Българи в Кипър си дават среща в Ларнака на 28 септември. Там ще се съберат на традиционен български фолклорен събор "Танцов ансамбъл Българи - Кипър и приятели". Съборът на българите в Кипър се организира за втора година, като тази година организаторите са поканили народни изпълнители от България и танцови групи от българи от Кипър, Гърция и Австрия. Всяка година българите в Кипър се обединяват в кауза да помогнат на човек в нужда. Тази година дарителската кампания е за Дария Димитрова на 17 години от гр. Провадия. Тя е с диагноза мукувисцидоза и се нуждае от спешна трансплантация на бял дроб. Операцията струва около 500 хиляди лева в германска клиника.
Преди години събора се е организирал от създателите на българския вестник на острова, това са Тодор Здравков и Ева Иванова. За период от време организирането му прекъсва, когато през 2018 година се възобновява отново, за да се отбележи 10 години от основаването на танцов ансамбъл "Българи" - Кипър.
По неофициални данни българската общност в Кипър надвишава 40 000 души и за тях един такъв събор на българския фолклор е ден в който да се срещнат всички българи, да се повеселят на фона на българската народна музика и да си спомнят за родната земя.
На въпроса как подържат огъня на българското далеч от България Мими Николова, певица и един от организаторите на събора, отговаря:
Огънят е вътре в нас, във всеки един от нас. Този огън гори постоянно в нас и когато има желание човек и иска да се докосне до всичко българско, този огън се разгаря.
В събора ще се включат изпълнители като народната певица Светла Дукатева, Иван Йосифов, Мими Николова, Добрин Добрев, Миглена Башова и Златко Стайнов - гъдулка, младите изпълнители Йоанис Мелекис, Нели Милова и Елени Мавруди.
Участие ще вземат още фолклорен ансамбъл „Китка“- Виена, танцовите формации „Детелини“- Атина и „Етника“, фолклорна формация „Соватчии“ и танцов ансамбъл „Българи“- Кипър.
Чуйте повече в прикачения звуков файл.Първият етап от националния конкурс за директори на училища приключи, но за 62 учебни заведения в страната няма подадени кандидатури. Особено тревожна е ситуацията в област Кърджали, където за осем училища не се е явил нито един кандидат. Незаети остават директорските постове в училищата в селата Чакаларово, Дрангово, Тихомир, Кирково, Аврен, Усрен,..
Пожарите в Югоизточна България продължават да нанасят сериозни щети. Особено тежка е обстановката в област Хасково, където в последните дни бушуват огнени стихии в общините Тополовград и Свиленград. На терен работят десетки пожарникари, военни, доброволци и местни власти, но въпреки усилията фронтовете трудно се овладяват. „Пожарът до село Срем все още..
Следват кулинарните посоки и пейзажи на Мая Мечева, която смесва авокадо, моркови, червен мук, лимон, портокал, мед и люто къри в едно ястие. Във втората част на предаването, ще ви разкажа за страстта към квасните хлябове, а Светла Пенева ще ни посвири на китара и ще ни разкаже за Южна Корея. Очакват ни още изненади, само останете с..
Приморско отново стана сцена на българския фолклор по време на шестото издание на танцовия и музикален фестивал „Фолклорна плетеница“, организиран от сдружение „Атлиманска огърлица“ и Община Приморско. В продължение на три вечери, амфитеатърът в морския град прие десетки фолклорни състави и индивидуални изпълнители от почти всички краища на страната,..
Село Жълтуша отново ще събере стари и нови приятели за традиционния си селищен празник, който ще се проведе на 2 август. Организатори на събитието са кметството на селото и изселници, които всяка година се завръщат в родното място, за да поддържат живи традициите и връзките между поколенията. Веселин Буров, който въпреки че живее в София, активно..
Температурите навън са високи, хранителните продукти се развалят по-бързо , затова е добре да проверяваме срокът на годност, когато ги купуваме. В някои магазини хладилнците не работят добре и това съкращава този срок. Как да разберем, че един продукт е развален, какво означава обозначението най-добър до, защо не трябва да купуваме мед от..
Олимпиадата по история в Париж стартира официално на 20 юли, а единадесетокласникът от СУ "Петко Р. Славейков" Кърджали Любомир Колев, който е единственият български участник, вече премина успешно във втори кръг. В първия ден той надделя над своя опонент от Казахстан в индивидуален исторически дебат. Днес (21 юли) програмата за Любомир включва..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478