Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

42 години Виевската фолк група на музикалната сцена



Виевската фолк група вече 42 години творят родопски фолклор и го разпространяват из страната и чужбина.

„Радвам, се че срещата ни се случва точно тук на Рожен, от където съм започнал през далечната 1970 година. Тогава съм бил много малък, с един голям акордеон. Тогава свирехме по три дена тук на Рожен. А оркестъра е създадена по-късно, през 1977 година. Вече 42 години сме на тая сцена. Никога не сме пропускали Роженския събор“, разказва ръководителят на групата Емил Узунски.

Стила на свирене на Виевската фолк група е известен не само в нашата страна, а по Европа и целия свят.

Аз съм завършил в първия випуск на музикалното училище в Широка лъка. Тогава беше забранено да се свири на акордеон, защото се водеше класически инструмент и аз свирех на кавал, но на кавал трудни ми се свиреше. Бягал съм и съм се крил от учители и директори, за да свиря на акордеона, разказва още Емил Узунски.

В училище, изправен пред картата на България Узунски трябвало да посочи къде е неговото родно село Виево, но не го открил и съучениците му са го подигравали.

Години по-късно Виево се прочу с Виевската фолк група и така стъпи на картата на България и всеки знае за него, разказва ръководителят на групата.

Виевска фолк група с пъстър хоровод от песни и гласове. Солистите на състава Нели Узунска, Димитрия Николова и Стефан Мерков. Заедно с групата подготвят нов хоровод и още една народна песе от родното село на Стефан Мерков - Старцево, които се очакват да излязат през септември.


Чуйте още в прикачения звуков файл. 


Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook. Последвайте страницата и в Instagram

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Димитрина Табакчиева-Будахер: Чуваш бомбите как минават покрай теб и не знаеш къде ще паднат

Димитрина Табакчиева-Будахер е родом от Кърджали. Тя, заедно със семейството си са едни от хората, които се евакуираха с правителствения самолет от Ливан, заради ескалиралото напражение в близкоизточните страни. Димитрина Табакчиева-Будахер разказва за живота между бомбите и смъртта, за страха, че излизайки  сутрин на работа вместо “довиждане” казваш..

публикувано на 04.10.24 в 14:35
Тодор Кожухаров

Фестивалът “С песните на Тодор Кожухаров” в два дни

Задава се петото издание на Националния фолклорен фестивал “С песните на Тодор Кожухаров” в Хасково. Конкурса тази година ще е в два дни 12 и 13 октомври. Фестивалът е с конкурсен характер, без такса за участие и в него могат да участват изпълнители от цялата страна, без ограничение на възрастта. Началото е в 9 часа на 12 октомври в Младежки център,..

публикувано на 02.10.24 в 14:48

Температурите през октомври ще са около и над климатичните норми

През последните години температурата през октомври надвишава климатичните норми. Това каза за Радио Кърджали Анастасия Стойчева, синоптик в Националния институт по метеорология и хидрология. "Той е онзи месец в нашата страна, в който имаме както много хубави слънчеви дни, които част от хората наричат циганско лято, но в действителност циганското..

публикувано на 01.10.24 в 15:09

Приказна вечер в Кърджали с поетесата Ивелина Радионова

С вълнение от преживяната вечер с авторката на Алтъна, Радка Петкова.

публикувано на 30.09.24 в 13:25

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Желая Ви приятно слушане!

публикувано на 30.09.24 в 12:48
В Кирковско гледат капия от стария местен сорт

В Чорбаджийско пазят стария местен сорт "Росенка", отглеждат над 200 дка червена капия

В сезона на червената капия стопаните от кирковското село Чорбаджийско и околните села са на полето, за да прибират реколтата. Около 200 декара чушки се отглеждат в този район, което го прави най-големият в производството на капия в община Кирково. Годината за едни е добра, но за други не толкова, казва кметът на Чорбаджийско Сами Везир. "Годината е..

публикувано на 29.09.24 в 17:42

Свищов - градът на първите

Знаете ли, че град Свищов е най-южно разположеното населено място по поречието на река Дунав. В него живеят малко над 22 000 жители.  Градът е известен с първите 100 факта и събития случили в Свищов? Там е открита първата печатна книга - "Абагар" на кирилица през 1651 година. Първото крупно дарение за просветни цели в българските земи е направено в..

публикувано на 25.09.24 в 16:22