Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изпращайте рисунки и есета в Пчеларово до 19 май


Будни хора, родени или живеещи в село Пчеларово, са се заели да стимулират опознаването на родния край. Още през 2009 година те са основали Сдружение за „Възраждане на Пчеларово“ с председател Красимир Димитров. Тази година неправителствената организация заедно с Народно читалище „Иван Боюклиев-1926“ организират конкурс на тема “ Моето родно село и моят пчеларовски род“. Той е насочен към децата от 7 до 18 година и е в две различни сфери - изобразително изкуство и литература. До 19 май желаещите могат да изпращат своите творби. Наградният фонд е осигурен от организаторите. Повече за конкурса в село Пчеларово разказва д-р Ваня Михалева в звукоия файл:
Д-р Ваня Михалева: Управителният съвет на Сдружението реши на заседание в началото на месец март да насочи вниманието на младите хора към техния произход, корени, какви са били родовите им традиции и т.н. Има написани няколко книги за историята на Пчеларово. За първи път организираме такъв конкурс. Участниците са разделени в две категории: по-малките деца, до 7-ми клас ще се състезават за най-добра рисунка, а по-големите - за есе.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Яница Петкова

Яница Петкова: Традиционните ценности са на по-заден план за младия човек

Традиционните ценности и добродетели така, както са разбрани в християнската религия, остават на заден план сред младите хора, сочи проучване на социологическа агенция „Мяра“. Това съобщи Яница Петкова в ефира на Радио Кърджали. Сред акцентите в проучването са били ценностите и страховете на младите хора. „Ако вземем за пример страховете..

публикувано на 11.04.25 в 22:33

Стогодишен радиоприемник има в колекцията си Атанас Шишманов от Ивайловград

Атанас Шишманов е бизнесмен от Ивайловград, но има интересно хоби, което вече 30 години е негова страст – а именно, да колекционира стари радиоприемници. Колекцията му съдържа над 100 радиоапарата. Най-старият от тях е на почти 100 години. Носи марката “Телефункен“ и е произведен между 1928 и 1931 година. Колекционерът..

публикувано на 11.04.25 в 13:57

Данаил Добрев: Коромораните изяждат по 3 кг. риба на ден, лишават риболовците от хобито им

Бракониери, корморани, изпускането на язовира, недобросъвестни риболовци, са основните фактори, които пречат за запазване на рибата, с която беше зарибен преди дни яз. „Кърджали“. Мнението е на Данаил Добрев , председател на риболовно сдружение „Диксън“. 10 000 шаранчета бяха пуснати във водите на язовира. Рибките тежат около 40-50..

публикувано на 11.04.25 в 13:51
Лидия Кирилова

"Когато Родопите са били архипелаг..." разказва за растенията през палеогена

Регионалният исторически музей в Кърджали ще отбележи Деня на Земята с лекция на известния учен палеоботаник доц. Владимир Бозуков, посветена на растителността на Източните Родопи по времето на палеогена. Темата е "Когато Родопите са били архипелаг и след това", а времемият отрязък, който ще бъде разгледан - от 55 милиона години до 5 милиона години..

публикувано на 10.04.25 в 13:52

Никола Чанев: Сега над 400 милиона са разходите за гражданите и бизнеса от превалутиране в евро

Искрено вярвам, че приемането на еврото ще се случи на 1 януари 2026-а.Още с подписването на договора за присъединяване към Европейския съюз България е поела този ангажимент, каза Никола Чанев пред Радио Кърджали. Ние не трябва да се притесняваме от това, подчерта той. В ефира на Радио Кърджали икономистът, който е и областен управител, обясни как ще..

публикувано на 09.04.25 в 10:34

Смолян се възстановява след интензивния снеговалеж, пътищата са отворени

Обстановката в Смолян е нормализирана, електричеството е възстановено, премахнати са и ограниченията за движение. Това каза в ефира на Радио Кърджали заместник-областният управител Андриян Петров. „Вчера картината беше коренно различна. Повече от 14 часа не спря да вали силен сняг в цялата Смолянска област, което доведе до редица проблеми...

публикувано на 08.04.25 в 10:15
Росица Средкова

Повечето от децата, отпадащи от училище, са от уязвимите групи

Според официалните данни ситуацията с отпадналите от образователната система деца се подобрява. Според статистиката непосещаващите училище и детска градина подлежащи на задължително обучение деца у нас са около 11 процента при 8 на сто средно за Европейския съюз. Реалността обаче сочи обратното, че ситуацията е тревожна. Това коментира в ефира..

публикувано на 07.04.25 в 19:22