Наближава един от големите празници за мюсюлманите Курбан байрам. Традицията е по възможност във всяка къща да се заколи курбан за здраве на семейството. Самото поклонение продължава около седмица, празникът на жертвоприношението бележи една от върховните ритуални практики. Тези, които празнуват празника у дома, правят церемония, подобна на тази, която се провежда на същия ден в Мека. Първо се принася в жертва агне или други жертвени животни и месото се приготвя за хранене или като дарение на бедните. Жертвените животни се наричат още курбани. Това могат да бъдат овце, кози, камили, крави и телета. Чете се специална молитва преди жертвоприношението.
Една част от курбана се разпределя на нечетен брой парчета и се раздава на бедните, съседи и близки. Иска се прошка от по-възрастните членове на семейството. Най-малките членове от семейството се възнаграждават с пари и бонбони.
С наближаване на празника до пазара на производителя в Кърджали се заформя пазар на животни, от където вярващите и тези които искат да спазят традицията могат да си закупят курбан. Цената на живо тегло е неясна, като купувача трябва да се спазарява, за да купи животното.
В Кърджали и региона има доста крупни фермери, които отглеждат овце. Един от тях е Бойко Синапов, който казва, че тази година търсенето за Курбан байрама е слабо. Най-силно търсене на агнешко, фермерът отчита по време на празниците Гергьовден и Великден. Животното предназначено за Курбан Байрам трябва да е над 6 месечна възраст, за да бъде купено за курбан, казва фермерът.
Чуйте повече в прикачените звукови файлове.
В навечерието на най-вълнуващата седмица за зрелостниците – седмицата на баловете – разговаряме с абитуриентката Есиен Гюрсес от СУ „Петко Рачов Славейков“ в Кърджали. Тя разказва за емоциите около абитуриентския бал, предизвикателствата при подготовката и големите планове след дипломирането. 5 рокли за 5 събития: подготовката започва..
На вечер с публициста, поет и учител Николай Милчев ни кани винарската изложба в Момчилград, на 23 май, Ден на българската просвета и култура, и на славянската писменост от 18 часа. Елате на вечер с майстора на метафората, танцуващия с думи различен поет Николай Милчев, приканват организаторите. И обещават словомъдрието,..
По-скоро проблематичен очаква да е предлаганият нов учебен предмет за задължително обучение „Добродетели и религии“ Марина Димова, преподавател по философия и гражданско образование в Езиковата гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали. „На пръв поглед предлаганата програма изглежда грамотно написана, с инфографики и с причини за въвеждане,..
Фолклорният дух оживя в свиленградското село Мустрак, където се провежда третото издание на фестивала „Запели са, заиграли край Сакара“. Традицията отново събра десетки самодейни състави, певци, танцьори и почитатели на българския фолклор от различни краища на страната. Фестивалът се утвърждава като цветен празник на родолюбието, музиката и танца. За..
В Хасково се продължава 59-ото издание на Националния събор на народното творчество „Китна Тракия пее и танцува“. Емблематичният парк „Кенана“ отново се превърна в сцена за самодейци и професионални изпълнители от цялата страна, които прославят българските песни, танци и традиции. Началото на тридневния събор беше поставено още в петък вечер с концерт..
Малките таланти от школата по народно пеене „Китка виена“ при НЧ „Кирил Маджаров – 1866“ в смолянския квартал Устово направиха своя първи голям скок на национална сцена. Под ръководството на преподавателката Елена Каневска, децата взеха участие в Националния песенен фолклорен конкурс „Пролетна дъга“ в село Куртово Конаре. „За повечето от тях това беше..
В Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян за първи път се проведе „Парад на носиите“, който събра близо 15 участници от различни населени места в област Смолян. Всеки от тях представи своя автентична носия – наследена и съхранена от предци си. Най-старата носия, показана по време на събитието, е на повече от 120 години и е собственост на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478