12 часа да си на смяна примерно в ТЕЦ "Бобовдол" и после да правиш невероятна музика."
Какво предлагаш на своите клиенти?
"Има една особеност на компанията и на това което аз предлагам. Сключването на договор с Музикаутор и Профон не е цялостното решение. Да, ти плащаш, но какво се случва след това? Дали ти получаваш подходящата музика, или въпреки че си платил, тепърва трябва да почнеш да избираш музика. Тогава се сетих, че мога да създавам музика специално за тези зони. Подходящата музика е също толкова важна колкото менюто, колкото осветлението, колкото топлината и всички всички други неща които ние усещаме."
Значи Вие сте една алтернатива на пазара за разпространение на музика. Макар и малка, но все пак алтернатива.
"Точно така! До преди март 2018 година закона допускаше само двете организации за колективно управление на права Профон и Музикаутор и моя уникален случай, в който аз съм автор, изпълнител и продуцент, да се договарям директно със собствениците на такива обекти. След промените закона позволява на други търговци, така наречените дружества за управление на права, също да търгуват на пазара и това е нещо, което тепърва ще се разраства в България, но за момента сме една от малкото алтернативи."
Защитен ли е от закона ползвателя на вашите услуги?
"Нашият клиент е напълно защитен, защото това е музика с уредени авторски права и ако излъчва само музика, която ние му предоставяме, може спокойно да си движи бизнеса, без да се притеснява, че дължи пари на някой друг и ще бъде санкциониран по някакъв начин."
Конкурентни ли са вашите цени на големите разпространители на аудио продукти?
"Това е един от плюсовете на нашата услуга. Особено за търговски обекти, в които музикалният фон не трябва да бъде част от световния каталог. Това донякъде е плюс, защото последния хит на Мадона или новата песен на Криско можеш да чуеш навсякъде, докато нашата музика можеш да чуеш на определени места и това дава една отличителна черта на търговските обекти, които използват нашите услуги."
Цялото интервю с Ефтим Чакъров може да чуете в звуковия файл:
"Днес,12 май - Световен ден на медицинските сестри, поднасям своята дълбока признателност към всеки от вас, чиято всеотдайност, състрадание и професионализъм са в основата на грижата към пациента. Като лекар ви благодаря за всеотдайността, с която вдъхвате сила, сигурност и надежда. Продължавайте да бъдете светлина и стабилност в най-трудните моменти от..
Нискостеблените зеленчуци и плодове като марули и ягоди трябва да се измиват много хубаво, защото крият големи рискове. Това се отнася особено за дворните зеленчуци, до които достъп имат и домашни, и безстопанствени кучета, коментира в ефира на Радио Кърджали гастроентерологът д-р Марин Мухтаров. Той обясни и че марулите съдържат много полезни вещества..
Любомир Колев, ученик в 11. клас на СУ "Петко Рачов Славейков" – Кърджали, спечели първо място в националната конференция по история „Добродетели на духа и волята“. Ученикът участва с авторски документален филм под заглавие „Власт и православие“, в който разглежда сложните отношения между държавата и Българската православна църква в периода..
Следи от растения от преди 25-35 млн. години - времето на ранния олигоцен, са запазени в скалите на Източните Родопи. Тогава Родопите са били архипелаг в морето, климатът е бил тропичен, а тук са цъфтели магнолии и палми. Доцент Владимир Бозуков от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН е палеоботаник, един от малкото в..
На 9 май, отбелязваме една многозначителна дата — Денят на Европа и Денят на победата. За нейното значение, исторически препратки и начините, по които се чества днес. „За мен всичко започва от победата, за да стигнем до Европа — едното без другото не може, те са взаимносвързани,“ казва историка и ръководител на клуб „Историка“ Димитър Димов. Той..
На 6 май, денят на който Църквата почита Свети Георги Победоносец, един от най-тачените сред православните християни светец, своя храмов празник отбелязва църквата „Свети Георги Победоносец“ в Кърджали. Свети Георги е смятан за закрилник на Балканските народи и дори на Цариград - днешен Истанбул, каза за Радио Кърджали отец Петър Гарена,..
Една вековна традиция, която от години продължава и в Чернооченско, през последните години набра все по-голяма жизненост. Така е в Пряпорец, най-динамично развиващото се село в района, Дядовско, Житница, Черноочене, Черна нива и много други населени места. Исмет Исмаил разказа в ефира на Радио Кърджали за това как празнуват Хъдърлез в..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478